Wertując liczne ogłoszenia zarówno w prasie jak i w Internecie, zawsze powinniśmy umawiać się na spotkanie w celu obejrzenia mieszkania. Nigdy nie decydujmy się na wynajem bez uprzedniego sprawdzenia lokum, zdjęcia w Internecie mogą po prostu kłamać. Oczywiście nie sposób zaprzeczyć, że e-ogłoszenia są znacznie lepsze od prasowych, ponieważ zawierają mnóstwo szczegółów, dzięki którym możemy zdecydować, czy jesteśmy zainteresowani ofertą czy też nie.
Jeśli zaczynamy wertować ogłoszenia w sezonie (czyli w sierpniu i wrześniu), gdy istnieje duże zapotrzebowanie na mieszkania, wówczas konieczne jest potwierdzanie aktualności ogłoszenia. Zawsze należy patrzeć na datę zamieszczenia informacji przez ogłoszeniodawcę. Jeśli nie jest ona starsza niż kilka dni, możemy śmiało dzwonić.
Serwisy internetowe mają także tę zaletę, że pozwalają na segregację ogłoszeń pod kątem ceny. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tzw. „wyjątkowych okazji”. Za niską ceną mogą kryć się koszmarne warunki, niebezpieczna okolica lub kiepski dojazd do centrum. Niektóre ogłoszenia z niską ceną stanowią jedynie zachętę do wykonania telefonu, po którym dowiemy się, iż rzeczywista kwota wynajmu jest znacznie wyższa.
Kiedy już wybierzemy kilka ofert i ruszymy w poszukiwaniu najlepszej, nie bójmy się rozmawiać z właścicielami otwarcie o naszych oczekiwaniach i już w trakcie takiej rozmowy poruszyć wszelkie istotne sprawy. Aby uniknąć ukrytych kosztów należy zmusić właściciela by przedstawił całą ofertę. Niedopuszczalne jest, gdy właściciel do umówionej ceny zaczyna nagle dorzucać dodatkowe opłaty.
Ważną sprawą jest kaucja. To częsty zwyczaj, który ma zabezpieczyć właściciela przed ewentualnymi stratami w przypadku nagłej wyprowadzki lub zniszczenia mienia przez lokatorów. Warto ustalić wysokość kaucji i dążyć do jasnego uzgodnienia warunków, w jakich dana kwota będzie zatrzymana. Najlepiej, jeśli te ustalenia będziemy mieli zapisane na papierze i podpisane przez obie strony. Kaucję wpłacamy dopiero po podpisaniu umowy i odebraniu mieszkania.
Wynajmowanie bez umowy nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ możemy narazić się na duże nieprzyjemności, jeśli zostaną wyciągnięte prawne konsekwencje z tej sytuacji. Przed podpisaniem umowy najmu i protokołu zdawczo-odbiorczego należy dokładnie przeczytać dokumenty. Wynajmujący powinien pokazać dokument stwierdzający, że to on jest właścicielem mieszkania i ma prawo je wynajmować.
Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?