Dorosłym kotom, które właśnie trafiły do nowego domu również zwykle wystarcza pokazanie kuwety. Jeśli kotu na początku zdarzy się załatwić poza kuwetą należy zebrać zabrudzenia papierem i ten brudny papier wrzucić do kuwety, a miejsce w którym kot się załatwił dokładnie wyczyścić detergentem a następnie przetrzeć spirytusem. Koty załatwiają się zwykle w tym samym miejscu co poprzednio, kierując się pozostawionym zapachem. Poza wyeliminowaniem zapachu kału lub moczu w miejscu poza kuwetą zabezpieczamy je przed ponownym załatwieniem się tam kota stawiając obok miseczkę z kocim jedzeniem, ponieważ koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą.

Aby kot korzystał z przygotowanej dla niego kuwety, należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad. Kuweta musi stać w spokojnym miejscu, gdzie kot nie będzie niepokojony przez przechodzących domowników czy ciekawskiego psa. Niektóre koty są dość wybredne, jeśli chodzi o typ żwirku, niektóre jego rodzaje są zbyt pylące lub drażniące łapy, warto dowiedzieć się, do jakiego wypełnienia kuwety kot był wcześniej przyzwyczajony. Nie stawiamy nigdy kuwety w pobliżu miejsca karmienia kota, ponieważ jak już wcześniej wspomniałam koty nie załatwiają się tam, gdzie jedzą.

Jeśli chcemy, by kot korzystał z krytej kuwety (zabudowanej od góry) zaczynamy od przyzwyczajenia go do korzystania z niej bez jej górnej części, dopiero gdy kot już pewnie i za każdym razem podąża do niej za potrzebą, nakładamy część górną, najpierw bez drzwiczek, a w kolejnym etapie zakładamy również drzwiczki.

W domach gdzie jest więcej niż jeden kot, ilość kuwet zawsze powinna być o jedną sztukę większa niż ilość kotów, niektórym kotom nie przeszkadza korzystanie ze wspólnej kuwety, ale są i takie, które nie załatwią się w tym samym miejscu co ich kolega.

Zawsze należy pamiętać o regularnym sprzątaniu kuwety, koty nie lubią załatwiać się do brudnego żwirku.

Uwaga!

Jeśli kot korzystał z kuwety i nagle zaczął załatwiać się poza nią, najpierw zabieramy kotka na badania do lekarza weterynarii, ponieważ przyczyną może być choroba zwierzęcia, jeśli nie ma podstaw fizjologicznych przyczyną może być stres, w określeniu jego powodów i zaleceniu odpowiedniego postępowania pomoże behawiorysta zwierzęcy.

Jak idzie Waszemu kotu przyzwyczajanie się do kuwety? Koniecznie dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odchudzić kota?
Następny artykułJak oduczyć psa gryzienia?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here