Klatka lub akwarium z myszkami powinny być tak usytuowane, by nie narażać zwierząt na przegrzanie lub wychłodzenie i oszczędzić im nadmiernego stresu. Mieszkanie myszek powinno znajdować się więc w spokojnym miejscu z dala od telewizora, radia czy innego sprzętu grającego. Musimy zapewnić im odseparowanie od innych zwierząt, jeśli takie przebywają w domu. Zaglądający do klatki pies czy kot mogą śmiertelnie przestraszyć myszkę.

Stres prowadzi do osłabienia odporności organizmu i sprzyja rozwojowi chorób. Zapewniamy myszkom schronienie w obrębie klatki, gdzie będą mogły poczuć się bezpiecznie i spokojnie wypoczywać.

Uważnie obserwujemy zachowanie i wygląd myszek. Powinny nas zaniepokoić takie zmiany, jak zmniejszenie poziomu aktywności, utrata apetytu, biegunki, wymioty, kaszel, wyciek z nosa lub oczu, problemy z oddychaniem, zmiany skórne (zgrubienia, strupy, guzy, rany), wyłysienia, nadmierne wypadanie i zmatowienie sierści.

Niektóre z chorób mogących występować u myszek:

1) Alergie – najczęściej wywołane przez nowy składnik pokarmu lub zmianę ściółki, objawy: drapanie się, wyłysienia, strupki na skórze, biegunka.
2) Przeziębienie – wywołane wahaniami temperatury lub wychłodzeniem zwierzęcia, objawy: kichanie, wyciek z nosa i oczu, apatia, utrata apetytu.
3) Grzyby – zarażenie najczęściej w wyniku kontaktu z innymi chorymi zwierzętami, objawy: łuskowate zmiany skórne, drapanie się, wyłysienia.
4) Nowotwory – najłatwiej dostrzec guzy jąder, gruczołów mlekowych, skóry.
5) Kokcydioza – choroba wywołana przez pierwotniaki, objawem są przewlekłe biegunki z domieszką krwi.
6) Mykoplazmoza – choroba atakująca górne drogi oddechowe, wywołana przez zbyt wysoki poziom amoniaku w środowisku (zaniedbanie higieny). Objawy: wypływ z nosa, senność, duszności.
7) Pasożyty: wewnętrzne, np. tasiemce, nicienie, objawy: chudnięcie, biegunki.
zewnętrzne, np. pchły, wszy, świerzb, objawy: drapanie się, wyłysienia, rany.
8) Przerost zębów – jeśli myszki nie mają na czym ścierać zębów mogą one osiągnąć zbyt duże rozmiary uniemożliwiające pobieranie pokarmu, należy czym prędzej udać się do weterynarza w celu przeprowadzenia zabiegu skrócenia zębów, w przeciwnym razie myszce grozi śmierć z głodu. By zapobiec takiej sytuacji, należy myszkom podawać twarde wapno lub gałązki drzew do gryzienia.

Uwaga!

Jeśli podejrzewamy, że myszka może być chora, odseparowujemy ją od innych myszek (jeśli mamy więcej niż jedno zwierzątko) i czym prędzej udajemy się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w leczeniu gryzoni.

Od kiedy hodujecie myszki? Dlaczego zdecydowaliście się na ich posiadanie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy rozmiar biustu ma znaczenie?
Następny artykułKiedy rozpocząć terapię w związku?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here