Wnętrza Tynki wewnętrzne dekoracyjne – rodzaje

Tynki wewnętrzne dekoracyjne – rodzaje

-

Tynki mogą być gładkie (cementowo-wapienne, gipsowe) oraz takie, które nierówną fakturę – strukturalne.

Tynki gipsowe lepiej „oddychają” – wchłaniają nadmiar wilgoci w pomieszczeniu, by później ją oddać, kiedy powietrze jest zbyt suche. Są łatwe do położenia – nakłada się je jedną warstwą, szybko schną i nie trzeba ich później obrabiać. Nie nadają się do układania na zewnątrz, są to typowe tynki wewnętrzne.

Tynk dekoracyjnyŹródło: photoxpress.com

Nadają się zarówno do salonu, jak i do łazienki, w której unosi się para wodna (jednak stały nadmiar wilgoci i sporą ilość wody znoszą niezbyt dobrze). Nie są również zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne – nie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na otarcia ścian – garażach, piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych.

Tynki cementowo-wapienne. Im mniej cementu w zaprawie tynkarskiej, tym lepiej – taki tynk dobrze wchłania wilgoć. Tynki cementowo-wapienne są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne od gipsowych. Są jednak trudniejsze do ułożenia (można układać je ręcznie lub maszynowo) – po nałożeniu zbiera się nadmiar tynku, potem gładzi, aby miał równomierną warstwę (zacieranie). Jest to zajęcie dla sprawnego i doświadczonego tynkarza.

Innym rodzajem tynków, są tynki strukturalne. Bywają bardzo dekoracyjne i fantazyjne – mogą mieć kształty fal, obłoczków, kwiatów itp. (najważniejszym problemem jest znaleźć dobrego fachowca, który zna się na tym i nie zepsuje nam ściany).

Są to tynki, które bardziej przypominają dzieło sztuki wielkości ściany w salonie, niż zwykły tynk. Faktura tynku sprawia, że na ścianie powstają piękne efekty światła i cienia.

Tynk strukturalnyŹródło: photoxpress.com

Tynk układa się dość ciężko i potrzeba do tego specjalisty – wystarczy poszukać w internecie, obecnie coraz więcej firm oferuje takie usługi, wachlarz wzorów tynkowych również coraz bardziej się poszerza. Tynk strukturalny można malować tymi samymi farbami co pozostałe ściany.

Zastanawiasz się nad tynkiem dekoracyjnym? Obejrzyj film Leroy Merlin:

W jakim stylu projektujecie swój dom? Co Wam przekonuje do wybranej aranżacji?

Anna Jabłońska, Biuro Projektowe

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy można reklamować wycieczkę last minute?

Mimo praktyk biur turystycznych, wyłączenie odpowiedzialności względem turystów last minute jest prawnie niedozwolone. Sam fakt, że wycieczka jest po cenie promocyjnej nie oznacza, że jej organizator ma prawo wyłączenia lub ograniczenia własnej odpowiedzialności.

Zabawy urodzinowe dla dzieci – pomysły

Urodziny to bardzo ważny dzień dla dziecka. Rodzice powinni zadbać aby ten dzień był wyjątkowy. I nie oznacza to drogich prezentów. Ważne aby ten dzień był niespodzianką dl naszego dziecka, aby zaskakiwać go nawet małymi ale przemyślanymi wydarzeniami.

Zobacz też

Usuwanie, rozbijanie kamieni nerkowych – na czym polega?

Kamienie nerkowe są to złogi, które znajdują się w obrębie różnych części układu moczowego. Zwykle powodują zaburzenia w odpływie moczu, które dają silne dolegliwości bólowe, określane mianem kolki nerkowej. Substancje, z których zbudowane są kamienie, to często szczawian wapnia, fosforan wapnia, kwas moczowy, cystyna.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: