Wnętrza japońskie lubią przestrzeń (dużo przestrzeni), powietrze i oddech. Oprócz tego styl ten cechuje minimalizm. „Mniej znaczy więcej”, to główna zasada. Styl japoński jest elegancki, nadaje się do nowoczesnych mieszkań, nie ma w nim jednak przesady i nadmiaru. Jest wyważony, harmonijny, rytmiczny, panuje w nim spokój. Takie wnętrza z pewnością mają duszę.

Głównym materiałem jest drewno, oczywiście egzotyczne. Poza drewnem występuje jeszcze kamień, papier, bambus. Meble mają geometryczne bryły, idealne w swej prostocie.

Poszczególne pomieszczenia oddzielone są od siebie przesuwnymi drzwiami, ścianami, parawanami wykonanymi z tektury lub papieru. Widoczne są również podziały na tych elementach – poziome i pionowe pasy. Stosuje się również kotary i zasłony. Wnętrze starano podzielić się na moduły i oddzielać poszczególne funkcje. W domu japońskim dbano przede wszystkim o to, by wydzielić część dzienną, gościnną, która zwykle była urządzona bardziej dostojnie niż pozostałe pomieszczenia. Nie chciano, aby obcy ludzie oglądali intymną część domu. To jak daleko mógł wejść nasz gość, świadczyło o randze naszej znajomości, o tym jak ważna jest dana osoba.

Meble – kanapa, stoliki, łóżka, komody, etc. powinny być niskie i mieć proste formy. Powinny być również mobilne, a co za tym idzie – lekkie.
Wnętrza japońskie lubią naturę, harmonię i światło (gra światłem pełni ważną rolę).

Łazienki urządzone w stylu japońskim, przypominają bardziej relaksacyjny, wyciszający i luksusowy salon kąpielowy, niż klasyczną toaletę. Łazienka powinna mieć sporą powierzchnię, między innymi dlatego, że powinniśmy oddzielić drzwiami część z umywalką od części, w której znajdzie się wanna, prysznic i wc.

łazienka styl japoński pomysłymorguefile.com

Na podłodze dobrze sprawdzą się drobne kamienie lub drewno. Starajmy się wybierać armaturę o jak najprostszych, geometrycznych kształtach. Unikajmy ozdób. Do urządzenia łazienki w stylu japońskim możemy wybrać płytki, które mają dekory umożliwiające ułożenie jednokolorowych pasów (bardziej podkreśli to charakter wnętrza) lub wybrać wersję bardziej ascetyczną i pomalować ściany wodoodporną farbą. Jeśli mimo wszystko pragniemy udekorować łazienkę, możemy wybrać do tego motywy roślinne – drzewko bonsai lub orchideę, wazon z elementami zapachowymi, maty bambusowe zamiast klasycznych dywaników łazienkowych, naklejkę na ścianę lub jakąś pamiątkę przywiezioną z Japonii. Możemy również pokusić się o namalowanie kilku znaków z języka japońskiego, jednak powinna zrobić to osoba kompetentna, w innym przypadku końcowy efekt może wyjść trochę kiczowato i tandetnie. Poza tym uważam takie elementy za odrobinę zbyt dosłowne. Kolory przeważające we wnętrzach w stylu japońskim to biel, szarości, beże, brązy, czerwień, zieleń, czerń.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu japońskim? Co Wam się w nim podoba?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak podawać czerwone wino?
Następny artykułZasady serwowania win

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here