Dokumenty Umowa najmu lokalu użytkowego - wzór

Umowa najmu lokalu użytkowego – wzór

-

Umowa najmu lokalu użytkowego w postaci najbardziej skomplikowanej występuje we wszelkiego rodzaju galeriach oraz centrach handlowych – umowa zwana „umową najmu” powstaje jeszcze przed powstaniem obiektu handlowego, w chwili – gdy przedmiot najmu jeszcze nie powstał. Zgodnie ze stanowiskiem orzecznictwa, jeżeli w umowie mieszanej wyraźnie przeważa pewien rodzaj świadczenia, a jedynie świadczenia uboczne mają inny charakter, wówczas za trafne uznaje się zastosowanie przepisów dotyczących umowy nazwanej głównego typu – zatem umowy najmu. Niejednokrotnie umowa najmu lokalu użytkowego w galerii handlowej ma kilkadziesiąt stron, znaczną listę załączników oraz dodatkowo – wymaga akceptacji regulaminu obiektu handlowego.

Umowy te cechują postanowienia o zrzeczeniu się roszczeń z tytułu dokonanych na przedmiot najmu nakładów (najemca nie może żądać zapłaty sumy odpowiadającej wartości dokonanych nakładów na lokal użytkowy) oraz ograniczają możliwość rozwiązania takiej umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia przez najemcę. Prawa najemcy do rozwiązania umowy najmu są niezwykle ograniczone i sprowadzają się z reguły wyłącznie do sytuacji wystąpienia wad ukrytych lokalu, w dodatku takich, które uniemożliwiają korzystanie z lokalu i które nie zostały usunięte przez wynajmującego w terminie wskazanym w umowie. Należy wskazać, że w świetle przepisów prawa umowa najmu lokalu użytkowego zawarta na czas oznaczony – nie może być wypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia bez ważnej, wskazanej w umowie przyczyny – która dopuszcza skorzystanie z możliwości rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Strony nie mogą więc skutecznie postanowić, że umowa taka może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przed upływem okresu, na jaki została zawarta. Postanowienie takie z mocy art. 58 k.c. byłoby nieważne. Swoboda umów została w tym zakresie całkowicie wyłączona. Umowa najmu lokalu użytkowego zawarta na czas oznaczony dłuższy nić 1 rok powinna być zawarta w formie pisemnej – brak formy pisemnej powoduje uznanie umowy za zawartą na czas nieoznaczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozmawiać o antykoncepcji?

Niezbędnym warunkiem udanego seksu jest dbałość o antykoncepcję. Tylko świadomość pełnego zabezpieczenia może nam dać możliwość prawdziwego relaksu w łóżku. Jak jednak ustalić z partnerem, który rodzaj antykoncepcji będzie dla nas najbardziej odpowiedni?

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków – jedno z najstarszych polskich miast, ważny ośrodek akademicki, dawna stolica Polski. Z roku na rok walory turystyczne tej położonej malowniczo nad Wisłą aglomeracji docenia coraz to więcej podróżujących z całego świata. Oprócz licznych zabytków, o których wadze świadczy wpisanie starego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r., turystów przyciąga tu niespotykana atmosfera a także bogata oferta kulturalno-rozrywkowa. Co więc warto zobaczyć podczas wizyty w tym drugim pod względem wielkości mieście w Polsce?

Zobacz też

Kuchnia indyjska – charakterystyka – potrawy, przyprawy

Podstawowymi składnikami w kuchni indyjskiej są: ryż, mąka, soczewica czerwona, czarna, ciecierzyca, nikla indyjska i fasola mung. Soczewice i fasole jadane są w całości lub rozdrobnione. Z niektórych z nich (fasola mung, ciecierzyca) robi się również mąkę.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: