Dokumenty Umowa użyczenia - wzór

Umowa użyczenia – wzór

-

Umowa użyczenia charakteryzuje się tym, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie na bezpłatne używanie rzeczy użyczonej przez czas użyczenia (art. 710 k.c.). Użyczający nie musi być właścicielem rzeczy, wystarczy taki tytuł do rzeczy, aby mógł ją oddać biorącemu w użyczenie – np. umowa najmu, która pozwala na użyczenie wynajmowanego lokalu. Do zawarcia umowy użyczenia nie jest wymagane zachowanie szczególnej formy, może być ona zawarta również w sposób dorozumiany czy ustnie. Umowa użyczenia, motywowana jest najczęściej bezinteresownością i chęcią przyjścia z pomocą osobom bliskim, ma na celu przysporzenie przez użyczającego korzyści osobie, która na mocy umowy użyczenia bezpłatnie może korzystać z rzeczy użyczającego.

Umowa użyczenia nie jest umową wzajemną (przypomina nieco darowiznę) – należy podkreślić, że świadczeniu użyczającego nie odpowiada świadczenie biorącego, bowiem nie jest on zobowiązany do żadnych świadczeń – nie płaci za możliwość korzystania z użyczonej rzeczy.1 Na biorącym ciążą jednak pewne obowiązki – nie płaci on co prawda za korzystanie z rzeczy, lecz zobowiązany jest ponosić zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej, np. koszt paliwa użyczonego samochodu, koszt zużytych mediów oraz czynszu w użyczonym lokalu. Ponadto, zgodnie z art. 714 k.c. biorący rzecz do używania jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie tej rzeczy, jeżeli jej używa w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak niepłodność wpływa na relacje z rodziną?

Czy zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ na relacje z rodziną ma niepłodność? Jak czują się osoby, które nie mogą mieć dzieci, jak zachowują się w kontaktach z osobami, które mają już potomków?

Jakich promocji operatorów komórkowych unikać?

W gąszczu ofert operatorów komórkowych bardzo łatwo się zagubić. Coraz większa liczba promocji powoduje, że nasze rozmowy i wiadomości mogą być dużo tańsze. Jednak należy uważać i starannie selekcjonować dane promocje. Wśród proponowanych przez operatorów akcji marketingowych, po lekturze regulaminu, łatwo znajdziemy te korzystne dla nas, jak i te, których lepiej unikać.

Zobacz też

Koncesja i pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają - oprócz wpisu do CEIDG lub KRS - spełnienia dodatkowych wymogów formalnych tj. uzyskania koncesji, zezwolenia lub wpisu w rejestrze działalności regulowanej.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: