Dokumenty Umowa pożyczki - wzór

Umowa pożyczki – wzór

-

Umowę pożyczki mogą zawrzeć między sobą osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa. Ponadto, pożyczek udzielają także banki i instytucje finansowe różnego rodzaju. Umowa pożyczki, na podstawie której dający pożyczkę zobowiązał się przenieść na własność biorącego pożyczkę pieniądze o wartości przekraczającej równowartość 500 zł – powinna być zawarta na piśmie, zwłaszcza dla celów dowodowych. Warto każdą zawieraną umowę pożyczki spisać, gdyż potem – w razie gdyby pożyczkobiorca nie chciał dokonać spłaty, warto mieć dowód udzielenia pożyczki. Ważnym jest by pamiętać, że udzielenie pożyczki podlega opodatkowaniu – podatkiem od czynności cywilnoprawnych – w wysokości 2% wartości udzielonej pożyczki. Obowiązek podatkowy spoczywa na osobie udzielającej pożyczki, która powinna złożyć w urzędzie skarbowym deklarację podatkową oraz uiścić podatek.

Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia umowy pożyczki, niezależnie od tego, czy później nastąpi przekazanie pieniędzy albo czy strony odstąpią od umowy. Zwolnieni od tego obowiązku są wyłącznie członkowie najbliższej rodziny (ale również do pewnej wysokości udzielonej pożyczki).Udostępniony wzór zawiera również zabezpieczenie w formie ustanowienia hipoteki na nieruchomości – takie zabezpieczenie stosuje się w wypadku dużych kwot udzielanej pożyczki – najczęściej pomiędzy przedsiębiorcami. O ile umowa pożyczki powinna zostać zawarta w tym wypadku w formie pisemnej, to oświadczenie właściciela nieruchomości ustanawiającego hipotekę, wymaga formy aktu notarialnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przygotować pokaz slajdów na szkolenie?

Pokazy slajdów (najczęściej przygotowywane w programie PowerPoint) pełnią funkcję narzędzia wspierającego trenera. Wspomagają również przyswajanie wiedzy przez uczestników zajęć. W trakcie przygotowań do szkolenia warto trochę czasu poświęcić na przygotowanie odpowiedniej prezentacji, która w ciekawy i spójny sposób będzie przedstawiała omawiane zagadnienie.

W jakich produktach jest witamina C?

Witamina C nazywana bywa witaminą na przeziębienia i spadek odporności. Słusznie - jej niedobory objawiają się m.in. zwiększoną podatnością na infekcje. Na szczęście łatwo uzupełnić jej niedostatek - istnieje szereg naturalnych źródeł tej witaminy. Spora część z nich rośnie w ogrodzie.

Zobacz też

Co to jest precedencja?

Precedencja oznacza pierwszeństwo, np. przy wchodzeniu do pomieszczenia, siadaniu przy stole, przedstawianiu znajomych. Nie zawsze zasady pierwszeństwa w relacji towarzyskiej pokrywają się z procedencją służbową. Czym się różnią?

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: