teodolit

Teodolity są jednymi z najpopularniejszych instrumentów pomiarowych wykorzystywanych w szeroko rozumianym sektorze budowlanym, drogowym i przemysłowym. Wysokiej jakości teodolity pozwalają na precyzyjne oraz komfortowe wykonywanie pomiarów kątów poziomych i pionowych. Na co zwracać uwagę, wybierając sprzęt tego typu?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając teodolity?

Wśród najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając teodolity, zalicza się m.in. ich: klasę dokładności, szybkość pomiaru, stopień ochrony IP oraz funkcjonalności.

Klasa dokładności

Klasa dokładności teodolitu determinuje precyzję pomiaru i jego odczytu, a także ogranicza wahania pomiarowe. Do najbardziej precyzyjnych instrumentów pomiarowych zalicza się teodolity o klasie dokładności na poziomie ok. 2”. Niemniej, do większości standardowych pomiarów wykonywanych na placach budów w zupełności wystarczą teodolity o klasie dokładności na poziomie 5” – np. model Nivel System DT-5.

Szybkość pomiaru

Poza klasą dokładności równie istotnym parametrem jest szybkość wykonywanych pomiarów. Wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim sprawne tempo pracy, warto zainwestować w teodolity drugiej klasy, które pozwalają na wykonywanie mniej dokładnych, jednak o wiele szybszych pomiarów.

Analogicznie teodolity opatrzone pierwszą klasą najczęściej stosuje się do wykonywania analiz geodezyjnych, pomiarów odkształceń oraz do innych zastosowań mierniczych, w których kluczowym aspektem jest dokładność pomiarowa.

Stopień ochrony IP

Wybierając teodolit, nie należy zapominać o jego klasie odporności. Warunkuje ona bezpieczeństwo, komfort i efektywność eksploatacji urządzenia w trudnych warunkach środowiskowych – podczas dużego zapylenia, wilgotności czy w trakcie opadów atmosferycznych. Urządzenie o wysokim stopniu ochrony IP jest niezbędne do pracy na placach budów lub w innych niekorzystnych warunkach. Standardowo profesjonalne teodolity wyposażone są w trwałe obudowy o stopniu ochrony IP oscylującym w granicach IP 54 – IP 56. Przykładem może być urządzenie Nivel System DT-2L.

Funkcjonalności

Warto  zainwestować w sprzęt wyposażony w kompensator ułatwiający pracę w terenie o niestabilnym podłożu i ograniczający konieczność stałego monitorowania poprawności spoziomowania urządzenia. Poza tym warto wybrać sprzęt posiadający czytelny wyświetlacz – najlepiej dwustronny, który zwiększy komfort pracy. W pracach pomiarowych przydatna będzie też libella pudełkowa, klawiatura do obsługi teodolitu czy odłączalna spodarka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here