Kredyty Co grozi za niespłacenie kredytu?

Co grozi za niespłacenie kredytu?

-

Niezależnie od tego, czy nie stać nas na kolejną ratę, zapomnieliśmy o niej, czy też celowo unikamy płatności, pierwszym narzędziem stosowanym przez banki w celu ponaglenia jest kontakt telefoniczny, później listowny, a na końcu osobisty. Każdy z tych etapów wiąże się z obciążeniem nas jego kosztami, które wahają się od kilku złotych aż do 100 zł za każde jednorazowe ponaglenie. Banki mają tendencję do przypominania nam o zaległej racie co kilka dni, dlatego możliwe jest, że boleśnie odczujemy nawet 2-3 tygodniowe opóźnienie spłaty.

Innym finansowym skutkiem zalegania z opłatą są odsetki, naliczane już od pierwszego dnia po regulaminowym terminie i mogące sięgać aż do 0,1% kwoty miesięcznej raty za każdy dzień opóźnienia. O ile na pierwszy rzut oka wysokość odsetek nie wydaje się specjalnie uciążliwa, to długoterminowe zaleganie z ratą może znacząco podwyższyć koszt naszego kredytu.

Jeżeli pomimo ponagleń nie zapłaciliśmy kolejnej raty wraz z odsetkami, bank może wypowiedzieć nam umowę kredytową, co dzieje się według zasad określonych w umowie (zazwyczaj wypowiedzenie następuje po 2-3 niezapłaconych ratach). Niestety na tym etapie kredytobiorca ma już poważny problem do rozwiązania, ponieważ wypowiedzenie umowy oznacza, że musi on oddać całość pożyczonych pieniędzy w ciągu 30 dni, a jak łatwo się domyślić, niewiele osób będzie stać na to, by w tak krótkim czasie dokonać rozliczenia z kredytodawcą.

Ostatnim narzędziem umożliwiającym bankom walkę z niewypłacalnymi dłużnikami jest windykacja i egzekucja komornicza. Jeżeli nasza sprawa zostanie skierowana do firmy windykacyjnej, będzie ona uprzykrzać nam życie nawet kilka razy dziennie upominając i nalegając na natychmiastową spłatę chociaż części kredytu. W tym przypadku mamy jeszcze szansę na relatywnie proste wyjście z trudnej sytuacji (związane niestety z dużym wzrostem kosztu kredytu). Jeżeli windykacja nie odnosi skutku grozi nam egzekucja komornicza, czyli zajęcie posiadanych przez nas dóbr, w tym nieruchomości, które po spieniężeniu zasilą przede wszystkim konto komornika, dzielącego się zyskiem z kredytodawcą.

Jak widać w powyższym wyliczeniu, niespłacanie kredytu niesie ze sobą wiele dotkliwych konsekwencji, zwłaszcza finansowych i może skończyć się dla kredytobiorcy w bardzo nieprzyjemny sposób. Dlatego biorąc kredyt musimy dokładnie przemyśleć tę decyzję i zabezpieczyć się maksymalnie przed nieprzyjemnościami, wybierając najlepszą, najbardziej opłacalną i najbezpieczniejszą ofertę.

A Wy spłacacie kredyty regularnie, czy zalegacie z ratami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Manipulacje giełdowe – co to jest?

Manipulacja na giełdzie polega na zarabianiu pewnej grupy osób kosztem innych. Podczas manipulacji giełdowej zarabiają głównie osoby posiadające większe udziały w danej spółce lub posiadający większą sumę wolnych środków finansowych. Manipulacja ma to do siebie, że początkującym inwestorom ciężko jest poznać, w którym momencie mają z nią do czynienia.

Jak określić potrzeby szkoleniowe?

Analiza potrzeb szkoleniowych jest podstawowym etapem cyklu szkoleniowego. Ma swoje miejsce zarówno w odniesieniu do szkoleń zamkniętych, jak i w pewnym stopniu do otwartych. W przypadku tych drugich jest nazywana analizą marketingową, ze względu na podmiot badania, który stanowi rynek i fakt, że nie jest ona bezpośrednim elementem cyklu, a raczej jego katalizatorem. Zdiagnozowanie określonej potrzeby szkoleniowej na rynku staje się niejako bodźcem inicjującym rozpoczęcie cyklu. Inaczej jest w procesie planowania szkoleń zamkniętych. Tu analiza potrzeb szkoleniowych stanowi bezpośredni początek procesu szkoleniowego. Jak wykonać analizę potrzeb szkoleniowych? Na jakie pytania poszukujemy odpowiedzi?

Zobacz też

Zarobki w Krakowie

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w stolicy Małopolski? Jak Kraków wypada na tle całego województwa?

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: