Wertując liczne ogłoszenia zarówno w prasie jak i w Internecie, zawsze powinniśmy umawiać się na spotkanie w celu obejrzenia mieszkania. Nigdy nie decydujmy się na wynajem bez uprzedniego sprawdzenia lokum, zdjęcia w Internecie mogą po prostu kłamać. Oczywiście nie sposób zaprzeczyć, że e-ogłoszenia są znacznie lepsze od prasowych, ponieważ zawierają mnóstwo szczegółów, dzięki którym możemy zdecydować, czy jesteśmy zainteresowani ofertą czy też nie.

Jeśli zaczynamy wertować ogłoszenia w sezonie (czyli w sierpniu i wrześniu), gdy istnieje duże zapotrzebowanie na mieszkania, wówczas konieczne jest potwierdzanie aktualności ogłoszenia. Zawsze należy patrzeć na datę zamieszczenia informacji przez ogłoszeniodawcę. Jeśli nie jest ona starsza niż kilka dni, możemy śmiało dzwonić.

Serwisy internetowe mają także tę zaletę, że pozwalają na segregację ogłoszeń pod kątem ceny. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tzw. „wyjątkowych okazji”. Za niską ceną mogą kryć się koszmarne warunki, niebezpieczna okolica lub kiepski dojazd do centrum. Niektóre ogłoszenia z niską ceną stanowią jedynie zachętę do wykonania telefonu, po którym dowiemy się, iż rzeczywista kwota wynajmu jest znacznie wyższa.

Kiedy już wybierzemy kilka ofert i ruszymy w poszukiwaniu najlepszej, nie bójmy się rozmawiać z właścicielami otwarcie o naszych oczekiwaniach i już w trakcie takiej rozmowy poruszyć wszelkie istotne sprawy. Aby uniknąć ukrytych kosztów należy zmusić właściciela by przedstawił całą ofertę. Niedopuszczalne jest, gdy właściciel do umówionej ceny zaczyna nagle dorzucać dodatkowe opłaty.

Ważną sprawą jest kaucja. To częsty zwyczaj, który ma zabezpieczyć właściciela przed ewentualnymi stratami w przypadku nagłej wyprowadzki lub zniszczenia mienia przez lokatorów. Warto ustalić wysokość kaucji i dążyć do jasnego uzgodnienia warunków, w jakich dana kwota będzie zatrzymana. Najlepiej, jeśli te ustalenia będziemy mieli zapisane na papierze i podpisane przez obie strony. Kaucję wpłacamy dopiero po podpisaniu umowy i odebraniu mieszkania.

Wynajmowanie bez umowy nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ możemy narazić się na duże nieprzyjemności, jeśli zostaną wyciągnięte prawne konsekwencje z tej sytuacji. Przed podpisaniem umowy najmu i protokołu zdawczo-odbiorczego należy dokładnie przeczytać dokumenty. Wynajmujący powinien pokazać dokument stwierdzający, że to on jest właścicielem mieszkania i ma prawo je wynajmować.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZakupy przez Internet – wady i zalety
Następny artykułCzy można zwrócić zakupiony towar do sklepu?

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here