Wnętrza Jakie drzwi do salonu?

Jakie drzwi do salonu?

-

Drzwi znane są ludzkości już od czasów starożytnych. Drewniane wrota stawiane w grobowcach faraonów wyróżniały się pięknymi, misternie rzeźbionymi zdobieniami. Dzisiaj drzwi pełnią przede wszystkim rolę użytkową, jednak współczesne trendy w architekturze wnętrz skłaniają się ku wykorzystaniu tego elementu do dopełnienia stylizacji i klimatu danego wnętrza. Domowy salon to miejsce, gdzie najczęściej spędzamy czas z rodziną i spotykamy się z przyjaciółmi oraz znajomymi, więc warto poświęcić trochę więcej uwagi na dobór takiej, a nie innej stolarki.

Szukając drzwi do pokoju dziennego stajemy przed wyborem: tradycyjne skrzydła z ościeżnicami czy też modele przesuwane. Te pierwsze sprawdzą się lepiej w większych pomieszczeniach. Dzięki dostępności na rynku stolarki drzwiowej w rozmaitych kolorach, wykonanej z różnych materiałów i uzupełnionej o dowolne dodatki, stają przed nami ogromne możliwości aranżacyjne. Jeżeli dysponujemy niewielkim salonem, skupmy się przede wszystkim na rozwiązaniach praktycznych. Drzwi powinny optycznie powiększyć wnętrze i zajmować jak najmniej cennego miejsca – tak więc najlepiej sprawdzą się modele przesuwane, które swobodnie przepuszczają światło.

Od jakiegoś czasu odchodzi się od wyboru drzwi do salonu o pełnych skrzydłach. Sprawdzają się one lepiej w pomieszczeniach, które wymagają odizolowania i prywatności, jak gabinety czy sypialnie. Salon to centrum codziennego życia mieszkańców, gdzie spędzamy stosunkowo dużo czasu. Należy więc odpowiednio doświetlić to pomieszczenie, a oprócz okien, sprawdzą się przy tym także przeszklone drzwi. Cieszą się one popularnością z uwagi na względy praktyczne (optyczne powiększenie pokoju), jak i walory estetyczne. Warto pamiętać, że szklane drzwi nie muszą oznaczać pozbycia się intymności – wystarczy, że wybierzemy te ze szkła oszronionego czy klejonego.

Uwaga!

Jeżeli ogromny wybór drzwi tylko utrudnia nam podjęcie decyzji, pamiętajmy, że klasyczna stolarka nigdy nie wyjdzie z mody. Drewno i prosta forma to ponadczasowe i, co najważniejsze, uniwersalne rozwiązanie, które pasować będzie do każdego stylu salonu.

Wydaje się, że drzwi to tylko i wyłącznie skrzydła, futryny, zawiasy, okucia i klamki. Różne połączenia tych elementów dają nam jednak wprost nieograniczoną ilość modeli. Aby wybrać te właściwe, warto kierować się pobudkami czysto praktycznymi, jak i stylem, w jakim urządzony jest nasz salon. Umiejętne rozważenie obydwu tych czynników pozwoli nam dopasować stolarkę, która stanowić będzie harmonijną część pokoju dziennego.

I co Wy na to? Na jakie drzwi się zdecydowaliście? Dajcie znać.

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki antyperspirant jest najlepszy?

Dla niektórych z nas pocenie się w okolicach pach jest uciążliwą niedoskonałością natury. W jaki sposób radzić sobie ze strużkami potu? W jaki sposób działają antyperspiranty, czy są dobre dla każdego i jak je stosować, by czuć się świeżo i uniknąć plam na ubraniu?

Co to jest sepsa?

Sama nazwa sepsa do dziś wywołuje przestrach w oczach wielu osób. Warto zatem wyjaśnić, co kryje się pod tajemniczym pojęciem i jednocześnie obalić niektóre nieprawdziwe, a utarte przekonania.

Zobacz też

Jak kształtować charakter dziecka?

Charakter dziecka rodzice powinni kształtować już od najmłodszych lat jego życia. Bardzo ważne jest przekazywanie dziecku pozytywnych wzorów zachowań, które będą kształtować jego osobowość, jego wrażliwość oraz inteligencję emocjonalną. Pozytywne postawy można wpajać dziecku poprzez odpowiednie zabawy.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: