Dawniej używano ich do łapania szczurów i myszy. Dziś od wielu yorków oczekuje się jedynie dobrej prezencji na poduszeczce lub pod pachą właścicielki. Stąd bardzo częste problemy z zachowaniem psów tej rasy – sikające w domu, lękliwe, a nawet agresywne yorki to codzienność pracy behawiorysty. Nie należy się dziwić tym pieskom, że sprawiają problemy, jeśli ich życie – z punktu widzenia psa – jest dalekie od sielanki.

Noszone na rękach nie mają możliwości nawiązywania normalnych kontaktów z innymi psami, zbliżający się do nich inny przedstawiciel psiego gatunku często wywołuje przerażenie właściciela, które również udziela się psu frunącemu od razu w jego ramiona. Wielu właścicieli nie dba o urozmaicenie spacerów, zaspokajanie potrzeb tropienia, eksploracji nowych terenów, odpowiedniej dawki ruchu z obawy przed zabrudzeniem pięknej sierści pieska.

Jeśli decydujemy się na przyjęcie pod swój dach psa tej rasy nigdy nie zapominajmy, że jest psem w takim samym stopniu jak owczarek niemiecki i ma podobne potrzeby. Yorki świetnie sprawdzają się w wielu psich sportach, np. agility, frisbee, tropieniu. Od małego zajmijmy się nauką posłuszeństwa naszego pupilka, dzięki temu będziemy mogli dać mu więcej swobody nie obawiając się o jego bezpieczeństwo. Możemy wybrać się na specjalne zajęcia dla szczeniąt, gdzie nauczymy się jak porozumiewać się z psem i uczyć go nowych umiejętności.

wychowanie yorka szkolenieCentrum Szkolenia Psów

Zapoznawajmy młodego psa z różnymi nowymi sytuacjami, z umiarem i tak, by go nie wystraszyć (nie z wysokości naszych objęć), dzięki temu w przyszłości nowości i to, co nieznane, nie będą go przerażać. Poświęćmy trochę czasu na zabawę z psem, bawmy się np. w aportowanie, wyszukiwanie schowanych smakołyków, przeciąganie się zabawką.

Traktujmy odpowiednio naszego yorka, a będzie on zrównoważonym i szczęśliwym psem.

W przypadku psów tej rasy istotne jest również przyzwyczajanie pieska do zabiegów pielęgnacyjnych, których wymaga ze względu na długi włos. Piesek powinien cierpliwie znosić czesanie, oglądanie łapek i pazurków, przemywanie oczu, czyszczenie uszu. By przygotować psiaka do przyszłych wizyt w psich salonach piękności uczymy go spokojnego kładzenia się na boku, stawania na stole, dotykania przez obcych. Jeśli nie planujemy kariery wystawowej naszego psiaka możemy skracać długość włosa tak, by nie przeszkadzała mu w normalnym życiu.

Dlaczego zdecydowaliście się na posiadania yorka? Co Was przekonało do tej rasy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak systematycznie oszczędzać?
Następny artykułJak szybko zarobić 100 zł?

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here