Dieta Dieta ketogeniczna - na czym polega i dla kogo...

Dieta ketogeniczna – na czym polega i dla kogo jest dobra?

-

Dieta ketogeniczna znana także jako dieta ketogenna lub po prostu keto dieta jest obecnie jedną z bardziej popularnych diet, której działanie oparte jest na procesach zachodzących w naszym organizmie. Dzięki temu keto jadłospisy mogą pochwalić się bardzo szeroką gamą odbiorców ceniących sobie ich zalety i walory. W dalszej części artykułu dokładnie wyjaśnimy zasady diety ketogenicznej, jej działanie oraz dla kogo jest przeznaczona i kto może z niej skorzystać.

Dieta ketogeniczna – o co w tym chodzi?

Dieta ketogenna, jak sama nazwa wskazuje polega na wywołaniu odpowiedniego procesu w organizmie jakim jest ketoza. Jest to stan, w którym nie pozyskujemy energii z cukru (glukozy) lecz ze zgromadzonego w naszym ciele tłuszczu. Dzięki temu jego nadmiar zostaje usuwany w procesie spalania przez organizm, uruchamiając tym samym dość szybki proces chudnięcia. Jest to możliwe poprzez dobór odpowiednio przygotowanych posiłków, w których dostarczamy przede wszystkim dużą ilość dobrych tłuszczy przy jednoczesnym, silnym ograniczeniu węglowodanów oraz białka.

Dla kogo jest keto?

Odpowiedź na to pytanie została już poniekąd podana wyżej. Dieta ketogenna jest odpowiednia przede wszystkim dla osób, które borykają się z problemem, jakim jest nadmiar zbędnych kilogramów. Dzięki odpowiedniej konfiguracji makroskładników (białko, tłuszcze, węglowodany) można spodziewać się w dość krótkim czasie zauważalnych i pożądanych rezultatów, zarówno tych widocznych przed lustrem, jak i tych wskazywanych przez wskazówkę wagi łazienkowej. Oprócz tego zostało naukowo udowodnione, że stosowanie powyższej diety może przyczynić się do leczenia padaczki u dzieci, a także hamowanie skutków choroby Alzheimera.

Jadłospis diety ketogenicznej

Być może przeszło ci przez myśl, że zastosowanie tej diety w praktyce jest bardzo ciężkie i dalekie od jakichkolwiek walorów smakowych. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście może to brzmieć trochę jak tajemnicza wiadomość z kosmosu ale w rzeczywistości prawidłowy jadłospis diety ketogenicznej nie jest ciężki do sporządzenia a produkty potrzebne do przejścia na keto znajdują się praktycznie w każdym sklepie. Kolokwialnie mówiąc, gdy robisz zakupy przechodzisz koło nich wielokrotnie. Zapewne większość tych rzeczy jesz w mniejszej bądź większej ilości na co dzień. Jedyne co należy zrobić, to nieco przeorganizować ilość poszczególnych produktów na talerzu. Przykładowe przepisy są łatwo dostępne a przygotowanie smacznych potraw pod jadłospis diety ketogenicznej jest proste i nie pochłaniające dużej ilości czasu.

Co należy jeszcze wiedzieć?

Stosowanie keto diety, jak zostało już udowodnione nie jest szczególnie trudne a efekty wynikające z trzymania się odpowiedniego jadłospisu potrafią miło zaskoczyć w bardzo krótkim czasie. Należy jednak pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Dieta i związana z nią ketoza pozwala na dość szybki spadek wagi i utraty zbędnych kilogramów, co nie oznacza, że można ją stosować przez resztę życia. Keto jest dietą, która ze względu na swoją charakterystykę może powodować niedobór węglowodanów. To natomiast może prowadzić do problemów z koncentracją. W związku z powyższym dieta powinna być stosowana przez określony czas. Dodatkowo po jakimś czasie możesz zauważyć wzmożone pocenie się i wydzielanie specyficznego zapachu, zarówno przez skórę jak i z ust (ten drugi często jest definiowany jako zapach sfermentowanych jabłek).

Zanim podejmiesz decyzję o przejściu na keto dietę należy udać się do lekarza lub dietetyka w celu wykluczenia potencjalnych przeciwskazań do jej stosowania oraz ustalenie przybliżonego czasu, w jakim będziesz jej przestrzegać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak czyścić buty z tkaniny, trampki?

Czyszczenie trampek nie tylko zmniejsza ich wątpliwej urody zapach spowodowany poceniem się stóp, ale też przedłuża żywotność takich butów. Jeśli więc używasz ich gdziekolwiek poza nieskazitelną wykładziną siłowni, na pewno łapią sporo kurzu, błota, a w ich podeszwy wbijają się kamyki. Połączenie tych wszystkich czynników może sprawić, że zechcesz pozbyć się tenisówek znacznie wcześniej, niż nadejdzie ich rzeczywisty kres przydatności, a wystarczy tylko wiedzieć, jak zadbać właściwie o buty z tkaniny. Oto garść przydatnych porad.

Zioła moczopędne – stosowanie, działanie

Zioła moczopędne w sposób naturalny działają diuretyczne. Nie oznacza to jednak, że można je stosować bez umiaru i bez znajomości ich działania oraz wpływu na funkcje różnych elementów organizmu. Zioła moczopędne należy traktować jak leki w pełnym tego słowa znaczeniu. I zawsze mieć na uwadze, że mogą usuwać z ustroju również to, co pożądane, np. rozpuszczalne w wodzie witaminy.

Zobacz też

Makijaż – podstawowe zasady

Zadaniem dobrego makijaż jest modelowanie twarzy czyli maskowanie niedoskonałości i wydobycie atutów. Głównie podkreśla się oczy i usta, czyli te partie twarzy, na które zawsze pada wzrok drugiej osoby. Makijaż w którym będzie nam do twarzy nie jest rzeczą łatwą i najlepiej powinna go, po raz pierwszy, wykonać nam kosmetyczka, która określi jaki typ urody prezentujemy i dobierze odpowiednie do niego kolory.

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: