Wnętrza Łazienka w stylu japońskim - aranżacje

Łazienka w stylu japońskim – aranżacje

-

Wnętrza japońskie lubią przestrzeń (dużo przestrzeni), powietrze i oddech. Oprócz tego styl ten cechuje minimalizm. „Mniej znaczy więcej”, to główna zasada. Styl japoński jest elegancki, nadaje się do nowoczesnych mieszkań, nie ma w nim jednak przesady i nadmiaru. Jest wyważony, harmonijny, rytmiczny, panuje w nim spokój. Takie wnętrza z pewnością mają duszę.

Głównym materiałem jest drewno, oczywiście egzotyczne. Poza drewnem występuje jeszcze kamień, papier, bambus. Meble mają geometryczne bryły, idealne w swej prostocie.

Poszczególne pomieszczenia oddzielone są od siebie przesuwnymi drzwiami, ścianami, parawanami wykonanymi z tektury lub papieru. Widoczne są również podziały na tych elementach – poziome i pionowe pasy. Stosuje się również kotary i zasłony. Wnętrze starano podzielić się na moduły i oddzielać poszczególne funkcje. W domu japońskim dbano przede wszystkim o to, by wydzielić część dzienną, gościnną, która zwykle była urządzona bardziej dostojnie niż pozostałe pomieszczenia. Nie chciano, aby obcy ludzie oglądali intymną część domu. To jak daleko mógł wejść nasz gość, świadczyło o randze naszej znajomości, o tym jak ważna jest dana osoba.

Meble – kanapa, stoliki, łóżka, komody, etc. powinny być niskie i mieć proste formy. Powinny być również mobilne, a co za tym idzie – lekkie.
Wnętrza japońskie lubią naturę, harmonię i światło (gra światłem pełni ważną rolę).

Łazienki urządzone w stylu japońskim, przypominają bardziej relaksacyjny, wyciszający i luksusowy salon kąpielowy, niż klasyczną toaletę. Łazienka powinna mieć sporą powierzchnię, między innymi dlatego, że powinniśmy oddzielić drzwiami część z umywalką od części, w której znajdzie się wanna, prysznic i wc.

łazienka styl japoński pomysłymorguefile.com

Na podłodze dobrze sprawdzą się drobne kamienie lub drewno. Starajmy się wybierać armaturę o jak najprostszych, geometrycznych kształtach. Unikajmy ozdób. Do urządzenia łazienki w stylu japońskim możemy wybrać płytki, które mają dekory umożliwiające ułożenie jednokolorowych pasów (bardziej podkreśli to charakter wnętrza) lub wybrać wersję bardziej ascetyczną i pomalować ściany wodoodporną farbą. Jeśli mimo wszystko pragniemy udekorować łazienkę, możemy wybrać do tego motywy roślinne – drzewko bonsai lub orchideę, wazon z elementami zapachowymi, maty bambusowe zamiast klasycznych dywaników łazienkowych, naklejkę na ścianę lub jakąś pamiątkę przywiezioną z Japonii. Możemy również pokusić się o namalowanie kilku znaków z języka japońskiego, jednak powinna zrobić to osoba kompetentna, w innym przypadku końcowy efekt może wyjść trochę kiczowato i tandetnie. Poza tym uważam takie elementy za odrobinę zbyt dosłowne. Kolory przeważające we wnętrzach w stylu japońskim to biel, szarości, beże, brązy, czerwień, zieleń, czerń.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu japońskim? Co Wam się w nim podoba?

Poprzedni artykułJak podawać czerwone wino?
Następny artykułZasady serwowania win
Anna Jabłońska, Biuro Projektowe

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Promienica – co to jest, objawy, leczenie

Promienica jest chorobą wywoływaną przez bakterie, a dotyczy ona głównie skóry i błon śluzowych jamy ustnej. Czynnikiem etiologicznym są tu bakterie zaliczane do rodzaju Actimomyces. Drobnoustroje te cechuje zdolność do życia w warunkach beztlenowych, a po barwieniu metodą Gramma opisywane są jako Gram (+).

Prostowanie włosów bez prostownicy

Wiadomo, że częste używanie prostownicy niszczy włosy, wysuszając je. Coraz więcej osób ucieka się do stosowania bardziej naturalnych sposobów, które pozwolą nam cieszyć się prostymi włosami, nie niszcząc ich.

Zobacz też

Droga dojazdowa do działki budowlanej – przepisy

Działka budowlana powinna mieć dostęp do drogi publicznej, gdyż zapewnienie dojazdu do działki ma znaczenie dla uzyskania pozwolenia na budowę. Zapewnienie drogi do działki (i na działce) ma także znaczenie praktyczne – umożliwia dowiezienie na plac budowy materiałów budowlanych, a po zakończeniu inwestycji w razie potrzeby dojazd karetki pogotowia czy straży pożarnej.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: