Otyłość u psów prowadzi do wielu poważnych chorób, niewydolności narządów wewnętrznych, problemów z oddychaniem, obciąża kręgosłup i stawy prowadząc do zwyrodnień i problemów z poruszaniem się. Jeśli dotykając boków psa mamy problem z wyczuciem linii żeber jest to oznaka że pies ma już sporą nadwagę. Nie należy jednak wprowadzać drastycznych zmian w psiej diecie bez konsultacji z weterynarzem. Powinniśmy zacząć od przeprowadzenia kompleksowych badań, by określić stan zdrowia zwierzęcia. Razem z lekarzem weterynarii opracowujemy plan diety odchudzającej dla konkretnego psa biorąc pod uwagę jego kondycję, stan zdrowia, wiek, rasę i tryb życia.

Samo ograniczenie ilości podawanej karmy nie jest dobrym rozwiązaniem (chyba że wcześniej podawaliśmy jej znacznie więcej niż wynosi zalecana dawka), ponieważ w ten sposób podajemy psu mniej witamin i minerałów niż wymaga tego zapotrzebowanie psa. Drastyczne ograniczenie ilości jedzenia może wywołać u psa drażliwość, frustrację co może zaowocować szczekliwością, zdenerwowaniem, a nawet wystąpieniem zachowań agresywnych. Mała ilość pokarmu to również zmniejszona energia i chęć ruchu, który jest niezbędny w procesie odchudzania.

Ilość i formę aktywności ruchowej uzgadniamy również z lekarzem weterynarii, przeforsowanie otyłego psa może mieć zgubne dla zdrowia konsekwencje. Zwiększamy aktywność psa stopniowo dostosowując do kondycji i możliwości zdrowotnych psa.

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór karm typu light dla psów z nadwagą, są one odpowiednio zbilansowane i wspomagają odchudzanie naszego pupilka.

Podstawą każdej diety odchudzającej jest konsekwencja, nic nam nie da podawanie karmy light w zalecanych dawkach, jeśli dodatkowo przy obiedzie cała rodzina będzie podkarmiać psiaka smakołykami. Pamiętajmy, że zalecana dzienna dawka karmy dotyczy wszystkiego co pies zje w ciągu dnia (również jako nagrody w czasie szkolenia, smakołyki podawane na spacerach czy przy innych okazjach). Poinformujmy o nowych zasadach karmienia psa wszystkich domowników.Jeśli w domu jest więcej niż jeden pies, najlepiej karmić psy w osobnych pomieszczeniach.

Uwaga!

Odchudzając psa zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy, że również u ludzi zbyt szybka i duża utrata wagi nie jest korzystna.

Jak wygląda dieta i plan ćwiczeń Waszego psa 😉 Ile, na oko, musi zrzucić? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak, co gotować dla psa?
Następny artykułJak odchudzić kota?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here