Właściciele mogą wybierać pomiędzy stosowaniem suchej gotowej karmy, a przygotowywaniem posiłków w domu. Zaletą gotowej karmy dobrej jakości przeznaczonej dla psów w danym wieku jest właściwe zestawienie wszystkich potrzebnych psu składników. Nie jesteśmy tego w stanie osiągnąć karmiąc psa domowymi posiłkami, musimy wówczas zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii podawać dodatkowo psu suplementy diety.

Jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie suchej karmy, dodatkowe witaminy i preparaty mineralne podajemy tylko i wyłącznie z zalecenia weterynarza. Nie podajemy też dodatkowo mięsa, ponieważ może to zaburzyć równowagę fosforowo-wapniową, nadwyżka fosforu pochodzącego z mięsa powinna być zrównoważona odpowiednią ilością dodatkowego wapnia, nie należy jednak wprowadzać takich zmian w diecie szczenięcia bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Innym produktem, którego należy się wystrzegać jest mleko, nie ma tu znaczenia jaki rodzaj karmy stosujemy. Mleko zawiera laktozę, która często nie jest przyswajana przez psy i wywołuje biegunki, które mogą szybko doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu. Każdy świeżo upieczony właściciel psa powinien zapoznać się z listą produktów, które mogą poważnie zaszkodzić psu, znajdziemy wśród nich między innymi czekoladę, rodzynki, przyprawy stosowane powszechnie w naszej kuchni.

Oszczędzanie na suchej karmie i kupowanie produktów niskiej jakości w supermarketach nie jest opłacalne biorąc pod uwagę fakt, że konsekwencją takiego postępowania może być utrata zdrowia naszego pupila, a koszty jego leczenia mogą wynieść znacznie więcej niż to, co udało nam się wcześniej zaoszczędzić.

Stosujemy się ściśle do zaleceń producenta w dziennym dawkowaniu karmy. Dla psa do 12 tygodnia życia dzienną rację karmy rozdzielamy na 4-5 porcji podawanych w regularnych odstępach w ciągu dnia, szczenięta powyżej 3. miesiąca karmimy 3 razy dziennie, dopiero roczne psy przestawiamy na 2 posiłki dziennie (w przypadku psów ras dużych i olbrzymich można w miarę możliwości pozostać przy podawaniu trzech posiłków dziennie).

Psy ras małych osiągają dojrzałość w wieku jednego roku, u psów ras dużych i olbrzymich proces wzrostu kończy się dopiero w wieku 1,5-2 lat i do tej pory powinny przyjmować karmę odpowiednią dla psów rozwijających się.

Jakiej rasy szczeniaka macie? Co Was przekonało do tej rasy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak karmić kocięta?
Następny artykułJak uwodzić zapachem?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here