Łazienka w stylu prowansalskim jest nastawiona na naturalność w każdym znaczeniu tego słowa. Ściany lubią zachowywać swe nierówności, skazy, naturalny kolor.

Część ścian, które narażone są na bliski kontakt z wodą i wilgocią możemy obłożyć płytkami lub kamieniem, najlepiej w naturalnych kolorach – beże, jasne brązy, szarości, kolory ziemi.

Ładnie prezentują się małe płytki 10×10 np. trawertynu w połączeniu z płytkami o większych rozmiarach (20×20, 30×30). Dobrze wygląda również cegła malowana na biało – z widocznymi wypukłościami i charakterystycznym kształtem. Ściany możemy zostawić również surowe, nieotynkowane lub nadać ścianom fakturę, stosując tynki strukturalne.

Ściany można również malować, nadają się do tego kolory w odcieniach lawendy, bieli, niebieskiego, słonecznego. Armatura oczywiście biała, sprawdzą się również sprzęty z malunkami – np. obudowa wanny w delikatne kwiaty, motywy dekoracyjne.

Umywalki z postumentem lub montowane do ściany. Baterie pasujące do tego stylu powinny być raczej stylizowane – najlepiej wyglądają mosiężne.

Wanny mogą być wolnostojące lub obudowane – jedne i drugie pasują do tego wnętrza, wolnostojące mają z pewnością ciekawsze kształty, niestety nie w każdej łazience jest wystarczająco dużo miejsca by móc sobie na taki luksus pozwolić.

jak urządzić łazienkę morguefile.com

W łazience pojawiają się półki, komody, w łazience o większej powierzchni możemy wstawić regał lub witrynę, skąd widoczne będą kosmetyki, poskładane ręczniki, itd.

Lustro nad umywalką powinno mieć prosty kształt, zbliżony do prostokąta, powinno mieć ramę – może być ona drewniana lub bardziej stylizowana.

Na ścianach, jako ozdoby, wiesza się obrazki, raczej niewielkich rozmiarów, w drewnianych ramkach. Ciekawym elementem ozdobnym będzie również ładne malowane krzesło, na którym będziemy mogli odkładać ubrania i inne rzeczy, albo konsola, na której będzie stał wazon z ciętymi, świeżymi kwiatami.

Czy resztę pomieszczeń również chcecie zaaranżować w stylu prowansalskim? Co Wam się w nim podoba?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasady serwowania win
Następny artykułJak powinno wyglądać śniadanie?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here