Kredyty Co grozi za niespłacenie kredytu?

Co grozi za niespłacenie kredytu?

-

Niezależnie od tego, czy nie stać nas na kolejną ratę, zapomnieliśmy o niej, czy też celowo unikamy płatności, pierwszym narzędziem stosowanym przez banki w celu ponaglenia jest kontakt telefoniczny, później listowny, a na końcu osobisty. Każdy z tych etapów wiąże się z obciążeniem nas jego kosztami, które wahają się od kilku złotych aż do 100 zł za każde jednorazowe ponaglenie. Banki mają tendencję do przypominania nam o zaległej racie co kilka dni, dlatego możliwe jest, że boleśnie odczujemy nawet 2-3 tygodniowe opóźnienie spłaty.

Innym finansowym skutkiem zalegania z opłatą są odsetki, naliczane już od pierwszego dnia po regulaminowym terminie i mogące sięgać aż do 0,1% kwoty miesięcznej raty za każdy dzień opóźnienia. O ile na pierwszy rzut oka wysokość odsetek nie wydaje się specjalnie uciążliwa, to długoterminowe zaleganie z ratą może znacząco podwyższyć koszt naszego kredytu.

Jeżeli pomimo ponagleń nie zapłaciliśmy kolejnej raty wraz z odsetkami, bank może wypowiedzieć nam umowę kredytową, co dzieje się według zasad określonych w umowie (zazwyczaj wypowiedzenie następuje po 2-3 niezapłaconych ratach). Niestety na tym etapie kredytobiorca ma już poważny problem do rozwiązania, ponieważ wypowiedzenie umowy oznacza, że musi on oddać całość pożyczonych pieniędzy w ciągu 30 dni, a jak łatwo się domyślić, niewiele osób będzie stać na to, by w tak krótkim czasie dokonać rozliczenia z kredytodawcą.

Ostatnim narzędziem umożliwiającym bankom walkę z niewypłacalnymi dłużnikami jest windykacja i egzekucja komornicza. Jeżeli nasza sprawa zostanie skierowana do firmy windykacyjnej, będzie ona uprzykrzać nam życie nawet kilka razy dziennie upominając i nalegając na natychmiastową spłatę chociaż części kredytu. W tym przypadku mamy jeszcze szansę na relatywnie proste wyjście z trudnej sytuacji (związane niestety z dużym wzrostem kosztu kredytu). Jeżeli windykacja nie odnosi skutku grozi nam egzekucja komornicza, czyli zajęcie posiadanych przez nas dóbr, w tym nieruchomości, które po spieniężeniu zasilą przede wszystkim konto komornika, dzielącego się zyskiem z kredytodawcą.

Jak widać w powyższym wyliczeniu, niespłacanie kredytu niesie ze sobą wiele dotkliwych konsekwencji, zwłaszcza finansowych i może skończyć się dla kredytobiorcy w bardzo nieprzyjemny sposób. Dlatego biorąc kredyt musimy dokładnie przemyśleć tę decyzję i zabezpieczyć się maksymalnie przed nieprzyjemnościami, wybierając najlepszą, najbardziej opłacalną i najbezpieczniejszą ofertę.

A Wy spłacacie kredyty regularnie, czy zalegacie z ratami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak założyć przedszkole?

Założenie, choćby niedużej placówki opieki nad dziećmi może być świetnym pomysłem na biznes m.in. dla młodych rodziców którzy w ten sposób mogą z powodzeniem połączyć pracę z wychowaniem dziecka. W ostatnich latach przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia prywatnego przedszkola zostały znacznie uproszczone.

Jak sprawdzić parametry komputera?

Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć jakie są parametry naszego komputera i z jakich komponentów (części) składa się posiadany przez nas sprzęt? Choćby dlatego, by uniknąć nietrafionych zakupów, straty pieniędzy i czasu.

Zobacz też

Jak poprawić pamięć?

Zaburzenia pamięci dotykają zazwyczaj osoby starsze, po 50 roku życia. Coraz częściej jednak problem ten dotyczy również ludzi młodych. Szybki styl życia, stres i natłok obowiązków prowadzą do częstej dekoncentracji. Jak poprawić naszą pamięć?

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: