Dawniej cegły stosowano raczej wyłącznie jako materiał wykończeniowy w lokalach użytkowych takich jak podziemne puby, restauracje czy galerie sztuki. Dziś przebojem wdarły się one także do wnętrz naszych mieszkań i domów i nie powinno to raczej nikogo dziwić – są one trwałe, odporne na wnikanie brudu, działanie wysokich temperatur, a poza tym po prostu efektowne pod względem wizualnym.

Jednym ze sposobów na wykorzystanie cegły w mieszkaniu jest postawienie ściany działowej z tego materiału. W zależności od stylu danego wnętrza, dobierzemy bez problemu nie tylko odpowiedni jego kolor, lecz także fakturę. Jednym problemem, jaki może przysporzyć cegła zastosowana przy ściance działowej, jest trudność zamontowania oświetlenia. Dobrym pomysłem jest jednak umiejscowienie przewodów w jej drążeniach (oczywiście jeszcze na etapie murowania). Zaproponowana tutaj ścianka może być ciekawym elementem oddzielającym aneks kuchenny od salonu czy część jadalną od typowo wypoczynkowej. Powiesić można na niej półki czy obrazy, jednak pamiętajmy, że ściana sama w sobie jest oryginalną ozdobą, więc bądźmy raczej oszczędni w jej dodatkowym dekorowaniu czy zagospodarowywaniu.

Z cegły wykonać też można drobne elementy o funkcji typowo użytkowej. Może to być na przykład podpora barku oddzielającego kuchenny aneks od pokoju dziennego czy obudowa kominka. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie cegły przy wyspach kuchennych. W zależności od wybranego materiału, możemy w ten sposób podkreślić rustykalny (typowa pomarańczowa cegła o chropowatej powierzchni), czy też nowoczesny (jasna, jednolita cegła o gładkim wykończeniu) charakter kuchennego wnętrza.

Uwaga!

Cegła to materiał, który daje nam niewątpliwie bardzo duże możliwości kształtowania przestrzeni. Jej główną zaletą jest ciekawy efekt wizualny, który może stworzyć we wnętrzu mieszkania, a wcześniej wspomniane właściwości techniczne tylko upewniają nas w przekonaniu, że to surowiec, po który można sięgnąć bez obaw.

Co myślicie o ścianach z cegły w domu? Podobają się Wam? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWnętrze w stylu eko – jak urządzić?
Następny artykułJak urządzić salon w stylu orientalnym?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here