Zakupy Foteliki 9-36 kg - kluczowe cechy bezpiecznych modeli

Foteliki 9-36 kg – kluczowe cechy bezpiecznych modeli

-

Foteliki 9-36 kg to uniwersalne rozwiązanie dla dzieci od około pierwszego, aż do mniej więcej 12 roku życia lub do osiągnięcia pułapu 150cm wzrostu. Czy zakup tak uniwersalnego produktu jest dobrą decyzją? Czy jest on wystarczająco bezpieczny? Przekonajmy się.

Dobranie odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka dla wielu rodziców nie jest proste. O ile zakup nosidełka nie był, aż tak skomplikowany, to kolejny wybór jest już trudniejszy.

Sklepy z fotelikami oferują nam wiele różnych modeli w co najmniej kilku kategoriach. Jeśli nasze niemowlę wyrosło już z nosidełka, możemy zakupić fotel z następujących kategorii: 0-25 kg, 0-36 kg, 9-18 kg, 9-25 kg, 9-36 kg. Mając tak szeroki wybór rodzice dość często nie wiedzą na co tak właściwie się zdecydować.

Za najbezpieczniejszy po nosidełku zalecamy fotelik w kategorii wagowej 9-18 kg, gdyż jest on najlepiej dopasowany do dziecka w tym wieku. Jednak wielu rodziców decyduje się na zakup modelu 9-36 kg, głównie ze względów budżetowych. Posłuży on dziecku przez cały okres jazdy w foteliku. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, jakie kluczowe cechy powinien posiadać.

Jazda tyłem

Polskie przepisy drogowe jasno mówią, że niemowlaki muszą być przewożone tyłem do kierunku jazdy i nikt się nad tym faktem nie zastanawia, gdyż nosidełka można zamontować tylko w ten sposób. Co jednak w przypadku fotela następnego?

Producenci wypuścili na rynek zarówno modele montowane przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Rekomendujemy przewożenie dzieci do 4 roku życia w modelach RWF. Niektóre z fotelików 9-36 kg można zamontować tyłem do 18 kg. Pełen przegląd fotelików z tego przedziału znajdziecie w tym miejscu foteliki 9-36

Budowa ciała małego pasażera, a w szczególności jego kręgosłupa sprawia, że w sytuacji gwałtownych wstrząsów czy szarpnięć dziecko przewożone przodem do kierunku jazdy bezwładnie leci do przodu, a jego mięśnie nie są w stanie zamortyzować tej siły. Może prowadzić to do wielu niebezpiecznych obrażeń, dlatego też zalecane jest korzystanie z produktów RWF przez jak najdłuższy czas.

Wiele foteli samochodowych dostępnych na polskim rynku opracowano zgodnie z normą europejską I-size, która określa najbezpieczniejsze sposoby na przewożenie dzieci. Niektóre z modeli, posiadają w nazwie I-size, co oznacza, że dany produkt spełnia owe normy. Są wśród nich zalecenia odnośnie przewożenia dzieci tyłem do 4 roku życia, montaż na system Isofix, wzmacnianie skrzydeł zagłówka oraz dobieranie według wzrostu dziecka, a nie jego wagi.

Bezpieczeństwo podczas podróży

Ze względu na fakt, iż fotelik samochodowy 9-36 kg jest przeznaczony od 1 roku życia, należy zwrócić uwagę na sposób ich montażu, a także metodę zapięcia pasów. Dzieci posiadają słabo połączone kości miednicy wraz z nierozwiniętymi kolcami biodrowymi, co w sposób znaczący przeszkadza w prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa. Dzieci muszą być zatem przewożone w fotelach posiadających pięciopunktową uprząż. Zapięcie ich zwykłymi pasami nie gwarantowałoby żadnego poziomu bezpieczeństwa.

Fotelik dziecięcy z kategorii 9-36 kg możemy montować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to montaż na tradycyjne pasy samochodowe, a drugi to montaż za pomocą systemu Isofix.

Podczas montażu za pomocą Isofix-u możemy zastosować dodatkowe zabezpieczenie Top Tether, którego zadaniem jest redukcja przeciążeń podczas ewentualnej kolizji. Zalecamy łączenie Isofix-u wraz z Top Tetherem, gdyż gwarantuje to jeszcze lepszy poziom bezpieczeństwa podczas wypadku.

Decydując się na wybór fotelika uniwersalnego 9-36 kg, należy zwrócić uwagę czy przeszedł on odpowiednie testy zderzeniowe potwierdzające jego bezpieczeństwo. Wyznacznikiem jest udział w teście ADAC oraz jego końcowa ocena.

Pod żadnym pozorem nie decydujmy się na zakup fotelika używanego, gdyż nie mamy żadnej gwarancji, że jest on bezwypadkowy. Model uczestniczący w wypadku samochodowym, mimo iż zewnętrznie może nie nosić żadnych śladów uszkodzeń powinien zostać bezwzględnie wymieniony na nowy egzemplarz.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem dziecięcym Boboking – https://boboking.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega rekrutacja w dużej firmie?

Duże firmy czy korporacje również przeprowadzają rekrutację, ale z racji na sporą liczbę pracowników, może ona być zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna. Rekrutacja wewnętrzna polega głównie na awansie pracowników sprawdzających się w organizacji. Takie rozwiązanie to również zwiększenie motywacji pracowników pracujących już w organizacji, do wytężonej pracy, która wiąże się z możliwością rozwoju.

Co warto zobaczyć w Sztokholmie?

Czternaście wysp połączonych ponad pięćdziesięcioma mostami składa się na niecodzienny układ urbanistyczny Sztokholmu. Stolica Szwecji to kosmopolityczne centrum, które łączy nowoczesną architekturę z urokliwym Starym Miastem i mnóstwem terenów zielonych.

Zobacz też

Jak wybrać klimatyzację do samochodu?

Klimatyzacja w samochodzie to obecnie niemal standard. Jeszcze do niedawna uważana była za synonim luksusu. Niektórzy mniej postępowi kierowcy nieraz nadal uważają posiadanie popularnej „klimy” jako fanaberię. Układ klimatyzacyjny fanaberią niewątpliwie nie jest, a oprócz zapewnienia nam komfortu podczas podróży wpływa także na podniesienie naszego bezpieczeństwa.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: