Na początku omówmy typowe dla stylu afrykańskiego kolory, gdyż to one, dzięki swojej wyrazistości, w dużym stopniu wykreują taki a nie inny klimat wnętrza. Obok typowych kolorów natury takich jak beże, ciemne brązy, odcienie zieleni inspirowane roślinnością z dżungli, mamy wyrazistą żółć i pomarańcz przywodzące na myśl gorące, tropikalne słońce. Te ostatnie kolory zestawiamy często z bielą i czernią, które też nie są tutaj przypadkowe – przywodzą bowiem na myśl wzory na sierści zwierząt afrykańskich.

Gorący klimat we wnętrzu stworzymy malując ściany w odcieniach cegły, beżu czy terakoty. Do takiego wykończenia murów najlepiej pasuje wyłożenie podłogi z ciemnego, egzotycznego drewna. Również meble w stylu afrykańskim utrzymane są w ciemnych barwach. W dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się masywne, solidne regały, komody i stoły z wykończeniem z elementów kutych. Pozostałe akcenty we wnętrzu lepiej jest utrzymać w jasnych, neutralnych barwach. Dotyczy to obicia kanapy, zasłon, narzut, poduszek czy kloszów lamp.

Styl afrykański stworzymy nie tylko przez kolor, lecz także odpowiednie wzory. Tutaj na myśl przychodzą przede wszystkim cętki i łatki zdobiące sierść dzikich zwierząt. Przy tego typu przykuwających wzrok wzorach należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Zbyt duża ilość cętek czy pasków może bowiem tworzyć efekt przytłoczenia i kiczu. Spokojne za to możemy sięgać po duże, geometryczne wzory inspirowane sztuką etniczną. Warto też zróżnicować faktury we wnętrzu – te typowo afrykańskie to niejednolite i szorstkie, niczym na prymitywnych, glinianych naczyniach. Wykorzystać je można zarówno w wykończeniu ścian, jak i przy doborze dodatków.

Te ostatnie stanowią kolejny ważny element kreowania afrykańskiego wnętrza. Co więcej, jeżeli dobierzemy je umiejętnie, stworzą podstawę tego egzotycznego stylu. Postawmy więc na ręcznie rzeźbione maski i figurki, skrzynie i pudełka, plecione kosze czy też naczynia w postaci glinianych mis. Jeżeli uzupełnimy wystrój o rośliny z dużymi zielonymi i błyszczącymi liśćmi, nasz pokój przypominać będzie iście tropikalną dżunglę.

Co myślicie o stylu afrykańskim? Przypada Wam do gustu? Podzielcie się wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak robić dobre zdjęcia reportażowe?
Następny artykułJak zmniejszyć zdjęcie online?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here