Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to przede wszystkim zainteresowania, jakimi kieruje się dziecko. Interesuje się samochodami? A może woli rozwiązywać łamigłówki lub oglądać bajki? Wbrew pozorom jest to istotne kryterium już na samym początku, gdyż dziecko głębiej odbiera przekaz gry komputerowej.
Druga bardzo istotna sprawa, to zwrócenie uwagi przez rodzica na znaczek PEGI, a dokładniej Pan European Game Information – jest to specjalny system obowiązujący w Europie, który służy do informowania na pudełkach z grami lub filmami, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany produkt. Wyróżniamy 5 kategorii wiekowych: 3, 7, 12, 16 i 18 – każda z cyfr określa minimalny wiek, od którego dziecko może sięgnąć po dany produkt. Ponadto na pudełkach z grami mogą znajdować się następujące symbole:
chmurka z umieszczonymi w niej znakami @*! – oznacza gry zawierające wulgaryzmy
pająk – oznacza gry zawierające elementy, mogące przestraszyć dziecko (najczęściej horrory)
symbole płci męskiej i żeńskiej – oznacza gry w których znajduje się nagość, seks lub podteksty seksualne
strzykawka – oznacza gry w których pokazuje się zażywanie narkotyków lub nawiązania do nich
3 osoby, z których dwie są białe a pośrodku nich czarna – oznacza gry pokazujące rasizm i nietolerancję
dwie kości do gry – oznacza gry pokazujące lub zachęcające do hazardu
kula ziemska wraz z podpiętymi monitorami – rozgrywka online (przez Internet)
Trzeba mieć jednak na uwadze, że powyższe oznaczenia nie zawsze muszą faktycznie obrazować prezentowane zagrożenie. O ile jednak z przymrużeniem oka można je traktować w przypadku wyboru dla 16-letniego dziecka, tak nie można ich lekceważyć, kiedy dziecko jest znacznie młodsze.
Teraz kiedy już jesteśmy zorientowani w zainteresowaniach naszych pociech, prześledziliśmy PEGI na okładkach poszczególnych tytułów w sklepie, a ponadto wciąż nie mamy pewności, które z tytułów są „bezpieczne” dla naszego dziecka, chciałbym wymienić kilka tytułów, które można brać w ciemno bez obaw, że nasza pociecha zagra w nieodpowiednią dla swojej grupy wiekowej grę.
Miś Uszatek: Przygoda z porami roku – gra będzie idealnym wyborem dla dzieci które dopiero uczą się liczenia, prostych łamigłówek w stylu dopasowania różnych elementów itp.
Wall-E, Ratatuj, Shrek Forever, Toy Story 3 – gry na podstawie bajek to najczęściej platformówki, które są idealnym wyborem zarówno dla 6 latków, jak i 15 latków. Są to już gry nieco bardziej wymagające, ale w podanym przedziale wiekowym dziecko już powinno sobie z nimi poradzić, gdyż większość z nich zawiera ponadto pełną polską wersję językową.
Fifa 2011, Pro Evolution Soccer 2011 – od najmłodszych lat chłopaki lubią grać w piłkę, a zatem wybór jednej z najlepszych dostępnych piłek nożnych w wersji elektronicznej może być dobrym zakupem na zimowe wieczory. Gry te wymagają już nieco doświadczenia, ale też przy ustawieniu najniższego poziomu trudności oraz pomocy rodziców dziecko może w miarę szybko rozgryźć sterowanie.
Need for Speed Shift 2: Unleashed – najnowsza część wyścigów z serii Need for Speed zadowoli każdego w zależności od doświadczenia. Początkujący gracze będą czerpać przyjemność z samej jazdy, bardziej zaawansowani będą uradowani ogromem możliwości i trybów rozgrywki. Jeśli nie mieliście dotychczas do czynienia z serią, ze względu na niższą cenę możecie wybrać jeden z poprzednich tytułów jak np. Need for Speed Undercover lub Need for Speed Underground 2.
Uwaga!
Powyższa lista jest przykładowa, ale uwzględnia przede wszystkim tytuły stosunkowo nowe, a przy tym przeznaczone dla dzieci w każdej grupie wiekowej, bez względu na doświadczenie z grami komputerowymi.
A Wy jakie gry dla dzieci polecilibyście innym rodzicom? Dajcie znać!