Wnętrza Jak powinno wyglądać śniadanie?

Jak powinno wyglądać śniadanie?

-

W języku savoir vivre’u bardzo często pod pojęciem śniadania kryje się również ciepły posiłek jedzony w okolicach godziny 11, zwany też z angielskiego lunchem. Przyjęło się, jednak, iż śniadanie spożywa się w godzinach porannych, mniej więcej do godziny po przebudzeniu się. Charakter przyrządzonych potraw różni się w zależności od kultury danego kraju, zazwyczaj jednak dba się o to, by były to dania lekkostrawne. W Polsce na porannych stołach króluje przede wszystkim jajecznica, która wyparła popularną do niedawna zupę mleczną. Znaczną popularnością cieszą się oczywiście kanapki wszelakiego typu, płatki zbożowe z mlekiem czy tosty.

W hotelarstwie rozróżnia się zaś zasadniczo trzy rodzaje śniadań: pierwszy typ to śniadanie w postaci bufetu szwedzkiego, drugi rodzaj to śniadanie kontynentalne, trzeci zaś to śniadanie angielskie. Śniadanie kontynentalne składa się zazwyczaj z pieczywa, masła, miodu, dżemu, kawy oraz herbaty. W wersji rozszerzonej do tego zestawu dochodzą jeszcze wędliny, sery, jajka lub dania na ciepło takie jak parówki czy jajecznica. Wariant angielski jest z kolei zdecydowanie bardziej sycący i kaloryczny – menu śniadania angielskiego zawiera między innymi smażone jajka, bekon, parówki, tosty, tłuste sosy, soki, kawę oraz herbatę.

Prawidłowo przyrządzone śniadanie powinno w gruncie rzeczy zawierać wszystkie podstawowe składniki z piramidy żywienia, te jednak mniej ciężkostrawne, lecz jednocześnie sycące. Ciemne pieczywo, białko zwierzęce (czy to w postaci jajek, czy w postaci wędlin), przetwory mleczne, czy świeżo wyciskane soki owocowe. Dobrym pomysłem jest również spożywanie węglowodanów w formie dżemów czy nawet czekolady, a także zaaplikowanie sobie dawki kofeiny poprzez wypicie filiżanki kawy.

Istotne jest, by śniadania nie przygotowywać, ani też nie spożywać w pośpiechu. Należy wcześniej nakryć do stołu, rozstawić w estetyczny sposób wszystkie produkty i skupić się przez chwilę tylko na tym, by zjeść śniadanie. Dobrze jest, gdy uda nam się zgromadzić przy stole wszystkich domowników, co bardzo często jest zadaniem niewykonalnym. Pamiętać należy jednak przede wszystkim o tym, iż śniadanie nie tylko ma być energetycznym zastrzykiem, ale również po prostu miłym początkiem dnia.

Jak wyglądają Wasze śniadania? Macie czas na śniadania, o których mowa w tekście?

Ewelina Michalik

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Chińskie wróżby – na czym polegają?

Chiny są kolebką bardzo wielu rodzajów wróżb. Starożytne bogactwo rytuałów, przepowiedni i magii przetrwało do dnia dzisiejszego. Możemy więc czerpać z tego dziedzictwa i posługiwać się chińskimi wróżbami. Na czym zaś dokładnie one polegają?

Czym, jak smarować linki w motocyklu?

Motocykl z racji swojej konstrukcji posiada znaczną część podzespołów na wierzchu, bez osłony przed czynnikami zewnętrznymi. Brak osłony powoduje zbieranie się kurzu i wody w miejscach, które nie zawsze są całkowicie na to odporne. Przykładem takich elementów są linki motocyklowe, stanowiące napęd/środek kontroli wielu krytycznych dla kierowcy podzespołów. Poddawanie ich ciągłemu działaniu powyższych czynników z czasem powoduje ich ciężką pracę, co w efekcie prowadzić może do zerwania linki lub jej przetarcia. Regularnie czyszcząc i smarując linki można temu zapobiec.

Zobacz też

Czy joga odchudza?

Intensywność ćwiczeń nie jest raczej pierwszym określeniem, które przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o jodze. Utożsamia się ją raczej z mało dynamicznym przechodzeniem w kolejne pozycje, ćwiczeniem miarowych oddechów, które, owszem, przyczynią się do ogólnej poprawy kondycji fizycznej, ale priorytetowym nadal pozostanie działanie terapeutyczne, kojące umysł i ciało. Czy w związku z tym w jodze nie ma miejsca na odchudzanie?

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: