Dokumenty Umowa pożyczki - wzór

Umowa pożyczki – wzór

-

Umowę pożyczki mogą zawrzeć między sobą osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa. Ponadto, pożyczek udzielają także banki i instytucje finansowe różnego rodzaju. Umowa pożyczki, na podstawie której dający pożyczkę zobowiązał się przenieść na własność biorącego pożyczkę pieniądze o wartości przekraczającej równowartość 500 zł – powinna być zawarta na piśmie, zwłaszcza dla celów dowodowych. Warto każdą zawieraną umowę pożyczki spisać, gdyż potem – w razie gdyby pożyczkobiorca nie chciał dokonać spłaty, warto mieć dowód udzielenia pożyczki. Ważnym jest by pamiętać, że udzielenie pożyczki podlega opodatkowaniu – podatkiem od czynności cywilnoprawnych – w wysokości 2% wartości udzielonej pożyczki. Obowiązek podatkowy spoczywa na osobie udzielającej pożyczki, która powinna złożyć w urzędzie skarbowym deklarację podatkową oraz uiścić podatek.

Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia umowy pożyczki, niezależnie od tego, czy później nastąpi przekazanie pieniędzy albo czy strony odstąpią od umowy. Zwolnieni od tego obowiązku są wyłącznie członkowie najbliższej rodziny (ale również do pewnej wysokości udzielonej pożyczki).Udostępniony wzór zawiera również zabezpieczenie w formie ustanowienia hipoteki na nieruchomości – takie zabezpieczenie stosuje się w wypadku dużych kwot udzielanej pożyczki – najczęściej pomiędzy przedsiębiorcami. O ile umowa pożyczki powinna zostać zawarta w tym wypadku w formie pisemnej, to oświadczenie właściciela nieruchomości ustanawiającego hipotekę, wymaga formy aktu notarialnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przyprawy do ciecierzycy

Ciecierzyca, znana też jako groch włoski, to pyszne i delikatne warzywo strączkowe. Nie jest wzdymające, nadaje się dla małych dzieci i ma bardzo wszechstronne zastosowanie.

Jaki sport rowerowy wybrać?

Wśród sportów rowerowych możemy wyróżnić: kolarstwo szosowe, torowe, górskie i przełajowe. Wybór dyscypliny zazwyczaj uzależniony jest od naszej kondycji fizycznej, możliwości finansowych czy wreszcie dostępności odpowiedniego sprzętu i infrastruktury. Więcej przeczytamy w tekście poniżej.

Zobacz też

Karta Multisport – informacje

Zapewne wielu zastanawia się, czym jest właściwie Multisport benefit system. Na stronie Benefis system można przeczytać: „Benefit Systems oferuje unikalny program dodatkowych świadczeń pracowniczych z zakresu sportu i rekreacji (MultiSport) dla swoich Klientów. Pracownik uczestniczący w Programie MultiSport otrzymuje imienny identyfikator, który zapewnia nielimitowany dostęp do ponad 2 558 obiektów sportowych - klubów fitness, pływalni itp. w całym kraju.”

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: