Zakupy Basen rozporowy czy stelażowy? Wady i zalety obu typów

Basen rozporowy czy stelażowy? Wady i zalety obu typów

-

Basen w ogrodzie to prawdziwa atrakcja dla domowników. Skoro właśnie zaczynają się wakacje, pomyśl o tym, aby stać się właścicielem akwenu z przyjemnie chłodną wodą. Możesz wybrać między innymi popularny model rozporowy lub taki, którego konstrukcja jest oparta na stalowym stelażu. W który z nich warto zainwestować?

Basen rozporowy – czym się wyróżnia?

Baseny te są często wybierane przede wszystkim ze względu na swoją atrakcyjną cenę – bez trudu można znaleźć model, który kosztuje mniej niż 200 zł. Ponadto ich rozkładanie to przysłowiowa bułka z masłem. Basen rozporowy wystarczy zacząć napełniać wodą – wtedy jego ścianki zaczynają się prostować, a cała konstrukcja rozkłada się.

Mimo tego modele te mają kilka wad. Po pierwsze są one wykonywane zwykle z mało wytrzymałego tworzywa sztucznego. Nierzadko zdarza się, że przeciera się ono już po jednym lub dwóch sezonach użytkowania basenu. Oprócz tego ich konstrukcja nie jest do końca stabilna. Basen rozporowy musi też stać na równym podłożu, aby woda nie przelewała się przez jego ścianki.

Takie akweny są zawsze okrągłe. Jest to konieczne, aby woda nalewana do basenu mogła równomiernie napierać na wszystkie ścianki.

Jak skonstruowany jest basen stelażowy?

Baseny te są niestety znacznie droższe – kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Jednak są nieporównywalnie wytrzymalsze od modeli rozporowych.

Powstają one z:

  • galwanizowanej, walcowanej na zimno i fosforyzowanej blachy – dlatego ich konstrukcja jest niezwykle sztywna;
  • odpornej na promieniowanie UV folii PCV – znajduje się ona na dnie basenu.

Baseny stelażowe są stabilne, a ponadto mogą być wykorzystywane przez cały rok. Nie ma potrzeby, aby tuż po zakończeniu sezonu letniego demontować je. Nie trzeba także spuszczać z nich wody.

Ze względu na to, że baseny rozporowe powstają ze sztywnej blachy, mają niekiedy większe wymiary. W ogrodzie można rozstawić np. akwen, który ma aż 7 m długości. W takim basenie można pływać, grać w piłkę wodną, a nawet nurkować!

Basen rozporowy vs. stelażowy – który wybrać?

Cena basenu rozporowego kusi, ale wybierając go, musisz być świadomym tego, że prawdopodobnie nie będzie on służył ci zbyt długo. Ponadto są one zwykle dość małe – sprawdzą się one do relaksu w wodzie, ale niekoniecznie do pływania.

Basen na stelażu to inwestycja na przyszłość. Spełni on oczekiwania dzieci, które chcą bawić się w wodzie oraz lubiących pływanie dorosłych. Ponadto ich konstrukcja jest niezwykle stabilna i odporna na czynniki atmosferyczne. Dlatego jeśli właśnie szukasz akwenu do swojego ogrodu, musisz wybrać między niską, kuszącą ceną a wysoką jakością, wygodą i wytrzymałością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Cuba libre – drink

Historia powstania drinka Cuba Libre jest bardzo burzliwa, głównie dlatego, że ściśle związana jest z wyzwoleńczą walką Kuby o niepodległość. Stąd też jego nazwa oznaczająca w dosłownym tłumaczeniu „wolna Kuba”. To właśnie tam w 1898 roku toczona była wojna amerykańsko-hiszpańska.

Czekoladoterapia – informacje

Czekolada stanowi przyjemność, której często nie potrafimy sobie odmówić. Niepowtarzalny smak, konsystencja, aromat przenoszą nas wprost do krainy bezkresnego szczęścia. Właśnie dlatego czekoladoterapia jest tak korzystna dla naszego zdrowia, a w szczególności dla zachowania dobrego samopoczucia.

Zobacz też

Kiedy grozi więzienie za niepłacenie alimentów?

Niepłacenie alimentów nie zawsze oznacza, że osoba obowiązana do ich płacenia popełnia przestępstwo. Dopiero uporczywe uchylenie się od płacenia świadczeń alimentacyjnych zostanie uznane za przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece z art. 209 kodeksu karnego. Takie przestępstwo jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności - a nawet jej pozbawienia do 2 lat. Jakie są znamiona tego przestępstwa i w jakich okolicznościach niepłacenie alimentów zostanie potraktowane jako przestępstwo?

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: