Dokumenty Umowa pożyczki - wzór

Umowa pożyczki – wzór

-

Umowę pożyczki mogą zawrzeć między sobą osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa. Ponadto, pożyczek udzielają także banki i instytucje finansowe różnego rodzaju. Umowa pożyczki, na podstawie której dający pożyczkę zobowiązał się przenieść na własność biorącego pożyczkę pieniądze o wartości przekraczającej równowartość 500 zł – powinna być zawarta na piśmie, zwłaszcza dla celów dowodowych. Warto każdą zawieraną umowę pożyczki spisać, gdyż potem – w razie gdyby pożyczkobiorca nie chciał dokonać spłaty, warto mieć dowód udzielenia pożyczki. Ważnym jest by pamiętać, że udzielenie pożyczki podlega opodatkowaniu – podatkiem od czynności cywilnoprawnych – w wysokości 2% wartości udzielonej pożyczki. Obowiązek podatkowy spoczywa na osobie udzielającej pożyczki, która powinna złożyć w urzędzie skarbowym deklarację podatkową oraz uiścić podatek.

Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia umowy pożyczki, niezależnie od tego, czy później nastąpi przekazanie pieniędzy albo czy strony odstąpią od umowy. Zwolnieni od tego obowiązku są wyłącznie członkowie najbliższej rodziny (ale również do pewnej wysokości udzielonej pożyczki).Udostępniony wzór zawiera również zabezpieczenie w formie ustanowienia hipoteki na nieruchomości – takie zabezpieczenie stosuje się w wypadku dużych kwot udzielanej pożyczki – najczęściej pomiędzy przedsiębiorcami. O ile umowa pożyczki powinna zostać zawarta w tym wypadku w formie pisemnej, to oświadczenie właściciela nieruchomości ustanawiającego hipotekę, wymaga formy aktu notarialnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rockowe upięcie włosów kręconych – videoporada

Nawet jeśli nie jesteś wielbicielką mocnych brzmień, ta fryzura może przypaść Ci do gustu. Zadziorne upięcie w wydaniu Karoliny.

Ile zabawek powinno mieć dziecko?

Zabawa jest taką czynnością dla dzieci jak praca dla dorosłych. To ich podstawowa aktywność, kształtująca umiejętności, a także dostarczająca przyjemności. Nieodłącznym elementem świata zabaw są zabawki.

Zobacz też

Low key – co to znaczy, jak zrobić, na czym polega ta technika?

Techniki wysokiego i niskiego klucza (high key i low key) zapewne narodziły się w tym samym czasie, w którym powstała fotografia, niemniej warto wspomnieć, że w 1868 roku austriacki fotograf William Kurtz wprowadził do języka fotografii pojęcie „oświetlenie Rembranta”, przypominające nieco technikę niskiego klucza, za które kilka lat później odebrał nagrodę w Wiedniu.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: