Maty dezynfekcyjne – sprawdzone rozwiązanie w czasach koronawirusa

0
47

Ostatnie miesiące udowodniły jak istotny wpływ na nasze życie ma właściwa higiena oraz dezynfekcja. Powinniśmy o niej pamiętać zarówno w domu, w przestrzeni publicznej, jak i w pracy. Pracodawcy oraz firmy świadczące różnego rodzaju usługi muszą teraz jeszcze bardziej dbać o swoich pracowników i usługobiorców. Wynika to zarówno z zaleceń prawnych oraz epidemiologicznych, jak i zwykłej troski o życie i zdrowie innych ludzi. W odpowiedzi na potrzebę skutecznej dezynfekcji powstało wiele produktów. Jednym z nich są maty dezynfekcyjne, dzięki którym można pozbyć się wirusów z podłóg.

Przeznaczenie mat dezynfekcyjnych

Do tej pory głównym zastosowaniem mat dezynfekcyjnych były obiekty inwentarskie oraz fermy hodowlane. Ponadto od dawna stosuje się je w firmach farmaceutycznych i kosmetycznych, gabinetach weterynaryjnych, halach targowych i wystawowych zwierząt, halach pieczarkarskich, zakładach przetwórstwa spożywczego, laboratoriach diagnostycznych. Czyli wszędzie tam, gdzie muszą być spełnione najwyższe normy sanitarne. W ostatnim czasie maty dezynfekcyjne były skutecznie wykorzystywane także na przejściach granicznych oraz w punktach kwarantanny.

Wieść o ich wysokiej efektywności rozeszła się szeroko również w innych branżach. Dlatego coraz częściej maty dezynfekcyjne spotyka się także w innych miejscach (na przykład w galeriach handlowych, na uczelniach, w biurach, w bankach, gabinetach lekarskich, zakładach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych, domach prywatnych).

Rodzaje mat dezynfekcyjnych

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje mat dezynfekcyjnych:

  • maty dezynfekcyjne poliestrowe,
  • maty dezynfekcyjne tekstylne,
  • dezynfekcyjne maty przejazdowe.

Pierwsze dwa rodzaje mat służą odkażaniu butów, natomiast celem działania mat przejazdowych jest odkażanie opon samochodowych. Maty występują w różnych rozmiarach oraz grubościach.

W obiektach użyteczności publicznej oraz w domach prywatnych sprawdzają się przede wszystkim maty tekstylne. Wyglądają jak elegancka wycieraczka lub chodnik. Runo maty zakończone jest wzmocnionymi gumowymi rantami, dzięki czemu mata nie przesuwa się i pozostaje w miejscu.

W przedsiębiorstwach, w których występuje rozbudowany transport wewnętrzny i wyjazdowy, rewelacyjnie sprawdzają się maty dezynfekcyjne przejazdowe. Maty są trwałe, odporne na ciężar i ścieranie. Dzięki nim nie wwozi się zanieczyszczeń z zewnątrz i nie rozprzestrzenia się ich na terenie zakładu.

Sposób działania mat dezynfekcyjnych

Maty dezynfekcyjne wypełniane są środkiem dezynfekcyjnym. Mata jest tak skonstruowana, aby nasiąknąć płynem i nie pozwolić na wypłynięcie płynu poza nią. Skuteczne działanie maty uzależnione jest od rodzaju zastosowanego środka. Chodzi zarówno o rodzaj preparatu, jak również jego stężenie i częstotliwość nasączania nim maty.

W sprzedaży dostępne są preparaty różnych firm. W ofercie są środki między innymi przeciw patogenom oraz wirusom (w tym COVID-19). Na polskim rynku świetnie sprawdza się płyn VIROCID, który zyskał uznanie na całym świecie. VIROCID produkowany jest w czterech pojemnościach (1 litr, 5 litrów, 10 litrów oraz 20 litrów). Jest nie tylko skuteczny, ale również przyjazny w użytkowaniu. W połączeniu z matą dezynfekcyjną stanowią świetne zabezpieczenie podłóg przed niebezpiecznymi wirusami. Kompletny zestaw (mata + płyn) zakupić można w sklepie Aximo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here