Na początku przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym mebli stylizowanych na dalekowschodnie, gdyż to one dominować będą w naszym salonie i, co za tym idzie, w największym stopniu decydować o takiej a nie innej jego stylistyce. Orientalne elementy wyposażenia wnętrza to z pewnością egzemplarze cechujące się niezwykła urodą, trwałością i efektownością. Oryginalne dalekowschodnie meble wykonywane przez tamtejszych rzemieślników są niewątpliwie małymi dziełami sztuki. Ich bogate zdobienia i ornamentyka może jednak nie pasować do nowoczesnych wnętrz tworząc je zbyt przytłaczającymi i niespójnymi.

Nie oznacza to wcale, iż rezygnacja z zakupu bogato zdobionych szafek i stołu odbiera nam możliwość stworzenia orientalnego klimatu w salonie. Inspirowane dalekim wschodem aranżacje przewidują też wykorzystanie typowo minimalistycznych mebli. Z jednej strony mamy więc efektowne, bogato zdobione szafki i skrzynie, z drugiej – typowo azjatycką powściągliwość i oszczędność formy przy urządzaniu salonu. Oszczędność do tego stopnia, iż możemy nawet zrezygnować z tradycyjnego stołu i krzeseł na rzecz niskiej ławy i wygodnych poduszek. Pytanie tylko, czy warto za wszelką cenę kreować aż tak bardzo orientalny klimat, kosztem zwyczajnej wygody i jakże pożądanej funkcjonalności salonu. Nasuwa się tutaj wniosek, że inspiracja Dalekim Wschodem powinna być umiejętnie wyważona, tak, aby nie zatracić się w bezkrytycznym kreowaniu danego klimatu.

Uwaga!

Pokój dzienny to miejsce, które musi być przede wszystkim wygodne i komfortowe. To tutaj spędzamy większość czasu z rodziną wspólnie jedząc posiłki, oglądając telewizor czy rozmawiając. Jeżeli zależy nam, aby wnętrze reprezentowało orientalny styl, najlepiej wykreować go więc nie za pomocą niestosowanych raczej w naszej kulturze rozwiązań, a odpowiednich dodatków. Tutaj z pomocą wychodzą nam dobrze wyposażone sklepy – zarówno te stacjonarne, jak i internetowe. Bez problemu dostaniemy w nich typowe dla Azji jedwabne zasłony i ozdobne poszewki na poduszki, parawany pozwalające wydzielić w salonie strefę jadalną i wypoczynkową czy też ażurowe lampki i lampiony dopełniające dalekowschodni wystrój wnętrza.

Macie inne pomysły na salon w stylu orientalnym? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚciana z cegły – aranżacje w mieszkaniu
Następny artykułJak zrobić efekt Polaroidu w Photoshopie?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here