Dieta Dieta ketogeniczna - na czym polega i dla kogo...

Dieta ketogeniczna – na czym polega i dla kogo jest dobra?

-

Dieta ketogeniczna znana także jako dieta ketogenna lub po prostu keto dieta jest obecnie jedną z bardziej popularnych diet, której działanie oparte jest na procesach zachodzących w naszym organizmie. Dzięki temu keto jadłospisy mogą pochwalić się bardzo szeroką gamą odbiorców ceniących sobie ich zalety i walory. W dalszej części artykułu dokładnie wyjaśnimy zasady diety ketogenicznej, jej działanie oraz dla kogo jest przeznaczona i kto może z niej skorzystać.

Dieta ketogeniczna – o co w tym chodzi?

Dieta ketogenna, jak sama nazwa wskazuje polega na wywołaniu odpowiedniego procesu w organizmie jakim jest ketoza. Jest to stan, w którym nie pozyskujemy energii z cukru (glukozy) lecz ze zgromadzonego w naszym ciele tłuszczu. Dzięki temu jego nadmiar zostaje usuwany w procesie spalania przez organizm, uruchamiając tym samym dość szybki proces chudnięcia. Jest to możliwe poprzez dobór odpowiednio przygotowanych posiłków, w których dostarczamy przede wszystkim dużą ilość dobrych tłuszczy przy jednoczesnym, silnym ograniczeniu węglowodanów oraz białka.

Dla kogo jest keto?

Odpowiedź na to pytanie została już poniekąd podana wyżej. Dieta ketogenna jest odpowiednia przede wszystkim dla osób, które borykają się z problemem, jakim jest nadmiar zbędnych kilogramów. Dzięki odpowiedniej konfiguracji makroskładników (białko, tłuszcze, węglowodany) można spodziewać się w dość krótkim czasie zauważalnych i pożądanych rezultatów, zarówno tych widocznych przed lustrem, jak i tych wskazywanych przez wskazówkę wagi łazienkowej. Oprócz tego zostało naukowo udowodnione, że stosowanie powyższej diety może przyczynić się do leczenia padaczki u dzieci, a także hamowanie skutków choroby Alzheimera.

Jadłospis diety ketogenicznej

Być może przeszło ci przez myśl, że zastosowanie tej diety w praktyce jest bardzo ciężkie i dalekie od jakichkolwiek walorów smakowych. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście może to brzmieć trochę jak tajemnicza wiadomość z kosmosu ale w rzeczywistości prawidłowy jadłospis diety ketogenicznej nie jest ciężki do sporządzenia a produkty potrzebne do przejścia na keto znajdują się praktycznie w każdym sklepie. Kolokwialnie mówiąc, gdy robisz zakupy przechodzisz koło nich wielokrotnie. Zapewne większość tych rzeczy jesz w mniejszej bądź większej ilości na co dzień. Jedyne co należy zrobić, to nieco przeorganizować ilość poszczególnych produktów na talerzu. Przykładowe przepisy są łatwo dostępne a przygotowanie smacznych potraw pod jadłospis diety ketogenicznej jest proste i nie pochłaniające dużej ilości czasu.

Co należy jeszcze wiedzieć?

Stosowanie keto diety, jak zostało już udowodnione nie jest szczególnie trudne a efekty wynikające z trzymania się odpowiedniego jadłospisu potrafią miło zaskoczyć w bardzo krótkim czasie. Należy jednak pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Dieta i związana z nią ketoza pozwala na dość szybki spadek wagi i utraty zbędnych kilogramów, co nie oznacza, że można ją stosować przez resztę życia. Keto jest dietą, która ze względu na swoją charakterystykę może powodować niedobór węglowodanów. To natomiast może prowadzić do problemów z koncentracją. W związku z powyższym dieta powinna być stosowana przez określony czas. Dodatkowo po jakimś czasie możesz zauważyć wzmożone pocenie się i wydzielanie specyficznego zapachu, zarówno przez skórę jak i z ust (ten drugi często jest definiowany jako zapach sfermentowanych jabłek).

Zanim podejmiesz decyzję o przejściu na keto dietę należy udać się do lekarza lub dietetyka w celu wykluczenia potencjalnych przeciwskazań do jej stosowania oraz ustalenie przybliżonego czasu, w jakim będziesz jej przestrzegać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak, czym czyścić nos dziecku?

Oczyszczanie dziecięcego noska jest niezmiernie ważną czynnością pielęgnacyjną, zwłaszcza u maluszków, które jeszcze nie potrafią wydmuchiwać zalegającej wydzieliny. Oczyszczanie nosa jest również zabiegiem profilaktycznym zapobiegającym rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Wydawałoby się, że zwykła wydzielina nie jest groźna, tymczasem potrafi doprowadzić do poważnych chorób.

Oznaczenia na obiektywach Canon – jak odczytać?

Ten japoński producent sprzętu fotograficznego od lat jest konsekwentny w oznaczeniach swoich produktów. Przyjrzyjmy się produkowanym przez tę firmę obiektywom z systemem EOS. To nowe bagnetowe mocowanie obiektywu, Canon wprowadził na rynek w 1987 roku.

Zobacz też

Drożdżówki z marmoladą – przepis

Nic tak nie przyciąga domowników do kuchni – serca każdego domu, jak zapach piekących się słodkich bułeczek. Drożdżówki z marmoladą są przykładem właśnie takich wypieków.

Ginekomastia – gdzie szukać pomocy

Zaburzenia hormonalne pojawiają się w populacji dość często. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, inne...

Czym jest work-life balance i jak go osiągnąć?

Wielu osobom wydaje się, że udane życie zawodowe oraz prywatne jednocześnie nie jest możliwe. Nic bardziej mylnego, a dowodem...

Może Cię zainteresuje: