Minimalistyczne wnętrza, mimo że wydają się trochę chłodne i surowe, zawsze wyglądają schludnie, czysto i elegancko. Są perfekcyjne w swej prostocie, niezwykle estetyczne.

Przeważającą kolorystyką takich wnętrz są: biel, czerń, beż i odcienie szarości. Najlepiej zdecydować się na jeden kolor prowadzący, który utrzyma spójność w mieszkaniu. Mieszkanie powinno być odczytywane jako jedność.

Meble – proste geometryczne formy, bez żadnych zdobień. Fronty szaf są zwykle gładkie, lakierowane, bez widocznych uchwytów. Eleganckie zabudowy po sam sufit, które łączą się z płaszczyzną ściany (zabudowy wnęk).

Minimalistyczne wnętrzeŹródło: sxc.hu

Niskie kanapy, stoliki kawowe, proste szafki RTV – to główne i – czasem jedyne – wyposażenie salonu. Możemy również ukryć TV – nowoczesna technika pozwala na umieszczenie telewizora w ścianie, szkle barwionym, lustrze („magic mirror”). Minimalizm to również dużo wolnej przestrzeni.

Kolejną charakterystyczną cechą tego stylu jest ukrywanie – wszelkich ramek na zdjęcia, książek, „kurzołapek” i bibelotów. Wnętrze minimalistyczne ma służyć przede wszystkim wyciszeniu – nic nie może zatem nam w tym przeszkadzać i rozpraszać. Unikajmy zatem stosowania wszelkiego rodzaju kontrastów, akcentów i dominant. Tym właśnie różni się minimalizm od stylu nowoczesnego, w którym możemy sobie pozwolić na większe szaleństwo. Urządzając wnętrze minimalistyczne, musimy trzymać się zasad.

Minimalistyczna sypialniaŹródło: sxc.hu

Wnętrza minimalistyczne zwykle wyglądają na bardzo drogie, wręcz luksusowe. Najczęściej używanymi materiałami do stworzenia takiego wnętrza są: kamień, stal, aluminium, szkło, MDF lakierowany, szkło barwione (typu lacobel). Drewna używa się mało lub wcale. Szkło barwione często używane jest zamiast płytek – zarówno w łazience, jak i w kuchni (np. nad blatem).

Wbrew pozorom to trudny styl. Należy go stworzyć ze smakiem, odrobiną wyrafinowania, odwagi. Każdy widoczny we wnętrzu element powinien być dokładnie przemyślany. Użyte materiały powinny być wysokiej jakości, wnętrze wbrew pozorom, wykonane z dbałością o detal.

Uwaga!

W małym mieszkaniu ten styl raczej się nie sprawdzi – funkcja i potrzeby domowników przede wszystkim, a minimalizm potrzebuje przestrzeni i oddechu.

Zobacz ciekawe realizacje – Video Inspiracje Leroy Merlin:

Co Was przekonuje do minimalizmu? Czy wszystkie pomieszczenia planujecie urządzić w tym stylu?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak podnieść kapitał zakładowy w spółce komunalnej?
Następny artykułJak postarzyć drewno?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here