Dokumenty Umowa spółki jawnej - wzór

Umowa spółki jawnej – wzór

-

Umowa spółki jawnej podlega pod reżim przepisów prawnych kodeksu spółek handlowych. Spółka jawną jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą,  i nie jest inną spółką handlową.  W spółce jawnej każdy ze wspólników odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.

Umowa spółki jawnej powinna zostać zawarta na piśmie – brak zachowania formy pisemnej skutkuje nieważnością umowy. Spółka jawna działa pod własną firmą. Zgodnie z art. 24 § 1 k.s.h firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. W praktyce używa się skrótu „sp.j.”.

Umowa spółki jawnej powinna określać firmę i siedzibę spółki, określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość, definiować oraz wskazywać przedmiot działalności spółki, określać czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Co ważne, spółka jawna powstaje nie w chwili podpisania umowy spółki, lecz dopiero z chwilą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wybrać kolonię dla dziecka?

Organizatorzy letniego wypoczynku proponują szeroką ofertę kolonijną. Mamy do wyboru, m. in. nadmorskie miejscowości, mazurskie jeziora czy górskie ośrodki turystyczne. Trudno jednoznacznie wskazać konkretne propozycje. Wydaje mi się, że warto wziąć pod uwagę klika elementów, dokonując tego wyboru. Poniżej przedstawiam klika rad, dotyczących tych wakacyjnych wyjazdów.

Jaka jest kara za wycięcie drzewa?

Wycięcie drzewa rozumiane jest przez prawo w dwojaki sposób. Po pierwsze może być traktowane jak wykroczenie podlegające stosownej karze. Wówczas stosuje się wszystkie warunki, o których mówi kodeks wykroczeń.

Zobacz też

Technika jazdy motocyklem z wózkiem bocznym

Wózek boczny stanowi ciekawą alternatywę dla kierowców szukających prostej metody na zwiększenie zdolności do przewozu ludzi i/lub bagażu na motocyklu. Jest to rzadko spotykane rozwiązanie, które w zasadzie zmienia jednoślad w dwuślad, łącząc cechy znane z obu typów pojazdów.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: