Zgodnie z definicją, eklektyzm stanowi sztukę umiejętnego łączenia różnych stylów. To trend w aranżacji wnętrz, który zadowoli wszystkich indywidualistów i miłośników tego, co niecodzienne. Elementy stylowe możemy dowolnie łączyć z tymi o nowoczesnym charakterze kreując w ten sposób przestrzeń o niebanalnym wystroju.

Zdaje się, że eklektyzm jest idealną odpowiedzią na zapotrzebowania dotyczące kreowania przestrzeni przez współczesnego człowieka. Uwzględnia on bowiem stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu nasze mieszkanie czy dom zyskuje na komforcie i funkcjonalności. Z drugiej strony, styl eklektyczny przewiduje obecność we wnętrzach sentymentalnych pamiątek, które wiele osób tak bardzo lubi gromadzić.

Wnętrza o charakterze eklektycznym zwykle wykończone są w jasnej kolorystce. Stonowane barwy ścian i podłóg są nie tylko uniwersalne, lecz także stanowią doskonałe tło, które pozwala wyeksponować nietuzinkowe sprzęty i dekoracje. Indywidualny charakter danego pomieszczenia stworzyć można poprzez jeden wyróżniający przestrzeń akcent jak mebel o ciekawym kształcie, wzór na ścianie czy też oryginalny kolor.

Wbrew pozorom, eklektyzm nie powinien tworzyć efektu nic nieznaczącego „misz-maszu”, a spójną, zgraną kompozycję. Nie jest to więc styl, który łatwo wykreować. Wymaga on znakomitego wyczucia, umiaru i umiejętności zestawiania różnych elementów. Aby uniknąć wrażenia bałaganu i niespójności, warto jest skorzystać z pomocy architekta wnętrz, o ile sami nie czujemy się na siłach, aby wyczarować w naszych domach dobrze rozumiany eklektyzm.

Pamiętajmy, że omawiany styl wymaga odrobiny śmiałości w zestawianiu z pozoru niepasujących do siebie elementów. We wnętrzach powinny się przenikać różne kultury i epoki, co nie oznacza, że nie należy wybrać jakiegoś tylu „bazowego”. Przeciwnie, powinien on dominować nad kontrastującymi stylistykami. Przykładowo, jako główny styl obieramy współczesny i zestawiamy go z elementami antycznymi. Odmienne stylistyki powinny się uzupełniać i podkreślać nawzajem swój osobisty charakter. Można więc powiedzieć, że eklektyzm stanowi zestawienie stylów, które wydobywać ma z nich to, co najlepsze za mocną stylów kontrastujących.

Co myślicie o stylu eklektycznym? Przypada Wam do gustu? Podzielcie się wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStyl pop art – co to, cechy
Następny artykułJak urządzić kącik do pracy?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here