Ból po złamaniu ręki jest naturalną reakcją organizmu na uraz. Jego intensywność zależy od stopnia urazu, ale też indywidualnej odporności. Zdarza się, że w pierwszej chwili na skutek wyrzuty adrenaliny zupełnie go nie odczuwamy, pojawia się dopiero po chwili i może być bardzo intensywny.
Kiedy mówimy o złamaniu kości?
O złamaniu mówimy, kiedy przerwana została struktura kości. Wyróżniamy złamania:
- poprzeczne,
- podłużne,
- skośne,
- spiralne,
- oraz złożone.
Zdarza się, że przy złamaniu poprzecznym i podłużnym nie doszło do przemieszczenia kości względem siebie, więc nie jest konieczna interwencja chirurga, a tylko nastawienie kończyny. Najtrudniejsze do leczenia i rehabilitacji są złamania spiralne i złożone. Może dojść także do urazu, w którego przebiegu kość uszkadza okoliczne tkanki i skórę. Wówczas mówimy o złamaniach otwartych. Są one charakterystyczne, np. dla wypadków komunikacyjnych.
Niezależnie od typu złamania zawsze konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, na którym lekarz określa przemieszczenie kości, a także jest w stanie zidentyfikować odłamki kostne. Nie w każdym przypadku konieczny jest gips. Coraz częściej, nawet po interwencji chirurga zakładana jest specjalistyczna orteza, która utrzymuje kończynę w odpowiedniej pozycji. Rehabilitacja bez gipsu przebiega często szybciej, chociaż są sytuacje, w których ciężko uniknąć klasycznego usztywnienia.
Jak złagodzić ból po złamaniu ręki?
Ból bezpośrednio po złamaniu ręki zależy od tego, jak rozległy jest uraz. Zdarza się, że o złamaniu dowiadujemy się dopiero po wykonaniu zdjęcia RTG. Zwykle jednak złamanie wiąże się z dotkliwym bólem o dużym natężeniu, dlatego w pierwszej fazie często nie są skuteczne popularne środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Konieczna jest wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), gdzie poza diagnostyką, lekarz może zlecić podanie silniejszego środka przeciwbólowego.
Ból może dokuczać również, gdy kończyna jest już złożona i unieruchomiona. Nasila się, kiedy próbujemy ją unieść, napiąć lub uderzymy o coś. Problemem może stać się nawet samodzielne ubranie. Jeśli ból ma natężenie lekkie do umiarkowanego, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dobrze sprawdzą się te, które zawierają ketoprofen, ponieważ ta substancja czynna wykazuje szybkie i skuteczne działanie. Nie można jednak zapominać, że przy złamaniach, kiedy kończyna musi zostać unieruchomiona, ból jest naszym sygnałem ostrzegawczym i sprawia, że bardziej się pilnujemy i mniej ruszamy uszkodzoną ręką, przez co nie dochodzi do ponownego przemieszczenia się kości. Dlatego wszystkie leki należy stosować z umiarem, a przede wszystkim zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką, w której podane są zasady dawkowania leku i przeciwwskazania do jego stosowania.