Zakupy Czy można zwrócić zakupiony towar do sklepu?

Czy można zwrócić zakupiony towar do sklepu?

-

Sprzedawcy w niektórych sklepach niejednokrotnie utrudniają zwrot towaru. Jeśli jednak okażemy ewidentną usterkę i dowiedziemy, że nie jest ona mechanicznym uszkodzeniem spowodowanym użytkowaniem niezgodnym z instrukcją, wówczas towar taki może zostać przyjęty. Jednakże sklepy chcąc zachować pieniądze konsumenta namawiają go do kupna zamienników oddanego produktu.

Okazuje się, że niektóre sklepy wręcz domagają się wybrania innego towaru w cenie zwróconego sugerując, iż jest to jedyny sposób na odzyskanie niefortunnie zainwestowanej kwoty. Niestety konsument, nie znając swoich praw lub będąc przekonanym, że wszelkie stanowcze zachowania pogorszą jedynie sytuację, zostaje odprawiony z kwitkiem: bez towaru zastępczego i bez pieniędzy.

Coraz więcej sklepów prowadzi politykę marketingową przyjazną dla konsumenta. Wprowadzenie tzw. gwarancji satysfakcji stanowi niezwykle dogodną opcję dla klienta, ponieważ pozwala mu zwrócić towar po kilku dniach, jeśli nie spełnia on jego oczekiwań. Dzięki takim rozwiązaniom firma kreuje swój wizerunek profesjonalnego sprzedawcy, który ma pewność co do jakości swego asortymentu. Dokonując zatem zakupu powinniśmy zapytać sprzedawcy, czy będziemy mogli zwrócić towar, jeśli nie spełniałby naszych oczekiwań. Jeśli uzyskamy zgodę, wówczas warto dostać ją na piśmie.

Oczywiście sprawa wygląda nieco inaczej, gdy kupimy wadliwy towar. Jeśli zauważymy usterkę lub wadę, która uniemożliwia nam użytkowanie produktu, wówczas obowiązkiem sprzedającego jest przyjęcie zwrotu i uwzględnienie gwarancji. W tym przypadku jego zachowanie nie jest uzależnione od dobrej woli tylko od praw konsumenta, który ma miesiąc na zwrot uszkodzonego produktu.

Zwracaliście kiedyś zakupiony wcześniej towar? Czy Wasza reklamacja została rozpatrzona pozytywnie?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za podrobienie podpisu w indeksie?

Podrobienie podpisu w indeksie jest karą zagrożoną pozbawieniem wolności nawet do 5 lat. Ponadto czyn ten wiąże się z innymi negatywnymi konsekwencjami dla sprawcy.

Zwolnienie z podatku eksportowego

Podatek akcyzowy należy do podatków pośrednich i stanowi istotne źródło dochodów budżetu państwa. Jest regulowany przez ustawę z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.). Najbardziej znane wyroby objęte akcyzą to o: benzyna, gaz, alkohole, tytoń, energia elektryczna i samochody. Czy przepisy prawne przewidują możliwość zwolnienia z akcyzy? Przedstawiamy istotne kwestie.

Zobacz też

Zarobki w ubezpieczeniach

Na czym polega praca agenta ubezpieczeniowego? Ile można zarobić w tym zawodzie?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: