Styl meksykański to przede wszystkim oryginalna kolorystyka – dominują tu tzw. kolory jesieni, czyli odcienie żółtego, pomarańczowego, brązu, czerwieni, zieleni i niebieskiego.

Kolory zwykle mieszają się ze sobą, mogą występować wszystkie jednocześnie, w stylu tym bowiem chodzi o kontrasty. Ma być kolorowo, żywo i energetycznie.

Meble mają raczej proste formy, wtedy zazwyczaj pomalowane są w charakterystyczne dla tego stylu kolory – różnokolorowe krzesła, stoliki, szafy, komody i łóżka. Bardzo często do wyrobu mebli używa się również drewna czereśniowego (ze względu na swój intensywny odcień, nie musimy już go malować). Czasem meble są również bogato rzeźbione i dekorowane.

Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są również podłogi ułożone z barwnych wzorzystych płytek o niewielkich rozmiarach (np. 10×10, 20×20). Podłoga zwykle układana jest w romby (karo, pod skosem). Płytkami wykłada się również schody – bardzo efektownie wyglądają podstopnie wyłożone wzorzystymi płytkami (często każda jest inna), natomiast stopnie mogą być już wtedy jednokolorowe. Balustrada schodów najczęściej jest drewniana, wykonana
z grubych desek, z prześwitami.

Na ścianach, oprócz kolorowych farb, stosuje się również tynki dekoracyjne (stiuki), ściany są przecierane, postarzane – wyglądają jakby były obsypane pustynnym kurzem.

styl meksykański w domumorguefile.com

Jeśli przywieźliśmy z podróży po Meksyku dużo pamiątek, jak najbardziej możemy je teraz wykorzystać wieszając na ścianach sombrero, instrumenty muzyczne, maski, lustra w ozdobnych rzeźbionych ramach, itp. Jeśli jednak brakuje nam takich ozdobnych elementów, możemy poszukać ich w internecie – takie akcesoria oferuje np. sklep „kolory Meksyku”.

Dopełnić charakter meksykańskiego wnętrza możemy również poprzez roślinność – palmy i oczywiście kaktusy. Dużo kaktusów!

W meksykańskich wnętrzach widoczne są również kolorowe wzorzyste tkaniny, w postaci pledów czy zasłon, które wyglądają zazwyczaj dość ciężko, jednak nadają ciepła pomieszczeniom i podtrzymują charakter stylu.

Uwaga!

W meksykańskiej łazience zauważymy z pewnością dużą ilość kolorowej ceramiki i wzorzystych dekorów. Umywalki – najczęściej misy stojące na blacie lub wpuszczone w blat, również bywają ceramiczne i bogato zdobione. Mogą być również umywalki miedziane. Baterie – stylizowane, w odcieniach miedzi lub starego złota.

Co Was przekonuje do stylu meksykańskiego? Co w nim lubicie najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak otworzyć szampana?
Następny artykułJak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here