Dokumenty Umowa podnajmu lokalu mieszkalnego - wzór

Umowa podnajmu lokalu mieszkalnego – wzór

-

Umowę podnajmu regulują przepisy kodeksu cywilnego o najmie (art. 659 i nast. K.c.), a w przypadku lokali mieszkalnych również ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.  Umowa podnajmu nie zawsze może zostać zawarta. Zgodnie z art. 668 § 1 Kodeksu cywilnego, najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia (podnajemca) są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu. Stosunek wynikający z zawartej przez najemcę umowy o podnajem rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu.

Ponadto, w treści umowy podnajmu należy zawrzeć zbliżone postanowienia do tych, jakie Strony wskazały w umowie najmu. Po upływie okresu trwania najmu rzecz oddana do używania ma być wynajmującemu zwrócona. Należy zwłaszcza wyraźnie określić okres używania rzeczy podnajmowanej, zakres używania rzeczy (lokalu) zgodnie z jego gospodarczym przeznaczeniem, zasady ponoszenia niezbędnych nakładów oraz napraw. Ponadto, w chwili zawarcia umowy najmu czy podnajmu rzecz (lokal) powinna zostać wydana w faktyczne władanie najemcy (podnajemcy).

Zawarcie umowy podnajmu wbrew zakazowi umownemu – może skutkować wypowiedzeniem umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym przez najemcę – po uprzednim wystosowaniu upomnienia, które okazało się bezskuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Chałwa – przepis

Chałwa to tradycyjny wyrób cukierniczy pochodzenia indyjskiego. Jego podstawę stanowią zmiażdżone nasiona oleiste, najczęściej sezam, mak, orzechy czy nasiona słonecznika. Ponadto do chałwy dodawane są różnego rodzaju aromaty i bakalie.

Pomysły na pierwszą rocznicę ślubu

Pierwszy rok małżeństwa mija zazwyczaj najszybciej. Piękny czas, dużo przyjemności i nadziei na przyszłość. Pierwsza rocznica, tzw. rocznica papierowa powinna być podsumowaniem pierwszych wspólnych małżeńskich miesięcy i zapowiedzią dobrych wydarzeń w latach następnych. Rocznice możemy spędzić we dwójkę albo razem z przyjaciółmi.

Zobacz też

Używanie lampy błyskowej w plenerze

Lampa błyskowa bardzo przydaje się w plenerze i to nawet wtedy, kiedy światła mamy pod dostatkiem. Fotografując ludzi w ostrym słońcu, około południa, kiedy słońce jest najwyżej, na twarzach ludzi tworzą się brzydkie cienie, pod nosem, na oczach i na brodzie.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: