Styl orientalny to pojęcie raczej ogólne, a inspiracja nim przy aranżacji wnętrz oznacza możliwość skorzystania z jego konkretnej odmiany bądź też ich umiejętnej mieszanki. Wszystkie dalekowschodnie zasady organizacji przestrzeni mają jednak wspólny mianownik – bezwzględny porządek możliwy do uzyskania dzięki bezwzględnemu wprowadzeniu idei minimalizmu. Chcąc więc stworzyć wnętrze pokoju o typowo azjatyckim charakterze, na początki konieczne jest pozbycie się wszelkich niepotrzebnych, zagracających powierzchnię mebli, przedmiotów i sprzętów.

Jeżeli chcemy możliwie jak najlepiej oddać dalekowschodni klimat wnętrza, zastanówmy się nad rezygnacją z typowych krzeseł i zastąpieniu ich wygodnymi, miękkimi poduszkami. W pokoju sypialnianym można zaś zastosować typową matę japońską, która spełniać będzie rolę łóżka. Same meble powinny być wykonane z wysokiej jakości naturalnego drewna egzotycznego. Orientalny charakter podkreślą wytworne rzeźbienia na ich powierzchni.

Stylizowane kulturą dalekiego wschodu wnętrze to jednak nie tylko oszczędność formy i wysoka jakość mebli. Równie istotne są dodatki, które stworzą wraz z wyposażeniem harmonijną całość. Orientalne inspiracje czerpią to co najlepsze z natury. Wykorzystaj więc do dekoracji drzewka bonsai, pędy bambusa czy też piękne w swej prostocie, naturalne kamienie. Uzupełnieniem wystroju wnętrza może też być parawan, bambusowe rolety w oknach czy charakterystyczne dla stylistyki dalekowschodniej przesuwane drzwi.

Uwaga!

Orientalny pokój nie może się też obejść bez typowego dla Azji oświetlenia. W tej roli idealnie sprawdzą się metalowe lub szklane lampiony czy też ażurowe lampy o kamiennej lub drewnianej podstawie. Jedwabne maty czy typowo orientalna sztuka to zaś idealne dodatki, które powinny znaleźć się na ścianie pokoju urządzonego w typowo orientalnym stylu.

Macie inne pomysły na pokój w stylu orientalnym? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić efekt Polaroidu w Photoshopie?
Następny artykułJak odnowić kanapę?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here