Wybór systemu filtracji do basenu

Trudno jest znaleźć właściciela domku letniskowego, który nigdy nie myślał o budowie własnego basenu na swojej działce lub w pomieszczeniu. Każda sztuczna konstrukcja hydrauliczna przewiduje montaż systemu filtracji, w przeciwnym razie woda ulegnie stagnacji, nabierze nieprzyjemnego zapachu i zakwitnie. Filtry pozwalają oczyścić wodę z zanieczyszczeń i patogennej mikroflory. Filtracja wody w basenie przeprowadzana jest na kilka sposobów. Aby wybrać właściwy, należy zrozumieć zasadę działania każdego z nich.

pompa do basenu

Jak filtrowana jest woda

System filtracji wody basenowej to specjalna konstrukcja, w której skład wchodzi zbiornik filtra i pompa do basenu. Te komponenty konstrukcji są połączone między sobą zaworem, za pomocą którego ustawiany jest tryb pracy.

Pompa filtrująca do basenu usuwa z wody związki organiczne, drobne i duże zanieczyszczenia mechaniczne. Oczyszczanie wody odbywa się według następującej zasady:

  • woda dostaje się do filtrów basenowych w celu oczyszczania z niepożądanych zanieczyszczeń;
  • brud osadowy jest wypłukiwany przez kanał ściekowy, a czysta woda przepływa z powrotem przez podgrzewacz.

Źródła poboru wody z basenu w zależności od rodzaju konstrukcji to skimmer i przelew. W drugim przypadku woda przed filtracją dostaje się do specjalnego zbiornika, a po oczyszczeniu – przez otwór znajdujący się na dnie niecki. W przypadku poboru wody przez skimmer stosowana jest pompa do basenu, która zasysa wodę przez otwory i dostarcza ją bezpośrednio do filtra. Po przefiltrowaniu woda wraca do niecki przez otwory po przeciwnej stronie, podczas gdy zanieczyszczenia pozostają wewnątrz filtra. 

Do podgrzewania wody basenowej służą specjalne urządzenia, wśród których warto wyodrębnić pompy ciepła do basenu https://aquamonkey.pl/pompy-ciepla-do-basenu.html, które zapewnią szybkie podgrzewanie i precyzyjne utrzymanie pożądanej temperatury.

jak filtrowana jest woda

Rodzaje filtrów do basenów

Podczas oczyszczania wody stosowane są systemy filtracji z mechanicznym typem załadunku. Po dostarczeniu woda przechodzi przez filtr piaskowy do basenu, warstwę węgla lub szereg membran oraz jest oczyszczana i zawracana. Na elementach filtracyjnych pozostają zanieczyszczenia i mikroorganizmy, które powodują odbarwienie wody i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo możesz potrzebować ręcznych narzędzi do czyszczenia niecki basenowej, na przykład szczotki, którą znajdziesz na Aquamonkey.

Filtry mechaniczne dzielą się na trzy typy:

  • Piaskowe. Mają granulowaną strukturę, zawierają żwir lub piasek kwarcowy do filtrowania wody w basenach. Wyłapują duże zanieczyszczenia, wymagają częstego spłukiwania.
  • Okrzemkowe. Posiadają wysoki stopień oczyszczania, wypełniaczem są pancerze zwierząt morskich, rozdrobnione do stanu ziarnistego.
  • Kartuszowe. Posiadają syntetyczne membrany (polipropylenowe), wymagają częstego czyszczenia, charakteryzują się wysoką wydajnością.

rodzaje filtrów do basenów

Zalety i wady filtrów

Filtry piaskowe są najczęściej stosowane w prywatnych i komercyjnych zbiornikach wodnych. Piasek kwarcowy do filtrowania wody w basenie należy wymieniać 1-2 razy w roku. Oczyszczanie wody jest szybkie, użytkownik nie kontaktuje z mikroorganizmami, które znajdują się wewnątrz zbiornika. Proces można zautomatyzować za pomocą zaworu 6-pozycyjnego.

Filtry okrzemkowe przeznaczone są wyłącznie do użytku prywatnego. Woda po oczyszczeniu ma właściwości lecznicze. Filtr ma niską wydajność, znaczna część ziemi okrzemkowej jest zużywana podczas filtracji.

Filtry kartuszowe stosowane są do basenów rozporowych lub stelażowych oraz nie wymagają odprowadzenia do kanalizacji. Są skutecznie stosowane przy oczyszczaniu niewielkich ilości wody, czyszczenie odbywa się pod bieżącą wodą lub ręcznie.

Basen jest idealnym miejscem do wypoczynku i regeneracji. Bardzo ważne jest zapobieganie zanieczyszczeniu basenu, aby korzyści płynące z zabiegów wodnych nie zamieniły się w szkody dla zdrowia człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here