Potocznie mówi się, że kot widzi w ciemności, to prawda, że potrzebuje znacznie mniejszej ilości światła w porównaniu człowiekiem, by wyraźnie widzieć Dzieje się tak dzięki dodatkowej warstwie oka (tapetum lucidum) odbijającej światło. Jednak w zupełnej ciemności kot nie widzi i porusza się właśnie na podstawie informacji uzyskiwanych przez włosy czuciowe.

Koty, u których doszło do uszkodzenia wibrysów, czują się niepewnie, chodzą jakby były pijane, nie są w stanie polować w gorszym oświetleniu, a więc w porach najczęściej wybieranych przez koty na polowania – o zmierzchu i świcie.

Na szczęście podobnie jak inne włosy, kocie wąsy odrastają i po kilku tygodniach po uszkodzeniach nie powinno być śladu. Nie wolno jednak świadomie przycinać wibrysów, ponieważ znacznie upośledza to kocie zdolności poruszania się i wywołuje duży stres.

problemy z kotemmorguefile.com

Wąsy są u kotów regularnie wymieniane, jedne wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. Czasem kruszenie się wąsów lub ich nadmierne wypadanie może być spowodowane niedoborami pokarmowymi lub alergią, warto skonsultować się wtedy z lekarzem weterynarii i jeśli stwierdzi taką potrzebę, wprowadzić suplementację diety.

Najczęściej kocie wąsy padają ofiarą dzieci, jeśli więc mamy w domu małe dziecko, wytłumaczmy mu, że kotkowi nie wolno obcinać wąsów.

Jeśli zauważymy u naszego kota uszkodzenie wibrysów, a jest to kot wychodzący z domu, nie wypuszczajmy go do czasu odrośnięcia wąsów w porach wieczornych i nocnych, ponieważ jest on w tej sytuacji bardziej narażony na różnego rodzaju wypadki.

Zauważyliście, że Waszemu kotu wypadają wąsy? Konstultowaliście się z weterynarzem? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zrobić, kiedy pies je odchody?
Następny artykułCzym, jak leczyć katar u psa?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here