Dokumenty Umowa spółki cywilnej - wzór

Umowa spółki cywilnej – wzór

-

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, art. 860 § 1 k.c., przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Obowiązek wniesienia wkładu nie musi dotyczyć wszystkich wspólników, aczkolwiek wniesienia takiego wkładu do spółki jest jedną z postaci współdziałania do osiągnięcia zamierzonego, wspólnego celu – dla jakiego spółka powstała.

Ważnym jest, aby umowa spółki regulowała zwłaszcza: zasady prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentacji. Ma to znaczenia zwłaszcza w przypadku konfliktu pomiędzy wspólnikami – który to konflikt może doprowadzić do paraliżu gospodarczego spółki. Skoro wszyscy wspólnicy będą samodzielnie umocowani do reprezentacji spółki – może się okazać, że jednocześnie podejmują czynności wzajemnie ze sobą sprzeczne. Kolejną kwestią jest zagadnienie udziału poszczególnych wspólników w zyskach i stratach spółki oraz zasady wystąpienia wspólnika ze spółki, jak również jej ewentualne rozwiązanie. Poniższy wzór stanowi tylko pewną propozycję ukształtowania stosunków pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej – można rozstrzygać te kwestie w sposób odmienny, ewentualne zaś ich pominięcie w treści umowy spółki skutkuje stosowaniem w zakresie tych kwestii przepisów kodeksu cywilnego. Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem – kodeks cywilny nie przewiduje jednak rygoru nieważności umowy spółki w razie niezachowania takiej formy. Niestety, w praktyce – dla celów podatkowych itp. forma pisemna jest nieodzowna.

Należy wskazać, że spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników – z chwilą wpisu do rejestru spółka cywilna stanie się spółką jawną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak poprawić niską samoocenę?

Zacznijmy od tego, że nie ma ludzi idealnych. A na dodatek każdemu z nas podoba się co innego, co innego lubimy u ludzi. Nie da się trafić w gusta całego świata mając do dyspozycji tylko jedno ciało i jeden umysł. W związku z tym należy polubić siebie takim, jakim się jest, bo jedyne, czego wszyscy nie lubimy u innych to skrajności, czyli bezkrytycznego samouwielbienia lub skrajnego autokrytycyzmu.

Pływanie – zalety

Pływanie jest jedną z ulubionych i najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Na czym polega popularność pływania i dlaczego warto pływać?

Zobacz też

Jak wybrać doniczkę?

Centra ogrodnicze oferują naprawdę szeroki wybór doniczek do roślin. Możemy przebierać w różnorodnych kształtach, wielkościach i materiałach. Kupując doniczkę, możemy ją dobrać do elewacji naszego domu, tarasu czy ogrodu pod względem kolorystycznym.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: