Zakupy Systemy monitoringu z kamerami termowizyjnymi

Systemy monitoringu z kamerami termowizyjnymi

-

Nowoczesne systemy nadzorujące wykorzystują szereg rożnych rozwiązań technologicznych i obok monitoringu tradycyjnego znajdują zastosowanie takie urządzenia jak kamery termowizyjne. Obserwacja w podczerwieni zacienionych obszarów daje możliwość skutecznego nadzoru również obszarów oddalonych od chronionych obiektów w każdych warunkach pogodowych i bez nadużywania sztucznego oświetlenia.

Działanie kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne wykorzystują zjawisko detekcji mikrobolometrycznej, czyli wykrywają emitowaną przez obiekty energię cieplną. W praktyce detektory termowizyjne rejestrują więc i ukazują na monitorach obraz na podstawie różnic temperatur, jakie emitują poszczególnych elementy, które znajdują się aktualnie w obszarze widzenia kamery. Na podstawie kontrastów powstałych pomiędzy elementami o zróżnicowanych temperaturach tworzony jest precyzyjny obraz. Każdy obiekt emitujący ciepło, w tym człowiek, który dodatkowo może się ukrywać np. za drzewem albo ścianą, będzie więc przez kamerę ukazany na tle wyraźnie chłodniejszego otoczenia. W tym wypadku człowiek może się ukryć jedynie za nasypem ziemnym, wówczas kamera wykryć go nie zdoła. W zależności od modelu zasięg kamery termowizyjnej może sięgać kilku kilometrów.

Kamery termowizyjne – zalety i wady

Zaletą główną kamer termowizyjnych jest oczywiście „widzenie w ciemności”, gdyż nie wykorzystują one światła widzialnego. Można nimi monitorować rozległe obszary bez używania oświetlenia. Ponadto kamery termowizyjne są odporne nawet na skrajne warunki pogodowe i mogą pracować przy dużej wilgotności, mrozie, czy podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Niektóre z urządzeń tego typu mogą pracować w zakresie temperatur od -40 do +55 stopni Celsjusza.

Kamery termowizyjne maja jednak oczywiście ograniczenia, a za główne należy uznać fakt, że kamera termowizyjna nie jest w stanie precyzyjnie zidentyfikować obserwowanego obiektu. Jest to pewien kłopot, gdyż nie da się odczytać z zarejestrowanego obrazu różnicy temperatur rysów twarzy np. złodzieja lub przemytnika. Za pomocą kamery termowizyjnej nie można również zidentyfikować auta po numerach rejestracyjnych. Rozwiązaniem stosowanym w monitoringu jest więc łączenie systemów termowizyjnych z systemami dziennymi. Te drugie są w tym wypadku uśpione i załączają się jedynie w krytycznych sytuacjach. Przykładowe wtargnięcie intruza na zacieniony obszar nadzorowany przez kamerę termowizyjną, w zintegrowanym systemie załączy zarówno oświetlenie tego obszaru, jak i włączenie dziennych kamer, które bez trudu zarejestrują złodzieja lub numery auta, którym ten się porusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jasnota biała – właściwości lecznicze

Jasnota biała zwana jest głuchą pokrzywą. Nie parzy (i po tym można najprościej odróżnić ją od pokrzywy), ale leczy równie skutecznie jak jej „uzbrojona” kuzynka. Jasnotę można spotkać często tam, gdzie rośnie pokrzywa. Zaliczana jest do ziół na kobiece przypadłości.

Grillowanie – porady

Warto przypomnieć o kilku zasadach, które umilą nam czas spędzany z rodziną czy przyjaciółmi w ogrodzie przy ruszcie pełnym pyszności.

Zobacz też

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki?

Moim zdaniem pralka automatyczna to jeden z lepszych wynalazków. Dzięki pralce zaoszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze. Myślę, że ludzie już sobie nie wyobrażają życia bez takiego sprzętu w łazience.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: