Podróże Miejscowości, które często pomijamy, planując letnie wyjazdy, a szkoda!...

Miejscowości, które często pomijamy, planując letnie wyjazdy, a szkoda! Gdzie się wybrać?

-

Planując nasz wakacyjny wyjazd, często wybieramy najbardziej popularne kurorty albo stawiamy na już dobrze nam znajome miejscowości. Tego lata warto jednak zboczyć ze szlaku i wyruszyć w podróż w nieznane miejsca. Dzięki temu możemy odkryć urokliwe miasteczka, pełne atrakcyjnych zabytków, niepowtarzalnej atmosfery, a także kuszące specjałami lokalnej kuchni!

Kołobrzeg – Perła Bałtyku

Jedną z destynacji, którą bez wątpienia warto rozważyć myśląc o letnim wojażu jest Kołobrzeg. Choć jest on jednym z  największych i najpiękniejszych polskich uzdrowisk, wciąż zbyt mało ludzi decyduje się odwiedzić tę miejscowość. Ta perła Bałtyku oferuje jednak nie tylko liczne szlaki rowerowe i turystyczne, zielone parki i malownicze kościoły, ale także porty oraz latarnię morską, która po raz pierwszy rozbłysła jeszcze w 1666 r. Amatorzy zwiedzania z pewnością docenią również bogatą listę zabytków, które znaleźć można w Kołobrzegu. Wśród nich znajdziemy takie atrakcje jak Bazylikę Najświętszej Marii Panny, Akademię Rycerską, pałac rodziny Brunszwickich czy też ulicę Stanisława Dubois. Nie powinniśmy również opuszczać miasta bez skosztowania takich przysmaków jak kołobrzeski ogórek kiszony oraz kiszona kapusta, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Koszalin, czyli miasto na Gotyckim Szlaku

Jeśli chcecie poszerzyć swoje horyzonty oraz zawitać w ciekawe miejsce, dobrym wyborem będzie także Koszalin. Miasto położone jest nad jeziorem Jamno, ale znajduje się na tyle blisko Bałtyku, że bez trudu dotrzemy nad morze tak samochodem, jak i pociągiem czy też autobusem. Jednak warto zatrzymać się w Koszalinie na dłużej i obejrzeć ślady wczesnośredniowiecznych mieszkańców tego regionu, wydobyte dzięki wykopaliskom archeologicznym zorganizowanym na Górze Chełmskiej. Na Górze znajdziemy również wieżę widokową, z której będziemy mogli podziwiać okoliczne malownicze krajobrazy. Miasto słynie również ze swojej charakterystycznej czerwonej zabudowy, dzięki czemu trafiło na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jeśli interesujemy się historią, z pewnością chętnie odwiedzimy również Muzeum Koszalińskie, gdzie znajdziemy zbiory archeologiczne oraz etnograficzne. Po zakończeniu zwiedzania warto zaś posilić się w pobliskiej Gospodzie Jamneńskiej, serwującej regionalne specjały: chłopskie lepiochy, pieczoną kaczkę albo placek po jamneńsku!

Augustów – Slow Life i kajakowanie

Fani coraz bardziej popularnego ruchu Slow Life na pewno docenią uroki Augustowa – podlaskiego miasteczka, znanego głównie jako uzdrowisko, otoczonego dziewięcioma jeziorami i sąsiadującego z Puszczą Augustowską. Od lipca do września w miejscowości organizowany jest festiwal Slow Fest w Supraślu, podczas którego można wciąż udział w licznych warsztatach, pomagających wdrożyć się w ideę slow life, a także koncertach, przedstawieniach czy też wystawach. Jeśli jednak wolimy bardziej aktywny wypoczynek, warto wypróbować malowniczy Kanał Augustowski i spróbować przepłynąć go kajakiem. Kanał Augustowski to unikatowa budowla z pierwszej połowy XIX w., której pierwotnym zadaniem było umożliwienie spływu towarów do Gdańska. Ponadto na samym terenie Puszczy Augustowskiej znajdziemy 347 km innych szlaków kajakowych. Uprawianie sportu z pewnością zaostrzy nasz apetyt, dlatego warto zanotować sobie nazwy popularnych regionalnych dań i odszukać je w lokalnych gospodach. Miejscowa kuchnia słynie z dużych klusków ziemniaczanych czyli kartaczy, soczewiaków – półokrągłych pierożków nadziewanych soczewicą oraz kindziuka, przygotowywanego z mięsa wieprzowego. Zwolenników słodkości skuszą zaś słynne augustyńskie jagodzianki oraz mrowisko, wypiek składający się z pysznych faworków oblanych miodem i obsypanych rodzynkami oraz makiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Projekt wnętrza – ile kosztuje, cena

Jeszcze kilkanaście lat temu z usługi projektowania wnętrz korzystali jedynie właściciele lokali użytkowych i bardziej zamożne osoby, które chciały niebanalnie urządzić swoje mieszkanie czy dom. Dziś branża aranżacyjna staje się coraz bardziej popularna, a coraz więcej osób pozwolić sobie może na zlecenie stworzenia projektu specjaliście. Dzieje się tak m.in. z uwagi na rosnącą konkurencję miedzy firmami, które oferują wyjątkowo atrakcyjne ceny. Uważajmy jednak, bo tak jak w przypadku wielu innych dziedzin, taniej nie zawsze oznacza lepiej.

Jak zapytać o wynagrodzenie na rozmowie o pracę?

Jak pytać o wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Rozmowa kwalifikacyjna jest przepustką do kariery. Samo otrzymanie na nią zaproszenia oznacza, że firma bierze pod uwagę Twoją kandydaturę i masz realne szanse na uzyskanie zatrudnienia. Niektóre oferty pracy nie są jednak godne zainteresowania, a przecież zdecydowanie się na współpracę z konkretną firmą jest wiążącą decyzją.

Zobacz też

Jak wykończyć parapet?

Parapety są zarówno elementem wykończeniowym, jak też dekoracyjnym okna. Mimo iż pełnią te dwie jakże istotne funkcje, zazwyczaj nie poświęcamy zbyt dużo czasu i uwagi na ich aranżację. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego parapetu może podkreślić charakter wnętrza i dodać mu stylu. Decydując się na ten element wykończeniowy, powinniśmy też wziąć pod uwagę właściwości techniczne, jakie powinien spełniać.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: