Styl rustykalny najczęściej wybierają osoby, które mają dosyć nowoczesnych designerskich kształtów i zimnych wnętrz, lubią ciepło i wygodę, a oprócz tego mają w głowie wspomnienie z dzieciństwa o tradycyjnym rodzinnym domu lub sentyment do wakacji spędzonych u babci na wsi.
Łazienka w stylu rustykalnym powinna być urządzona w jasnych kolorach – biel, ciepłe brązy, żółty, zielony, kolory wody. Na ścianach oczywiście pojawiają się tradycyjne kafle lub płytki niewielkich rozmiarów. Stosuje się również dekory z motywami kwiatowymi, liśćmi, muszelkami, itd. Układając płytki, wcale nie musimy ich zabudowywać po sufit, równie dobrze możemy pokryć nimi połowę ściany (wysokość tradycyjnej boazerii, powyżej farba).
Wanna raczej prosta w formie, obudowana płytkami lub wolnostojąca. Baterie wannowe i umywalkowe nie powinny być stylu retro – powinniśmy decydować się na te klasyczne, bez zbędnych zdobień, proste kurki.
Umywalka może być zarówno biała, tradycyjna montowana do ściany lub z postumentem. Ciekawym pomysłem są jednak umywalki osadzane na meblu lub murowanych ściankach i blacie. Pięknie w takim wnętrzu prezentują się wszelkiego rodzaju misy i dzbany – można ustawić je np., na drewnianej ławie, która będzie również półką na ręczniki, kosmetyki.
Lustro nad umywalką powinno być proste, najlepiej w kształcie prostokąta, w delikatnej ramie drewnianej lub obłożone płytkami. Może być również zawieszona sama tafla lustra na ścianie, bez ramy.
W łazience wiejskiej pojawiają się takie elementy jak półki drewniane, szafeczki, witryny, komódki, na których stoją kosmetyki, wazony z kwiatami, radio, leżą ręczniki.
WC – najbardziej do tego rodzaju wnętrza pasuje stojący na podłodze z widoczną spłuczką. Wszelkie podwieszane miski ustępowe będą zbyt nowoczesne, chyba że komuś zależy na łączeniu stylów.
Styl wiejski, czy rustykalny dobrze czuje się w połączeniu z materiałami naturalnymi – drewnem, kamieniem, czy wikliną. Dlatego ładnie będą wyglądały we wnętrzu drewniane meble, wiklinowe kosze na bieliznę, podłoga np. z drobnych kamyczków. Jednak najbardziej popularną podłogą w łazience rustykalnej jest podłoga układana z płytek niewielkich rozmiarów (20×20, 30×30, 40×40) w romby lub podłoga układana z płytek o podłużnych kształtach, wtedy można układać je w tzw. cegiełkę.
Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu rustykalnym? Co Wam się w nim podoba?