Dokumenty Umowa najmu lokalu użytkowego - wzór

Umowa najmu lokalu użytkowego – wzór

-

Umowa najmu lokalu użytkowego w postaci najbardziej skomplikowanej występuje we wszelkiego rodzaju galeriach oraz centrach handlowych – umowa zwana „umową najmu” powstaje jeszcze przed powstaniem obiektu handlowego, w chwili – gdy przedmiot najmu jeszcze nie powstał. Zgodnie ze stanowiskiem orzecznictwa, jeżeli w umowie mieszanej wyraźnie przeważa pewien rodzaj świadczenia, a jedynie świadczenia uboczne mają inny charakter, wówczas za trafne uznaje się zastosowanie przepisów dotyczących umowy nazwanej głównego typu – zatem umowy najmu. Niejednokrotnie umowa najmu lokalu użytkowego w galerii handlowej ma kilkadziesiąt stron, znaczną listę załączników oraz dodatkowo – wymaga akceptacji regulaminu obiektu handlowego.

Umowy te cechują postanowienia o zrzeczeniu się roszczeń z tytułu dokonanych na przedmiot najmu nakładów (najemca nie może żądać zapłaty sumy odpowiadającej wartości dokonanych nakładów na lokal użytkowy) oraz ograniczają możliwość rozwiązania takiej umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia przez najemcę. Prawa najemcy do rozwiązania umowy najmu są niezwykle ograniczone i sprowadzają się z reguły wyłącznie do sytuacji wystąpienia wad ukrytych lokalu, w dodatku takich, które uniemożliwiają korzystanie z lokalu i które nie zostały usunięte przez wynajmującego w terminie wskazanym w umowie. Należy wskazać, że w świetle przepisów prawa umowa najmu lokalu użytkowego zawarta na czas oznaczony – nie może być wypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia bez ważnej, wskazanej w umowie przyczyny – która dopuszcza skorzystanie z możliwości rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Strony nie mogą więc skutecznie postanowić, że umowa taka może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przed upływem okresu, na jaki została zawarta. Postanowienie takie z mocy art. 58 k.c. byłoby nieważne. Swoboda umów została w tym zakresie całkowicie wyłączona. Umowa najmu lokalu użytkowego zawarta na czas oznaczony dłuższy nić 1 rok powinna być zawarta w formie pisemnej – brak formy pisemnej powoduje uznanie umowy za zawartą na czas nieoznaczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzenie pokoju dla dziecka to marzenie każdej kobiety, a przyszłe mamy wręcz nie mogą się doczekać tej chwili. Jak urządzić pokój dziecięcy, aby sprzyjał nie tylko maleństwu, ale także jego rodzicom?

Jakie paznokcie do niebieskiej sukienki?

Planujesz założyć niebieską sukienkę na imprezę ze znajomymi, oficjalne wyjście albo spotkanie rodzinne? Świetny pomysł – niebieski to wdzięczny i modny kolor. Zwrócisz na siebie uwagę, ale nie będziesz wyglądać agresywnie czy wyzywająco. Poza tym – ile tego niebieskiego! Grant, błękit, akwamaryna, indygo... Ale co z kolorem lakieru do paznokci?

Zobacz też

Jak pomóc choremu na depresję?

Leczenie depresji to proces długotrwały i trudny. Depresja jest schorzeniem, które ma wpływ zarówno na chorego, ale również na jego środowisko rodzinne, szczególnie gdy osoba chora sprawuje opiekę nad małym dzieckiem.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: