Lampy LED
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Pawel

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie przez niecałe 6 lat. To imponujący wynik, sprawdźmy jednak, jakie jeszcze zalety posiadają lampy LED i jakie oświetlenie tego rodzaju wybrać do domu.

Oświetlenie LED – zalety i wady

Oświetlenie LED jest obecnie standardem zarówno w domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej, firmach itd. Rzućmy okiem na to, jakie czynniki zadecydowały o tak dużym sukcesie technologii LED. Do zalet możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • Czas eksploatacji – średni czas pracy diody LED wynosi 50 000 godzin. Jest to aż 25 razy więcej niż czas pracy tradycyjnej żarówki i mniej więcej 10 razy więcej niż średni czas pracy żarówki halogenowej. Tak długi czas pracy przekłada się oczywiście na niższe koszty eksploatacji, szczególnie w przypadku dużych obiektów, wymagających ciągłego i intensywnego oświetlenia.

  • Efektywność energetyczna – to kolejna kluczowa zaleta lamp LED. W zwykłych żarówka efektywność wynosi mniej więcej 10%. Oznacza to, że jedynie 10% pobieranej energii elektrycznej przekształcana jest w energię świetlną. Natomiast lampy LED posiadają efektywność energetyczną na poziomie nawet 90%. 

  • Brak emisji ciepła – wspomniana wcześniej efektywność energetyczna wpływa również na to, że jedynie niewielka część pobieranej energii elektrycznej oddawana jest w postaci energii cieplnej. Mówiąc wprost, żarówki LED generują bardzo mało ciepła. Dzięki temu można stosować je na przykład w chłodniach.

  • Barwa światła – stosowane w przeszłości źródła światła generowały światło wyłącznie jednej barwy. Lampy LED mogą generować światło w jednej z trzech barw: ciepłej, zimnej i neutralnej. 

  • Wpływ na środowisko – to również bardzo istotny czynnik decydujący o popularności oświetlenia LED. Do produkcji diod LED nie wykorzystuje się toksycznych gazów jak w przypadku świetlówek fluorescencyjnych. Również utylizacja źródeł światła LED jest o wiele bezpieczniejsza i tańsza, a większość zastosowanych w nich materiałów podlega recyklingowi. 

Oczywiście nie ma rozwiązań całkowicie pozbawionych wad. Do minusów oświetlenia LED zaliczany jest często koszt zakupu tego rodzaju źródeł światła. Rzeczywiście żarówki LED są droższe od innych źródeł światła. Musimy jednak pamiętać, że mniejsze zużycie energii oraz bardzo długi czas eksploatacji bardzo często pozwalają na zwrot poniesionych kosztów. Innym minusem może być to, że żarówki LED są stosunkowo wrażliwe na działanie wysokich temperatur. W takich warunkach może spadać natężenie światła generowanego przez lampy LED. W praktyce dotyczy to jednak wąskiej grupy obiektów przemysłowych czy ekstremalnych zastosowań. 

Lampy sufitowe LED –  jakie wybrać do domu?

Lampy LED dają nam bardzo szerokie możliwości oświetlenia naszego domu. – Do wyboru mamy między innymi lampy wiszące LED, panele oświetleniowe, plafony, oświetlenie podtynkowe czy szynowe – wylicza ekspert z firmy https://swiatlolux.pl. Możliwości aranżacyjne są praktycznie nieograniczone i niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest nasze mieszkanie, bez trudu znajdziemy pasujące do niego lampy LED. Najczęściej stosowaną techniką jest jedna, centralnie umieszczona lampa sufitowa LED, którą w miarę potrzeb możemy uzupełnić punktowymi źródłami światła. Coraz większą popularnością, szczególnie w przypadku nowoczesnych wnętrz, cieszą się plafony LED.

Plafony LED do domu i do firmy

Plafony LED od SwiatloLux to lampy, które można z powodzeniem zastosować w większości pomieszczeń. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w przedpokoju, jadalni, kuchni, łazience czy sypialni. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać je również w firmie. Sprawdzą się na przykład jako oświetlenie biura czy powierzchni takich jak salony kosmetyczne, fryzjerskie, gabinety lekarskie itd. Innym popularnym miejscem, w którym często wykorzystuje się plafony sufitowe ledowe, są klatki schodowe i ciągi komunikacyjne. Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, to plafony LED sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here