termos obiadowy

Dobrej jakości termos obiadowy, który długo utrzymuje ciepło to idealne rozwiązanie nie tylko na jednodniowe wypady za miasto, ale również do pracy, szkoły czy podczas wypadu na działkę. Ten pojemnik termiczny z pewnością zagwarantuje nam zarówno pożywny, jak i ciepły posiłek nawet poza domem. Aktualnie te naczynia dopiero zyskują na popularności. Podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup termosu obiadowego.

Pojemność termosów obiadowych 

Pojemność dostępnych na rynku pojemników na obiad trzymających ciepło zaczyna się od 0,35 l i kończy na około 1,5 l. Niestety dość często pierwszy zakup termosu obiadowego bywa dość nietrafiony. Wszystko ze względu na brak odniesienia do potrzebnej nam pojemności. Jeśli jednak zamierzamy zabrać ze sobą małą porcję jedzenia, możemy zdecydować się na najmniejszy rozmiar. Standardowy obiad z pewnością zmieści się w półlitrowym naczyniu. Na dwudaniowe posiłki dedykowane są termosy o pojemności 0,75 l. Jeśli planujemy krótki wypad za miasto we dwójkę, przygotowywane wcześniej poprawy warto umieścić w 1 litrowym termosie. 

Termosy obiadowe – jak długo utrzymują ciepło? 

Termosy obiadowe są zbudowane na tej samej zasadzie co modele służące do transportowania napojów, takich jak kawa czy herbata. Dlatego też zapakowane jedzenie powinno utrzymywać ciepło od 6 do 12 godzin, oczywiście w zależności od wybranej przez nas wersji termosu. Długość oraz stałość temperatury jest też uzależniona od tego, jak często naczynie będzie otwierane. Warto pamiętać także o tym, że po 6 godzinach żywność stopniowo będzie się wychładzać. Czy wiesz jak przygotować termos do jak najdłuższego utrzymania ciepła? Przed umieszczeniem w nim potrawy, warto wypełnić go wrzątkiem na około 3-5 minut. Następnie należy wylać wodę, a w środku umieścić posiłek. 

termosy obiadowe

Na właściwości termiczne wpływa także budowa poszczególnych modeli. Produkty wysokiej jakości charakteryzują się podwójnymi ściankami oraz specjalną nakrętką, która nie przepuszcza ani grama powietrza. Decydując się na zakup termosów obiadowych, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane konkretne produkty oraz dodatki, czyli zastosowane udogodnienia: 

  • materiał – to właśnie on ma ogromny wpływ na wytrzymałość naczynia. Niestety termosy o wątpliwej jakości ulegną uszkodzeniu już przy pierwszym upadku. Dlatego też warto zainwestować w model ze stali nierdzewnej i cieszyć się znakomitą trwałością, 
  • dodatki – wśród dodatkowych właściwości, które ułatwiają korzystanie z termosu, możemy wymienić m.in.: antypoślizgowe uchwyty; zakrętki, które pełnią funkcję sztućców; zawór do upuszczania pary oraz zabezpieczenia zakrętki. Inne funkcje nie są niezbędne, jednak mogą być przydatne. 

Jakie dania sprawdzą się w termosie? 

W tym zakresie praktycznie nie ma ograniczeń. Jedyną przeszkodą może być dla nas pojemność naczynia. Warto jednak wybierać takie potrawy, których spożycie nie sprawi nam wielu kłopotów – szczególnie w warunkach terenowych. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest transport zup, gulaszów, a także dań z kaszą i ryżem. 

Ile kosztują termosy obiadowe? 

Cena termosów obiadowych jest uzależniona przede wszystkim od materiałów wykorzystanych do produkcji, pojemności oraz właściwości termicznych. Solidne półlitrowe produkty zakupimy już za około 50-55 złotych. Wydając dwa razy więcej, możemy zaopatrzyć się w naczynia 750 ml, a także litrowe. 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pojemników na obiad trzymających ciepło. Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością, kształtem, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość, wytrzymałość oraz właściwości termiczne termosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here