Dokumenty Umowa spółki cywilnej - wzór

Umowa spółki cywilnej – wzór

-

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, art. 860 § 1 k.c., przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Obowiązek wniesienia wkładu nie musi dotyczyć wszystkich wspólników, aczkolwiek wniesienia takiego wkładu do spółki jest jedną z postaci współdziałania do osiągnięcia zamierzonego, wspólnego celu – dla jakiego spółka powstała.

Ważnym jest, aby umowa spółki regulowała zwłaszcza: zasady prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentacji. Ma to znaczenia zwłaszcza w przypadku konfliktu pomiędzy wspólnikami – który to konflikt może doprowadzić do paraliżu gospodarczego spółki. Skoro wszyscy wspólnicy będą samodzielnie umocowani do reprezentacji spółki – może się okazać, że jednocześnie podejmują czynności wzajemnie ze sobą sprzeczne. Kolejną kwestią jest zagadnienie udziału poszczególnych wspólników w zyskach i stratach spółki oraz zasady wystąpienia wspólnika ze spółki, jak również jej ewentualne rozwiązanie. Poniższy wzór stanowi tylko pewną propozycję ukształtowania stosunków pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej – można rozstrzygać te kwestie w sposób odmienny, ewentualne zaś ich pominięcie w treści umowy spółki skutkuje stosowaniem w zakresie tych kwestii przepisów kodeksu cywilnego. Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem – kodeks cywilny nie przewiduje jednak rygoru nieważności umowy spółki w razie niezachowania takiej formy. Niestety, w praktyce – dla celów podatkowych itp. forma pisemna jest nieodzowna.

Należy wskazać, że spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników – z chwilą wpisu do rejestru spółka cywilna stanie się spółką jawną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak leczyć migotanie przedsionków serca?

W rozpoznaniu migotania przedsionków pewną rolą odgrywają objawy, z którymi pacjent zgłasza się do lekarza. Zazwyczaj odczuwa on kołatania serca. Chorzy opisują to jako odczuwanie bicia własnego serca. Czasem mówią, że mają wrażenie, jakby serce chciało wyskoczyć im z klatki piersiowej.

Jak zachowywać się w saunie?

Jeszcze parę lat temu sauna była w Polsce miejscem bardzo niszowy. Popularność tego fińskiego wynalazku urosła do takiej rangi, iż obecnie możemy się cieszyć nad Wisłą każdym rodzajem sauny. Poza medycznymi właściwościami przebywanie w tym pomieszczeniu działa odprężająco na nasz cały organizm. W końcu jak mawiają Finowie: „wszystko jest niepotrzebne, poza sauną”.

Zobacz też

Jak karmić szczeniaka?

Odpowiednie zbilansowanie diety nigdy nie jest tak istotne, jak w okresie wzrostu organizmu. Popełniane w tym czasie błędy żywieniowe mogą mieć zgubne skutki i być przyczyną poważnych zaburzeń rozwojowych psa.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: