Część kolorów traciła nasycenie, inne z kolei stawały się bardziej intensywne. Ogólnie całość przypominała romantyczne zdjęcia retro. Podobny efekt można z łatwością uzyskać w Photoshopie, jedynie za pomocą „Poziomów” i warstwy dopasowania „Barwa/Nasycenie”.

Na początek otwieramy zdjęcie, któremu chcemy nadać niecodzienny wygląd. Następnie otwieramy okno „Poziomów”, korzystając w tym celu albo z paska menu u góry (Obraz – Dopasuj – Poziomy) albo poprzez warstwę dopasowania w prawym dolnym rogu ekranu (czarno- białe kółeczko na palecie warstw). Teraz przesuwamy suwak półtonów na wartość 1,3, tak aby nieco rozświetlić nasze zdjęcie, a suwak jasności w okolice wartości 205, tak by nieco wypalić światła. Kolejnym krokiem będzie zabawa z kanałami. Spróbujemy zamieszać w konkretnych kanałach Poziomów tak, aby zmienić nasycenie poszczególnych kolorów. Wybieramy kanał Czerwony i przesuwamy suwak półtonów w okolice 0,80, dzięki czemu zredukujemy czerwienie dodając do zdjęcia zimną zielononiebieską dominantę. Następnie wybieramy kanał Zielony i przesuwamy półtony na 0,90, a suwak jasności przesuwamy na ok. 220. Kolejnym krokiem będzie rozjaśnienie niebieskich półtonów, dlatego wybieramy kanał Niebieski i środkowy suwak ustawiamy w okolicach wartości 1,40. Ten zabieg spowoduje jeszcze większe ochłodzenie zdjęcia. Pamiętajmy tylko, przy postępowaniu w ten sposób z portretem lub innym zdjęciem, na którym są ludzie, żeby kolor skóry pozostał w miarę naturalny.

To tyle mieszania kanałów. Teraz otwieramy okienko „Barwa/Nasycenia” i od razu zmniejszamy nasycenie kolorów do ok. minus 25, dzięki czemu wygląd naszego zdjęcia jeszcze bardziej będzie przypominał transfer materiału Polaroida.

Z wysuwanej listy, na którym aktualnie widnieje „Podstawowy” wybieramy „Czerwienie” i zmieniamy ich barwę na plus. Może to być, na przykład, plus 15.

A nasycenie podbijamy do wartości 40 lub nawet więcej na plusie, dzięki czemu ożywimy czerwienie na zdjęciu.

Tworzymy kopię warstwy, klikając prawym przyciskiem myszy na warstwę i wybierając polecenie „Powiel warstwę” lub przeciągając warstwę na kwadracik „Utwórz warstwę” w prawym dolnym rogu.

Teraz możemy lekko rozmyć nasze zdjęcie, wybierając z paska menu u góry ekranu „Filtr”, następnie „Rozmycie” i „Rozmycie gaussowskie”. Ustawiamy promień rozmycia w okolice 8 pikseli i zatwierdzamy operację, klikając OK. Teraz tryb mieszania. „Rozjaśnienie” będzie dobrym wyborem. Krycie ustawiamy na ok. 20%.

Na koniec możemy jeszcze dorobić nieregularną ramkę, która jest charakterystyczna dla transferu polaroida. W tym celu wybieramy jakiś pędzel z palety, ustawiamy odpowiedni kolor oraz krycie i malujemy nim ramkę.

Udało się czy mieliście jakieś problemy? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić salon w stylu orientalnym?
Następny artykułJak urządzić pokój w stylu orientalnym?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here