co położyć na podłogę

Położenie podłogi w mieszkaniu lub domu to bardzo poważna inwestycja. Musi być bardzo dobrze przemyślana. Wybór konkretnego rodzaju wykończenia i jego dopasowanie do panujących we wnętrzu warunków znacząco wpływa bowiem na codzienny komfort, w dodatku przez bardzo długi czas. Do wyboru mamy różne produkty, które mogą nam posłużyć do stworzenia pięknej i funkcjonalnej podłogi. Do najpopularniejszych należą panele, płytki oraz drewniane deski i parkiety. Co sprawdzi się najlepiej? Czy istnieje jakaś alternatywa dla tego rodzaju posadzek?

Panele podłogowe

Uniwersalne, łatwe w montażu oraz dostępne w szerokiej palecie kolorów i wzorów panele podłogowe nadal cieszą się ogromną popularnością. Tym bardziej, że obecnie w sklepach możemy znaleźć modele, które znacznie różnią się od tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze kilkanaście lat temu. Do wyboru mamy produkty wykonane z różnych materiałów. Na szczególną uwagę zasługują panele winylowe. To świetny wybór do każdego wnętrza – łącznie z kuchnią i łazienką. Są odporne na działanie wody i wielu innych czynników zewnętrznych. Zachwycają też różnorodnością; oprócz tradycyjnych, naśladujących drewniane deski, możemy znaleźć elementy imitujące klepki parkietu oraz ceramiczne lub kamienne płytki. Innym powodem, dla którego panele winylowe to tak dobry wybór, jest ich kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym.

Naturalne drewno

Drewno w postaci parkietu lub desek podłogowych to wyjątkowo ponadczasowe rozwiązanie. Choć wymaga odpowiedniej pielęgnacji, odwdzięcza się długowiecznością. Czas działa wręcz na korzyść drewna; materiał ten bowiem wspaniale się starzeje, z biegiem lat prezentując się coraz bardziej elegancko. Problemem nie są również rysy czy drobne uszkodzenia powierzchni. Podłogę drewnianą można bowiem cyklinować i lakierować, przywracając jej idealny wygląd.

Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy wnętrze, drewno ociepla całą aranżację i nadaje jej przytulny charakter. Jest też świetnym izolatorem; wykonana zeń podłoga jest ciepła w dotyku. Z tego powodu rozwiązanie to polecane jest osobom, które nie są fanami dywanów i wykładzin.

Płytki podłogowe

Płytki ceramiczne są niezwykle wytrzymałe. Wyróżnia je także łatwa pielęgnacja — nie wymagają bowiem specjalnej konserwacji ani stosowania specjalistycznych preparatów myjących. Dzięki różnorodności dostępnych wzorów płytki pozwalają nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Choć tradycyjnie stosowane przede wszystkim w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, wiele z nich świetnie sprawdzi się również w salonie, a nawet sypialni. Należy tutaj wspomnieć przede wszystkim o bardzo modnych płytkach drewnopodobnych, które stanowią doskonałą imitację desek lub klepek parkietu. To niezwykle praktyczne połączenie trwałości i funkcjonalności kafli oraz estetyki, która cechuje podłogi z drewna. Idealnie sprawdzają się w miejscach, w których kluczowa jest odporność na wodę i ścieranie.

Inne sposoby na piękną i praktyczną podłogę

Co położyć na podłogę w domu – parkiet, panele czy płytki? A co, jeśli żadne z tych rozwiązań nie spełnia naszych oczekiwań? W takiej sytuacji warto zainteresować się innymi rodzajami podłóg, które cieszą się coraz większą popularnością.

Wiele osób pociąga niezaprzeczalny urok i elegancja drewna egzotycznego. Pozyskanie tego surowca może być jednak bardzo niekorzystne dla środowiska. Stąd rosnące zainteresowanie bambusem jako jego alternatywą.

Drewno bambusowe jest bardzo twarde oraz odporne na wilgoć. Dzięki odpowiedniej obróbce nie kurczy się, nie pęka ani nie pęcznieje pod wpływem czynników zewnętrznych. Z tego powodu może być wykorzystywany również w łazienkach i innych wilgotnych pomieszczeniach.

Poszukując alternatywy dla płytek podłogowych warto rozważyć posadzkę żywiczną. Jest ona bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia oraz wiele środków chemicznych. Powierzchnia wykonana z żywicy jest idealnie gładka i jednolita, bez jakichkolwiek spoin lub fug. Nie przyciąga kurzu i jest łatwa do utrzymania w czystości. Może być też stosowana przy ogrzewaniu podłogowym.

Oczywiście to nie jedyne sposoby na nowoczesną podłogę. Do dyspozycji mamy również takie materiały jak kamień, korek, linoleum czy elastyczne lub dywanowe wykładziny. Dzięki temu podczas poszukiwania idealnego wykończenia nie musimy iść na żadne kompromisy. Nawet przy ograniczonym budżecie możemy stworzyć oryginalną i elegancką, a przy tym praktyczną posadzkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here