Nie mając takiej możliwości próbujemy odchować kotki samodzielnie. Do karmienia maleństw nigdy nie stosujemy krowiego mleka, w sklepach zoologicznych dostępne są mleka przeznaczone specjalnie dla kociąt. Staramy się nie zmieniać naturalnych pór karmienia, podajemy więc mleko kotom do 7. dnia życia co około 2 godziny przez całą dobę (w dzień i w nocy) po około 3-6 ml mleka, kocięta w wieku 7-14 dni karmimy co 2 godziny w dzień i co 4 w nocy podając po ok. 6-8 ml mleka, kotki między 14. a 21. dniem życia karmimy co 2-3 godziny w ciągu dnia i raz w nocy – między 23 a 8 podając ok. 8-10 ml mleka.

Karmimy kotki za pomocą specjalnej butelki dla kociąt, otwór w smoczku przekłuwamy igłą, im mniejszy, tym bezpieczniejszy. Nie mając odpowiedniej butelki można użyć strzykawki, należy jednak być bardzo ostrożnym, by nie wlać naraz za dużo płynu, który może dostać się do dróg oddechowych kotka i spowodować uduszenie.

Podawany pokarm powinien mieć temperaturę pokojową, możemy go podgrzać wkładając do ciepłej wody. Nie odwracamy kociąt do góry brzuchem w czasie karmienia, może to prowadzić do uduszenia kotka. Używając strzykawki, wkładamy jej końcówkę (oczywiście bez igły) z boku pyszczka i delikatnie wypuszczamy małe ilości płynu.

Po karmieniu delikatnie głaszczemy całe ciało kotka, a następnie masujemy okolice odbytu i genitaliów kociąt za pomocą gazy (może być delikatnie zwilżona ciepłą wodą), by doprowadzić do wypróżnienia malucha, podobnie jak to robi matka. Takie zabiegi są konieczne do około 3. tygodnia życia kotów, wtedy zaczynają wypróżniać się samodzielnie.

karmienie kociątFot. Iwona Jóźwiak

Gdy kocięta kończą 3 tygodnie zaczynamy podawać im również wodę do picia i w wieku 3-4 tygodni zaczynamy próbować wprowadzać stały pokarm. Możemy zacząć od rozdrobnionego mięsa z dodatkiem mleka dla kociąt podawanego na palcu. Jeśli koty chętnie zlizują pokarm z ręki, staramy się je zachęcać do jedzenia z miseczki, zbliżając do niej rękę z jedzeniem. Gdy kotki jedzą już samodzielnie 3 posiłki dziennie, możemy zrezygnować z dokarmiania butelką. Stopniowo urozmaicamy ich dietę. Jeśli podajemy gotowe produkty, wybierajmy tylko te dobre jakościowo i przeznaczone dla kotów w odpowiednim wieku.

Uwaga!

Odchowanie kociąt przez człowieka jest bardzo trudne i często nie udaje się pomimo największych starań.

Jakiego kociaka macie? Co Was przekonało do tej rasy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUzależnienie od seksu – objawy
Następny artykułJak karmić szczeniaka?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here