Poddasza to miejsca, które kojarzą nam się głównie z romantycznym stylem. W zależności jednak od kształtu dachu, jego nachylenia i wielkości pomieszczenia, sypialnia może być zaaranżowana w wielu innych ciekawych stylach. Bez względu na motyw, na który się zdecydujemy, pamiętajmy, że w pomieszczeniach na poddaszu niezwykle istotne jest właściwe rozplanowanie okien. Oprócz tych tradycyjnych, możemy zdecydować się na montaż okien połaciowych, które doświetlą zbyt ciemne pomieszczenie, a dzięki większej ilości przeszkleń, optycznie je powiększą. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu maksymalnej prywatności i tajemniczości, w sypialni można stworzyć delikatny półmrok przez zamontowanie odpowiednich rolet czy żaluzji.

Oprócz oświetlenia, niezwykle istotną rolę odgrywa kolorystyka wnętrza. W niewielkiej i niskiej sypialni najlepiej sprawdzą się jasne, ciepłe barwy. Jeżeli zaś chcemy zaszaleć z bardziej zdecydowanymi kolorami, zamiast malować całą ścianę, pokryjmy odważniejszą farbą jedynie charakterystyczne dla poddasza kolumny, wsporniki czy wnęki.

Projektując sypialnię na poddaszu, można uwzględnić w niej nawet balkon. Wchodzić się do niego będzie przez wysokie połaciowe okna, które w ciągu dnia wpuszczać będą do wnętrza odpowiednia ilość optymistycznie nastrajającego światła. Widoczna przez przeszklenia zieleń balkonu doda pomieszczeniu życia i koloru.

W pokoju o wyjątkowo stromych spadach, gdzie wysokość pomieszczenia jest znacznie ograniczona, można z powodzeniem zaaranżować sypialnię w orientalnym stylu. Zabiegiem praktycznym i wpisującym się jednocześnie w tę konwencję będzie zrezygnowanie z wysokiej ramy łóżka na rzecz samego wygodnego materaca położonego bezpośrednio na drewnianej podłodze. Okna dachowe usytuowane po obu stronach spadów sprawią, że docierające do wnętrza światło stworzy ciekawy efekt rozproszenia. Taką sypialnię ozdobić można sprzyjającymi wyciszeniu dodatkami jak np. kamienne posągi czy kadzidełka.

Co Wy na to? Macie inne pomysły na zaaranżowanie sypialni na poddaszu? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić pokój dzienny?
Następny artykułJak ustawić łóżko w sypialni? Feng shui

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here