Zakupy Wybór systemu filtracji do basenu

Wybór systemu filtracji do basenu

-

Trudno jest znaleźć właściciela domku letniskowego, który nigdy nie myślał o budowie własnego basenu na swojej działce lub w pomieszczeniu. Każda sztuczna konstrukcja hydrauliczna przewiduje montaż systemu filtracji, w przeciwnym razie woda ulegnie stagnacji, nabierze nieprzyjemnego zapachu i zakwitnie. Filtry pozwalają oczyścić wodę z zanieczyszczeń i patogennej mikroflory. Filtracja wody w basenie przeprowadzana jest na kilka sposobów. Aby wybrać właściwy, należy zrozumieć zasadę działania każdego z nich.

Jak filtrowana jest woda

System filtracji wody basenowej to specjalna konstrukcja, która składa się ze zbiornika filtra i pompy. Te komponenty konstrukcji są połączone między sobą zaworem, za pomocą którego ustawiany jest tryb pracy.

Pompa filtrująca do basenu usuwa z wody związki organiczne, drobne i duże zanieczyszczenia mechaniczne. Oczyszczanie wody odbywa się według następującej zasady:

  • woda dostaje się do filtrów basenowych w celu oczyszczania z niepożądanych zanieczyszczeń;
  • brud osadowy jest wypłukiwany przez kanał ściekowy, a czysta woda przepływa z powrotem przez podgrzewacz.

Źródła poboru wody z basenu w zależności od rodzaju konstrukcji to skimmer i przelew. W drugim przypadku woda przed filtracją dostaje się do specjalnego zbiornika, a po oczyszczeniu – przez otwór znajdujący się na dnie niecki. W przypadku poboru wody przez skimmer stosowana jest pompa do filtrowania, która zasysa wodę przez otwory i dostarcza ją bezpośrednio do filtra. Po przefiltrowaniu woda wraca do niecki przez otwory po przeciwnej stronie, podczas gdy zanieczyszczenia pozostają wewnątrz filtra.

jak filtrowana jest woda

Do podgrzewania wody basenowej służą specjalne urządzenia, wśród których warto wyodrębnić pompy ciepła do basenu https://aquamonkey.pl/pompy-ciepla-do-basenu.html, które zapewnią szybkie podgrzewanie i precyzyjne utrzymanie pożądanej temperatury.

Rodzaje filtrów do basenów

Podczas oczyszczania wody stosowane są systemy filtracji z mechanicznym typem załadunku. Po dostarczeniu woda przechodzi przez filtr piaskowy do basenu, warstwę węgla lub szereg membran oraz jest oczyszczana i zawracana. Na elementach filtracyjnych pozostają zanieczyszczenia i mikroorganizmy, które powodują odbarwienie wody i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo możesz potrzebować ręcznych narzędzi do czyszczenia niecki basenowej, na przykład szczotki, którą znajdziesz na Aquamonkey.

Filtry mechaniczne dzielą się na trzy typy:

  • Mają granulowaną strukturę, zawierają żwir lub piasek kwarcowy do filtrowania wody w basenach. Wyłapują duże zanieczyszczenia, wymagają częstego spłukiwania.
  • Posiadają wysoki stopień oczyszczania, wypełniaczem są pancerze zwierząt morskich, rozdrobnione do stanu ziarnistego.
  • Posiadają syntetyczne membrany (polipropylenowe), wymagają częstego czyszczenia, charakteryzują się wysoką wydajnością.

rodzaje filtrow do basenow

Zalety i wady filtrów

Filtry piaskowe są najczęściej stosowane w prywatnych i komercyjnych zbiornikach wodnych. Piasek kwarcowy do filtrowania wody w basenie należy wymieniać 1-2 razy w roku. Oczyszczanie wody jest szybkie, użytkownik nie kontaktuje z mikroorganizmami, które znajdują się wewnątrz zbiornika. Proces można zautomatyzować za pomocą zaworu 6-pozycyjnego.

Filtry okrzemkowe przeznaczone są wyłącznie do użytku prywatnego. Woda po oczyszczeniu ma właściwości lecznicze. Filtr ma niską wydajność, znaczna część ziemi okrzemkowej jest zużywana podczas filtracji.

Filtry kartuszowe stosowane są do basenów rozporowych lub stelażowych oraz nie wymagają odprowadzenia do kanalizacji. Są skutecznie stosowane przy oczyszczaniu niewielkich ilości wody, czyszczenie odbywa się pod bieżącą wodą lub ręcznie.

Basen jest idealnym miejscem do wypoczynku i regeneracji. Bardzo ważne jest zapobieganie zanieczyszczeniu basenu, aby korzyści płynące z zabiegów wodnych nie zamieniły się w szkody dla zdrowia człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak chwalić swoich pracowników?

W życiu szefów nastają takie miłe chwile, gdy można wziąć zespół do gabinetu i powiedzieć „Dobra robota!”. Tak się dzieje, gdy osiągamy jakiś spektakularny sukces, łatwy do wychwycenia i oczywisty w ocenie. Takich sukcesów nie mamy jednak często, a przecież trzeba pracownikom czasem szepnąć jakieś dobre słowo, aby czyli się dowartościowani. No właśnie, czy na pewno szepnąć i kiedy?

Co grozi za przeładowanie busa, tira, samochodu osobowego?

Przeładowanie busa, tira, a nawet samochodu osobowego może polegać karze do kilku tysięcy złotych.

Zobacz też

Kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka

Począwszy od 19 stycznia 2005 r. obowiązują mniej restrykcyjne zasady udzielania kredytów dla małżonków. Wspomniana zmiana wiązała się z nowelizacją Ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 roku (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59).

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: