Można się spodziewać, że już wkrótce opisywana tu koncepcja stanie się normą w nowych typach zabudowy mieszkaniowej jedno i wielorodzinnej o wyższym standardzie. Sypialnia jest miejscem, gdzie szukamy spokoju, wytchnienia i prywatności. W nowatorskich projektach domu umieszcza się ją w tzw. sferze izolacji (to jest z dala od gwarnej kuchni i pokoju dziennego), co pomaga zapewnić powyższe potrzeby. Połączenie pokoju z łazienką wyklucza z kolei konieczność ciągłego korzystania z ciągu komunikacyjnego w postaci korytarza, dzięki czemu pomieszczenia te stworzą razem strefę relaksu i intymności, do której nie mają dostępu pozostali domownicy.

Takie rozwiązanie pełnić może nie tylko funkcję typowej łazienki (czy też pokoju kąpielowego) i sypialni – można też w nim uwzględnić obecność takich sprzętów i wyposażenia jak treningowy rowerek, toaletka czy garderoba. W aranżacji tego rodzaju pomieszczeń panują równolegle dwa trendy. Pierwszy – aby pokoje te stanowiły oddzielne, zamknięte pomieszczenia przy jednoczesnym łatwym dostępie do każdego z nich (wykorzystanie ścian działowych, stałych drzwi), drugi – aby sfery te się wzajemnie przenikały tworząc jedno, wielofunkcyjne wnętrze. W tym drugim przypadku sypialnia nie jest zupełnie zamknięta na łazienkę – oddzielać ją mogą przesuwane drzwi lub lekka ścianka wykonana np. z luksferów. Łazienka przy pokoju pełnić ma raczej funkcję wygodnego i komfortowego pokoju kąpielowego, gdzie oddajemy się przyjemnemu relaksowi leżenia w wannie i słuchania ulubionej muzyki. Dlatego też, nie umieszczamy w niej z reguły takich przedmiotów codziennego użytku jak chociażby powodująca hałas pralka. Tego rodzaju sprzęt gospodarstwa domowego znaleźć się powinien w specjalnie do tego celu przeznaczonym pomieszczeniu, lub też ogólnodostępnej łazience.

Aby móc w pełni stworzyć atmosferę relaksu i ukojenia, łazienki połączone z pokojem pełnić też mają funkcję dekoracyjną. Brodziki umieszczone na podestach, jacuzzi czy armatura o futurystycznych kształtach – to tylko kilka propozycji oferowanych przez rynek dla najbardziej wymagających klientów. Na koniec kilka słów o ciekawej koncepcji aranżacyjnej, jakim jest dostęp do łazienki czy pokoju kąpielowego zarówno od strony sypialni, jak i korytarza. Aby zapewnić prywatność takiego rozwiązania, wystarczy uwzględnić możliwość zamknięcia drzwi od środka i od strony pokoju.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Zdecydowalibyście się na sypialnię z łazienką? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ustawić łóżko w sypialni? Feng shui
Następny artykułJak urządzić małą sypialnię?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here