zwiedzanie

Planując nasz wakacyjny wyjazd, często wybieramy najbardziej popularne kurorty albo stawiamy na już dobrze nam znajome miejscowości. Tego lata warto jednak zboczyć ze szlaku i wyruszyć w podróż w nieznane miejsca. Dzięki temu możemy odkryć urokliwe miasteczka, pełne atrakcyjnych zabytków, niepowtarzalnej atmosfery, a także kuszące specjałami lokalnej kuchni!

Kołobrzeg – Perła Bałtyku

Jedną z destynacji, którą bez wątpienia warto rozważyć myśląc o letnim wojażu jest Kołobrzeg. Choć jest on jednym z  największych i najpiękniejszych polskich uzdrowisk, wciąż zbyt mało ludzi decyduje się odwiedzić tę miejscowość. Ta perła Bałtyku oferuje jednak nie tylko liczne szlaki rowerowe i turystyczne, zielone parki i malownicze kościoły, ale także porty oraz latarnię morską, która po raz pierwszy rozbłysła jeszcze w 1666 r. Amatorzy zwiedzania z pewnością docenią również bogatą listę zabytków, które znaleźć można w Kołobrzegu. Wśród nich znajdziemy takie atrakcje jak Bazylikę Najświętszej Marii Panny, Akademię Rycerską, pałac rodziny Brunszwickich czy też ulicę Stanisława Dubois. Nie powinniśmy również opuszczać miasta bez skosztowania takich przysmaków jak kołobrzeski ogórek kiszony oraz kiszona kapusta, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Koszalin, czyli miasto na Gotyckim Szlaku

Jeśli chcecie poszerzyć swoje horyzonty oraz zawitać w ciekawe miejsce, dobrym wyborem będzie także Koszalin. Miasto położone jest nad jeziorem Jamno, ale znajduje się na tyle blisko Bałtyku, że bez trudu dotrzemy nad morze tak samochodem, jak i pociągiem czy też autobusem. Jednak warto zatrzymać się w Koszalinie na dłużej i obejrzeć ślady wczesnośredniowiecznych mieszkańców tego regionu, wydobyte dzięki wykopaliskom archeologicznym zorganizowanym na Górze Chełmskiej. Na Górze znajdziemy również wieżę widokową, z której będziemy mogli podziwiać okoliczne malownicze krajobrazy. Miasto słynie również ze swojej charakterystycznej czerwonej zabudowy, dzięki czemu trafiło na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jeśli interesujemy się historią, z pewnością chętnie odwiedzimy również Muzeum Koszalińskie, gdzie znajdziemy zbiory archeologiczne oraz etnograficzne. Po zakończeniu zwiedzania warto zaś posilić się w pobliskiej Gospodzie Jamneńskiej, serwującej regionalne specjały: chłopskie lepiochy, pieczoną kaczkę albo placek po jamneńsku!

Augustów – Slow Life i kajakowanie

Fani coraz bardziej popularnego ruchu Slow Life na pewno docenią uroki Augustowa – podlaskiego miasteczka, znanego głównie jako uzdrowisko, otoczonego dziewięcioma jeziorami i sąsiadującego z Puszczą Augustowską. Od lipca do września w miejscowości organizowany jest festiwal Slow Fest w Supraślu, podczas którego można wciąż udział w licznych warsztatach, pomagających wdrożyć się w ideę slow life, a także koncertach, przedstawieniach czy też wystawach. Jeśli jednak wolimy bardziej aktywny wypoczynek, warto wypróbować malowniczy Kanał Augustowski i spróbować przepłynąć go kajakiem. Kanał Augustowski to unikatowa budowla z pierwszej połowy XIX w., której pierwotnym zadaniem było umożliwienie spływu towarów do Gdańska. Ponadto na samym terenie Puszczy Augustowskiej znajdziemy 347 km innych szlaków kajakowych. Uprawianie sportu z pewnością zaostrzy nasz apetyt, dlatego warto zanotować sobie nazwy popularnych regionalnych dań i odszukać je w lokalnych gospodach. Miejscowa kuchnia słynie z dużych klusków ziemniaczanych czyli kartaczy, soczewiaków – półokrągłych pierożków nadziewanych soczewicą oraz kindziuka, przygotowywanego z mięsa wieprzowego. Zwolenników słodkości skuszą zaś słynne augustyńskie jagodzianki oraz mrowisko, wypiek składający się z pysznych faworków oblanych miodem i obsypanych rodzynkami oraz makiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here