Zwierzęta Czym, jak leczyć katar u psa?

Czym, jak leczyć katar u psa?

-

Mówi się, że katar leczony trwa tydzień a nieleczony 7 dni, dlatego zwykliśmy lekceważyć tę pospolitą dolegliwość. Jeśli jednak zauważymy u naszego psa wypływ z nosa, powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza. To co wygląda na zwykły katar, może być objawem poważnej i zagrażającej życiu choroby wirusowej – nosówki. Zwróćmy baczną uwagę, czy nie występują inne niepokojące objawy jak np. biegunka, wysoka gorączka, a jeśli tak, poinformujmy o nich weterynarza.

Zwykły nieleczony katar może też u psa prowadzić do rozwoju zapalenia oskrzeli lub płuc. Katar może mieć też podłoże alergiczne, zwłaszcza jeśli występuje sezonowo, np. w czasie pylenia traw. Tylko lekarz weterynarii może postawić jednoznaczną diagnozę i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Jeśli nasz pies regularnie ulega przeziębieniom w porze jesienno-zimowej, skupmy się na profilaktyce. W przypadku małych psów można dogrzewać je na spacerach specjalnymi ubrankami dla psów. Poprawmy kondycję psa, zapewniając mu odpowiednią ilość ruchu. Można w czasie szczególnego zagrożenia przeziębieniem podawać psu preparaty wzmacniające odporność po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy, by nie narażać psa na przeciągi, duże wahania temperatury, nie wyprowadzać na spacer po kąpieli.

choroby psówmorguefile.com

Często występuje u psów przypadłość zwana katarem wstecznym. Ataki kataru wstecznego wyglądają, jakby pies miał zatkany nos i z trudem wciągał przez niego powietrze, jednak nie widać wypływu z nosa. Nie jest znana przyczyna tego schorzenia ani nie znane są sposoby leczenia, zwykle objawy pojawiają się sezonowo i ustępują samoistnie po kilku, kilkunastu dniach.

W przypadku kataru podobnie jak przy innych chorobach mają zastosowanie dwie zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, nie należy lekceważyć nawet pierwszych z pozoru nie groźnych objawów chorobowych i udać się czym prędzej do lekarza weterynarii. Im wcześniej postawiona diagnoza, tym większe szanse wyleczenia i mniejsze cierpienia zwierzęcia.

Jak często Wasz pies miewa katar? Co wtedy robicie? Rozmawialiście z weterynarzem? Dajcie znać!

Poprzedni artykułCzy kocie wąsy odrastają?
Następny artykułJak oswoić kota?
Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Style uczenia się – czuciowiec, dotykowiec

Czuciowiec, inaczej dotykowiec, jest jednym z czterech stylów uczenia się. Czuciowcy mają doskonale wyczulony zmysł dotyku, węchu i smaku. Wysoka wrażliwość jest odnotowywana również w odniesieniu do doznań fizycznych, co powinno być wykorzystywane w sposobie uczenia się.

Jak odnowić meble?

Meble są podstawową częścią wystroju wielu mieszkań. Niestety, aby zachowały piękny wygląd konieczna jest wzmożona dbałość o ich stan tak, aby nie zaczęły wyglądać na matowe i bezbarwne.

Zobacz też

Co grozi za molestowanie seksualne dzieci?

Molestowanie seksualne jest ciężkim przestępstwem, uderzającym w godność drugiego człowieka. Kodeks karny przewiduje za takie zachowanie wysokie kary, które stają się bardziej surowe, jeśli ofiarą molestowania seksualnego są dzieci.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: