Parkiet przemysłowy został doceniony ze względu na łatwość i szybkość montażu, wiele możliwości dobrania koloru (różne rodzaje i odcienie drewna), wielkości i kształtu, więc co za tym idzie – daje również sporo możliwości aranżacyjnych, a także (lub przede wszystkim) ze względu na swoją trwałość może być układany w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu i jest w przystępnej cenie.
Źródło: sxc.hu
Parkiet przemysłowy to nic innego jak niewielkie cienkie deseczki łączone ze sobą w różnoraki sposób, przyklejone do większej płaszczyzny (taśmy, siatki) – stąd łatwy sposób montażu.
W kształty to nie tylko paski, ale również romby, trapezy, trójkąty, itd. Ważne by elementy mozaiki były symetryczne względem siebie i powtarzalne. Wybarwienie parkietu może mieć wiele odcieni – od jasnych, bielonych, przez rude, po bardzo ciemne – wszystko zależy od rodzaju drewna i koloru wykończenia, jaki użyjemy.

Bardzo ładnie wygląda podłoga ułożona z deseczek o różnych odcieniach – oczywiście wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać i do jakiego wnętrza taka podłoga została przeznaczona.
Mozaikę podłogową można układać na wiele sposobów i tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia – można łączyć deseczki równolegle względem siebie – w każdym kolejnym rzędzie powtarzając zabieg, nie zmieniając kierunku; można również układać je naprzemiennie, po kilka, tworząc np. kwadraty. Inne znane sposoby to cegiełka („na mijankę”), jodełka (po skosie, tzw. „daszek”), czy wcześniej wspomniana kostka (kwadraty).
Jeśli użyjemy innych figur geometrycznych – np. rombów, na naszej podłodze powstaną piękne i niepowtarzalne wzory, przypominające rozety.
Uwaga!
Obecnie mozaikę podłogową układa się również we wnętrzach barów i restauracji – na ścianach lub meblach (np. na ścianie baru), daje to ciekawy efekt wizualny niekończącej się podłogi, wywiniętej na ściany, a czasem nawet i sufit.
Zobacz ciekawy pomysł na mozaikę z płytek ceramicznych – film Leroy Merlin:
W jakim stylu aranżujecie swój dom? Co Wam do niego przekonuje?