Dokumenty Podpis elektroniczny - informcje

Podpis elektroniczny – informcje

-

Mimo kilku lat funkcjonowania podpisu elektronicznego w Polsce wiele osób nadal nie jest przekonanych o praktycznej i bezpiecznej stronie tego narzędzia. Warto jednak podkreślić, że używanie podpisu elektronicznego, a właściwie bezpiecznego podpisu elektronicznego, określanego także mianem podpisu kwalifikowanego, jest – jak sama jego nazwa wskazuje – w pełni bezpieczną i prostą procedurą.

Czym jest zatem podpis elektroniczny i w jaki sposób może być wykorzystywany? Najprościej rzecz ujmując, podpis elektroniczny stanowi narzędzie, służące potwierdzeniu tożsamości autora dokumentu przesyłanego drogą elektroniczną. Można go stosować do podpisywania dokumentów w systemach bankowych, jak również do niektórych wniosków w systemie tzw. e-administracji. Podpis elektroniczny nie ma jednak nic wspólnego z cechą własnoręczności czy pisemności. Są to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny.

Zastosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego nie tylko oszczędza czas, ale i ułatwia kontakt z wieloma urzędami, instytucjami czy kontrahentami. W praktyce bowiem podpis elektroniczny stosowany jest bardzo często do podpisywania różnego rodzaju umów, sprawozdań, raportów czy innych dokumentów elektronicznych. Częstym powodem korzystania z tego narzędzia staje się także konieczność składania podań czy pism do organów administracji publicznej. Wielu przedsiębiorców z pewnością nie wyobraża sobie funkcjonowania ich firmy bez korzystania z podpisu elektronicznego, za pomocą którego mogą oni dokonywać podpisywania faktur elektronicznych, składania deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych.

Posługiwanie się podpisem elektronicznym wymaga uzyskania certyfikatu, co wiąże się z tym, ze należy podpisać umowę z podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne. Certyfikat stanowi część podpisu elektronicznego i jest elektronicznym zaświadczeniem, zawierającym dane niezbędne do weryfikacji e-podpisu.

Część instytucji, w tym np. banki, posiada własne rozwiązania, które uwierzytelniają klientów detalicznych. Odbywa się to bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. W tym celu stosowane są loginy i hasła, które wspierane są jednorazowymi kodami potwierdzającymi realizowaną operację. Kody te przekazywane są klientom banku ze pomocą listów lub przy pomocy sms-ów. Coraz popularniejsze staje się także stosowanie tzw. tokenów, czyli elektronicznych urządzeń generujących unikatowy kod, stanowiący odzew na hasło otrzymane od usługodawcy.

Korzystacie z podpisu elektronicznego? Uważacie, że jest to przydatne rozwiązanie?

Natasza Duraj

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przetrwać dietę?

Dieta kojarzy nam się z trudnym okresem w naszym życiu, z poświęceniem, odczuwaniem nieustannego głodu oraz ze zmęczeniem. W jaki sposób przetrwać ten czas? Czy istnieją skuteczne sposoby na przetrwanie diety?

Słowotwórstwo angielski – jak się nauczyć?

Słowotwórstwo angielskie niejednokrotnie przyprawia nas o zawrót głowy. Próbujemy poznać wszystkie prefiksy (cząstki słowne, znajdujące się przed rdzeniem, np. im-, in-, it- itd.) oraz sufiksy (cząstki słowne, znajdujące się za rdzeniem, np. –ness, -ful, -ship itd.)

Zobacz też

Jak poderwać chłopaka na NK?

Nasza-klasa stała się tak popularnym portalem społecznościowym, że słyszał o niej niemal każdy. Mnóstwo osób posiada tam również swoje konta. Nic dziwnego, że nasza klasa szybko stała się miejscem nawiązywania płomiennych romansów i wspomnień o zakończonych już związkach. Jeśli zastanawiasz się, jak poderwać chłopaka na wspomnianym portalu, zapoznaj się z naszymi radami.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: