Finanse osobiste Kredyt hipoteczny 100 tys. z najniższym oprocentowaniem na rynku

Kredyt hipoteczny 100 tys. z najniższym oprocentowaniem na rynku

-

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny 100 tys. złotych i zależy Ci na niskim oprocentowaniu? Na koszty kredytowania wpływają jednak także inne parametry oferty, dlatego dowiedz się, w jaki sposób znaleźć rzeczywiście najtańszy kredyt. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu propozycji poszczególnych banków oraz w jaki sposób ułatwić sobie porównanie ofert.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych utrzymuje się obecnie na niskim poziomie z uwagi na niskie stopy procentowe NBP. Mimo to warto porównać oferty, ponieważ każdy bank określa ten najważniejszy koszt kredytu na innym poziomie. Choć różnice między ofertami są niewielkie (często niecały punkt procentowy), ze względu na długi okres kredytowania mają duży wpływ na wartość odsetek.

Poniżej przedstawiamy aktualny ranking kredytu hipotecznego z symulacją kosztów zobowiązania w wysokości 100 tys. złotych zaciągniętego na 15 lat. Oferty uszeregowane są od najniższego do najwyższego oprocentowania.

Lp. Bank Oprocentowanie Prowizja RRSO Wysokość miesięcznej raty Całkowity kwota do spłaty
1. ING Bank Śląski 2,39% 1,9% 2,69% 674,19 zł 121 354,98 zł
2. PKO BP 2,40% 0% 2,42% 662 zł 119 159,70 zł
3. Pekao 2,98% 1,99% 3,31% 703,34 zł 126 601,85 zł
4. Bank Millennium 3,08% 0% 3,12% 694,44 zł 124 998,43 zł
5. Santander 3,17% 2% 3,51% 712,76 zł 128 297,31 zł

Zestawienie ofert przygotowane na dzień 4 czerwca 2020 roku wg rankingu Totalmoney.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również kredyt gotówkowy – https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe .

Kredyt hipoteczny 100 tys. zł – czym kierować się przy wyborze oferty?

Powyższy ranking kredytów hipotecznych wyraźnie pokazuje, że na całkowity koszt kredytowania wpływa nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja i inne opłaty. Oferta z najniższym oprocentowaniem wcale nie jest najtańsza.

Właśnie dlatego przy porównywaniu warunków kredytowania w różnych bankach lepiej patrzeć nie na wartość oprocentowania nominalnego, ale na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To właśnie RRSO przedstawia bowiem wszystkie koszty związane z obsługą kredytu. Porównanie ofert według tego wskaźnika powinno dotyczyć zawsze tych samych parametrów kredytowania (kwoty zobowiązania i okresu spłaty) – tylko wtedy jest to miarodajny wyznacznik atrakcyjnego kredytu.

Wybierając ofertę, należy jednak wziąć pod uwagę wiele innych kryteriów. Do najważniejszych z nich należą:

  • koszt kredytowania w zakładanym okresie spłaty – przy bardzo długim okresie spłaty korzystny jest z reguły kredyt z niskim oprocentowaniem (a konkretnie niską marżą), natomiast mniejsze znaczenie ma wysokość prowizji; z kolei jeśli kredyt hipoteczny ma być spłacony szybko, lepsza może okazać się oferta z zerową prowizją, ale nieco wyższą marżą,
  • produkty powiązane z ofertą – niektóre banki proponują lepsze warunki kredytowania, ale tylko wtedy, gdy klient zdecyduje się skorzystać z dodatkowych produktów np. dodatkowego ubezpieczenia, karty kredytowej, czy konta osobistego; warto więc przekalkulować, czy taka oferta się opłaca,
  • wymagany wkład własny – wiele banków podwyższyło ostatnio minimalną wysokość wkładu własnego nawet do 30%, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wybrany przez nas kredyt hipoteczny jest w ogóle w naszym zasięgu.

Oprócz kryteriów stricte finansowych ważne są także inne aspekty oferty. Warto zasięgnąć języka, jak wygląda obsługa klientów w danej instytucji i formalności. Niektóre banki umożliwiają już składanie wniosków o kredyt hipoteczny online, niektóre także samodzielnie dokonują wyceny nieruchomości. Takie detale też są ważne, szczególnie że procedura wnioskowania jest wyjątkowo długa i skomplikowana.

Jak sprawdzić, czy mam szansę na kredyt hipoteczny na 100 tys. zł?

Większość osób zastanawia się, czy w ogóle jest sens składać wniosek o kredyt hipoteczny, skoro banki dość często odmawiają udzielenia finansowania nawet osobom o stabilnej sytuacji finansowej. Powodów odrzucenia wniosku może być bardzo wiele, jednak najczęściej jest to brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Przed rozpoczęciem procedury ubiegania się o kredytowanie warto więc samodzielnie oszacować swoje możliwości zaciągnięcia zobowiązania.

W tym celu można sięgnąć po gotowe narzędzia dostępne w Internecie, takie jak kalkulator zdolności kredytowej oraz kalkulator kredytu hipotecznego, który znajdziesz na Totalmoney. Ten pierwszy pomaga obliczyć, na jaką kwotę kredytu można sobie pozwolić przy danym poziomie dochodów i zobowiązań. Drugi z kolei pozwala przekalkulować, jaki okres spłaty będzie najlepszy, by wysokość miesięcznej raty była możliwa do spłaty przy posiadanym budżecie.

Przykładowo, jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny 100 tys. zł z oprocentowaniem 2,5%, to wysokość Twojej miesięcznej raty w zależności od okresu spłaty będzie wynosiła:

  • przy okresie spłaty 10 lat – około 942 zł,
  • przy okresie spłaty 15 lat – około 666 zł,
  • przy okresie spłaty 20 lat – około 530 zł,
  • przy okresie spłaty 25 lat – około 448 zł.

Powyższy przykład dotyczy rat równych – w przypadku malejących ich wysokość będzie się zmieniać na przestrzeni okresu obowiązywania umowy.

Przy niskich dochodach lepiej wnioskować o dłuższy okres spłaty, choć należy pamiętać, że na ocenę zdolności kredytowej wpływa wiele innych czynników m.in. stabilność zatrudnienia, źródło dochodów, czy wiek kredytobiorcy. Warto też zauważyć, że wysokość miesięcznej raty w dużej mierze zależy od kosztów, dlatego ubieganie się o tani kredyt hipoteczny z niskim oprocentowaniem może zwiększyć szanse na jego otrzymanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak znaleźć pracę w Austrii?

Austria jest częstym obiektem zainteresowania Polaków poszukujących pracy zagranicą. W jaki sposób można poszukiwać pracy w Austrii? Dajemy wskazówki.

Jak zorganizować chrzest morski dla dzieci?

Chrzest morski jest idealną formą pasowania na ucznia klasy pierwszej w szkołach o tradycjach żeglarskich czy zabawą rozpoczynającą nowy sezon w nadmorskich placówkach oświatowo–kulturalnych. Pasowanie neptunowskim trójzębem może witać także dzieciaki, które przybyły na wakacyjną kolonię.

Zobacz też

Zwierzęta w komunikacji miejskiej – jak je przewozić?

Przewóz zwierząt komunikacją miejską bywa częstą przyczyną sporów między pasażerami. Ponieważ sam regulamin przewozu osób i rzeczy w tramwajach czy autobusach mówi niewiele o podróżowaniu ze zwierzętami, podpowiadamy co zrobić, aby nasz pupil nie stał się utrapieniem dla innych pasażerów.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: