Zdrowie Jak zmniejszyć ból przy złamaniu ręki?

Jak zmniejszyć ból przy złamaniu ręki?

-

Ból po złamaniu ręki jest naturalną reakcją organizmu na uraz. Jego intensywność zależy od stopnia urazu, ale też indywidualnej odporności. Zdarza się, że w pierwszej chwili na skutek wyrzuty adrenaliny zupełnie go nie odczuwamy, pojawia się dopiero po chwili i może być bardzo intensywny.

Kiedy mówimy o złamaniu kości?

O złamaniu mówimy, kiedy przerwana została struktura kości. Wyróżniamy złamania:

  • poprzeczne,
  • podłużne,
  • skośne,
  • spiralne,
  • oraz złożone.

Zdarza się, że przy złamaniu poprzecznym i podłużnym nie doszło do przemieszczenia kości względem siebie, więc nie jest konieczna interwencja chirurga, a tylko nastawienie kończyny. Najtrudniejsze do leczenia i rehabilitacji są złamania spiralne i złożone. Może dojść także do urazu, w którego przebiegu kość uszkadza okoliczne tkanki i skórę. Wówczas mówimy o złamaniach otwartych. Są one charakterystyczne, np. dla wypadków komunikacyjnych.

Niezależnie od typu złamania zawsze konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, na którym lekarz określa przemieszczenie kości, a także jest w stanie zidentyfikować odłamki kostne. Nie w każdym przypadku konieczny jest gips. Coraz częściej, nawet po interwencji chirurga zakładana jest specjalistyczna orteza, która utrzymuje kończynę w odpowiedniej pozycji. Rehabilitacja bez gipsu przebiega często szybciej, chociaż są sytuacje, w których ciężko uniknąć klasycznego usztywnienia.

Jak złagodzić ból po złamaniu ręki?

Ból bezpośrednio po złamaniu ręki zależy od tego, jak rozległy jest uraz. Zdarza się, że o złamaniu dowiadujemy się dopiero po wykonaniu zdjęcia RTG. Zwykle jednak złamanie wiąże się z dotkliwym bólem o dużym natężeniu, dlatego w pierwszej fazie często nie są skuteczne popularne środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Konieczna jest wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), gdzie poza diagnostyką, lekarz może zlecić podanie silniejszego środka przeciwbólowego.

Ból może dokuczać również, gdy kończyna jest już złożona i unieruchomiona. Nasila się, kiedy próbujemy ją unieść, napiąć lub uderzymy o coś. Problemem może stać się nawet samodzielne ubranie. Jeśli ból ma natężenie lekkie do umiarkowanego, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dobrze sprawdzą się te, które zawierają ketoprofen, ponieważ ta substancja czynna wykazuje szybkie i skuteczne działanie. Nie można jednak zapominać, że przy złamaniach, kiedy kończyna musi zostać unieruchomiona, ból jest naszym sygnałem ostrzegawczym i sprawia, że bardziej się pilnujemy i mniej ruszamy uszkodzoną ręką, przez co nie dochodzi do ponownego przemieszczenia się kości. Dlatego wszystkie leki należy stosować z umiarem, a przede wszystkim zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką, w której podane są zasady dawkowania leku i przeciwwskazania do jego stosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki prezent na obronę doktoratu?

Zdobycie kolejnego stopnia naukowego okupione jest ciężką pracą, szczególnie wtedy, kiedy pracę licencjacką i magisterską ma się już za sobą. Rodzina i przyjaciele chcą wynagrodzić Ci trud i liczne wyrzeczenia, które spowodowało pisanie samej pracy oraz przygotowywanie się do jej obrony. Upominek dla doktora powinien być nie tylko zacny, ale także kojarzyć się mu z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Zespół Aspergera – leczenie

Zespół Aspergera wymaga terapii dobranej do indywidualnych potrzeb danej osoby. Terapeuta musi dobrze poznać możliwości pacjenta, jego problemy i deficyty. Osoby zzaburzeniami somatycznymi, alergologicznymi czy zaburzeniami intergacji sensorycznej kieruje się do odpowiedniego specjalisty. Osoby z ZA mają problemy z myśleniem twórczym i konkretnym, nie pojmą aluzji, metafory, nie zrozumieją abstrakcyjnego żartu.

Zobacz też

Opłacalność inwestycji w fundusze

Fundusze inwestycyjne to doskonałe rozwiązanie na długofalowe oszczędzanie. Najlepiej sprawdzają się w długim okresie czasu, powyżej 5 lat. Oferuje wiele możliwości dzięki kilku rodzajom funduszy. Daje możliwości inwestowania w różne papiery wartościowe, w zależności od akceptowanego ryzyka: akcje, obligacje czy bony skarbowe, czasem nawet jednocześnie.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: