Kominek w bloku

Wesoło trzaskające drewno i ciepło ognia – kominek to piękna ozdoba, źródło ciepła w pomieszczeniu, ale też sposób na budowanie przytulnego nastroju we wnętrzu, by relaks i wypoczynek były jeszcze przyjemniejsze.

Niestety nie zawsze w budownictwie wielorodzinnym można pozwolić sobie na klasyczny kominek opalany drewnem. Czy są jakieś alternatywy oraz kiedy wzniesienie kominka jest niezgodne z przepisami? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Kominek w bloku – podstawowe zasady

Kominki kojarzą się przede wszystkim z zabudową jednorodzinną. Umieszcza się je w domowych wnętrzach lub na tarasach, by stworzyć nastrojowy klimat i zwiększyć funkcjonalność przestrzeni. Zdarza się jednak, że z takiego źródła ciepła chcą skorzystać też mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Czy kominek w bloku jest w ogóle dopuszczalny?

Jak możemy przeczytać w przepisach (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), kominki są również dostępne dla niskiej zabudowy wielorodzinnej – do czwartej kondygnacji (do 12 metrów wysokości). Co więcej pomieszczenie, do którego ma trafić kominek, nie może mieć kubatury mniejszej niż 30 metrów sześciennych, a na każdy metr sześcienny może przypadać 1 kW mocy cieplnej kominka.

Kominki muszą również być podłączone do przewodów (kominowych, spalinowych, dymowych) o odpowiedniej szerokości (dopasowanej do typu paleniska, wielkości i wydajności kominka), wykonanych z materiałów niepalnych, odpornych na wysokie temperatury. W pomieszczeniu nie wolno instalować mechanicznej wentylacji.

Nie zapominajmy również o tym, że na wzniesienie kominka w bloku zgodę musi wydać wspólnota mieszkaniowa.

Kominek zwykły czy wielopokojowe ogrzewanie wnętrz?

We wnętrzach mieszkalnych można zdecydować się na klasyczny kominek lub bardziej rozbudowane rozwiązania.

Do dyspozycji użytkowników są choćby: systemy DGP i kominki z płaszczem wodnym, które oferuje choćby sklep z kominkami TrendKominki. To rozwiązania pozwalające na dystrybucję ciepła do innych pomieszczeń. System DGP rozprowadza ogrzane przez wkład kominkowy powietrze specjalnymi kanałami do innych wnętrz. W instalacji z wkładem wyposażonym w płaszcz wodny w obudowie kominka znajdują się przewody z wodą ogrzewaną podczas spalania w kominku drewna. System ten jest podłączony do domowej instalacji grzewczej, dzięki czemu ciepła woda jest następnie przekazywana do kaloryferów, by skutecznie ogrzać wnętrza.

Takie produkty bywają skutecznym rozwiązaniem grzewczym, które wspomaga klasyczne instalacje, zapewniając ciepło poza sezonem lub dogrzewając przestrzenie w szczególnie chłodne dni, co obniża wysokość rachunków za ogrzewanie. Zanim jednak podejmie się decyzję o montażu, warto skonsultować się ze specjalistami od instalacji kominkowych i kominiarzami, by sprawdzić, czy użycie danego rozwiązania w konkretnym miejscu jest możliwe od strony formalnej i technicznej. Bezpieczeństwo użytkowników powinno być bowiem zawsze najwyższą wartością.

Alternatywne rozwiązania – kominki do bloków

A co zrobić, jeśli pragnie się mieć kominek, ale montaż klasycznego urządzenia opalanego drewnem nie jest możliwy? Do dyspozycji pozostają kominki elektryczne i biokominki, które nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych ani specjalnych pozwoleń.

Pierwsze z wymienionych potrafią być skutecznym źródłem ciepła, wpływającym na komfort domowników. Z drugiej strony przy obecnych cenach elektryczności potrafią generować spore wydatki. Biokominki to natomiast produkty doskonale imitujące tradycyjne rozwiązania, z tą różnicą, że jako paliwa używają bioetanolu, nie wytwarzającego dymu, spalin ani sadzy. Można zatem instalować je w dowolnym miejscu.

Modny i stylowy kominek do mieszkania – rozwiązania dla wymagających

Kominki to źródła ciepła i dekoracja niejednego domowego wnętrza. Wpływają na wygodę domowników oraz wygląd całej aranżacji. Na szczęście na rynku da się znaleźć wiele rozwiązań wpisujących się w aktualne trendy, a także pozwalających na montaż nie tylko w domach prywatnych, ale właśnie w wymagających przestrzeniach mieszkalnych. Dzięki temu niemal każdy może cieszyć się z własnego kominka – bez względu na to, gdzie mieszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here